Může mě zaměstnavatel propustit kvůli koronaviru, když je epidemie?

Dobrý den,

Zajímalo by mě, jak je to s propuštěním během epidemie? Naše firma je zavřená a zaměstnavatel nás poslal všechny domů. Prý že se uvidí, jak to bude. Teď se ale bojím, že když se to nezlepší, tak nás začne propouštět. Prý něco takového říkal jednomu kolegovi. Zajímalo by mě, jak to je? Může nás propustit jen kvůli koronaviru a epidemii?

Děkuji Jarka T.

Dotaz poslal/a: Jarka T., 31.3.2020 20:14
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.04.2020 14:37 napsal/a:

Dobrý den,

Aktuální situace ohledně karantény kvůli epidemii koronavirus, v roce 2020 určitě není jednoduchá ani pro zaměstnance, ani pro zaměstnavatele. Rozhodně ale platí, že zaměstnavatel vás nemůže propustit jen z důvodu epidemie a koronaviru. Navíc má zaměstnavatel možnost získat podporu na udržení zaměstnanců, kdy mu vláda bude z větší části kompenzovat náklady na zaměstnance.

Vláda připravuje sadu různých opatření, která by měla zaměstnavatelům jejich situaci ulehčit. Aktuálně například byl schválen program Kurzarbeit – kompenzace náhrady mzdy. Pokud zaměstnavatel nařídí zaměstnancům karanténu, pak zaměstnanci dostávají 60% z průměrného vyměřovacího základu a stát mu to bude kompenzovat.

Pokud zaměstnavatel musel uzavřít firmu kvůli vládním opatřením, pak je náhrada mzdy 100% a zaměstnavatel od státu dostává 80%. Jsou i další možnosti (celkem asi 5 variant).

Každopádně ale platí, že i v době epidemie nejsou žádná zvláštní omezení, co se týká ukončení pracovního poměru. Stále platí nařízení zákoníku práce. Rozhodně není možné, aby zaměstnavatel dal zaměstnancům výpověď ze dne na den, nebo jen kvůli koronaviru

Platí, že zaměstnavatel nemůže dát výpověď jen kvůli koronaviru nebo epidemii. Výpověď zaměstnanci může zaměstnavatel dát pouze z důvodů uvedených v paragrafu 52 zákoníku práce (tedy třeba pro nadbytečnost apod.).

Pro výpověď (i v době epidemie) platí běžné podmínky. Tedy klasická výpovědní lhůta dva měsíce. Po tu dobu má zaměstnanec nárok na plat (resp. případně na náhradu mzdy atd.). Je plně zachován i nárok na odstupné.

Ukončení pracovního poměru v době epidemie se tedy nijak neliší od běžné situace.

Není ani pravda, že by pro zaměstnance bylo výhodnější během epidemie uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru a jít na Úřad práce, kde bude dostávat podporu v nezaměstnanosti. V celkovém součtu se to velmi pravděpodobně zaměstnanci vyplatí méně, než klasická výpověď a odstupné.

Pokud by na vás tedy zaměstnavatel začal nějakým způsobem „tlačit“ k ukončení pracovního poměru, měla byste být opatrná. Jako zaměstnanec máte poměrně velká práva, a ty nejsou ani během epidemie nijak omezena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2020:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti – ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu na výpočet podpory v nezaměstnanosti, konkrétně mě zajímá, jak je určen průměrný čistý výdělek z posledního zaměstnání (za jaké období je počítán?). Popíši svoji situaci – dal jsem výpověď ze strany zaměstnance, po splnění všech podmínek mám nárok po dobu 5 měsíců na 45 % průměrné čisté mzdy. Moje […]

Zobrazit odpověď

Výpočet průměrného výdělku a čerpání dovolené

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda ovlivní výši průměrného čistého výdělku (PČV) pro Úřad práce, pokud budu v rozhodném období pro výpočet výdělku čerpat dovolenou. Mám podat výpověď tak, aby se PČV počítal z období, kdy nebyla čerpána dovolená nebo z období, kdy byla čerpána nebo je to lhostejné? Jak by to bylo, pokud by […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti OSVČ – pozastavení živnosti

-

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Od května 2018 jsem pracoval u firmy jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Tento pracovní poměr trval do konce roku 2019. Zároveň s tím jsem celý rok 2019 pracoval na živnostenský list, jako vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Za rok 2019 jsem tedy podával vlastní daňové přiznání. Od […]

Zobrazit odpověď

Evidence na Úřadu práce v době, kdy jsem na nemocenské

-

Dobrý den, dne 31. 12. 2020 mi skončí můj pracovní poměr. Pracovní poměr mám na dobu určitou a zaměstnavatel se již jasně vyjádřil, že o prodloužení neuvažuje. Od 24. 11. 2020 jsem na nemocenské, a ještě minimálně jeden měsíc budu (možná i o něco déle). Musím se evidovat do tří pracovních dnů na Úřadu práce, […]

Zobrazit odpověď