Může otec dítěte pobírat PPM místo matky, která nemá nárok jako OSVČ

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda si může můj partner, budoucí otec našeho dítěte, vzít PPM místo mě (budoucí matka), jelikož jsem OSVČ a nemám placené nemocenské pojištění a tudíž nárok na mateřskou dovolenou.

A otec by stále chodil do práce a já zůstala s dítětem doma.

Pokud nemůže, je žena odsouzena být úplně bez příjmu na půl roku, nebo jsou nějaké další možnosti?

Velice děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michala, 30.11.2020 18:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.12.2020 20:04 napsal/a:

Dobrý den,

Muž (otec dítěte), může čerpat mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), při splnění obdobných podmínek jako žena.

Je zde jen několik rozdílů – například to, že zatímco žena má nárok na mateřskou od 6 – 8 týdne před porodem, muž může zahájit mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), až od začátku 7 týdne po porodu.

Žena má nárok na PPM v délce 28 týdnů (jedno dítě) nebo 37 týdnů (dvojčata či více dětí) a muž má PPM kratší o 6 týdnů (tj. 22 nebo 31 týdnů).

Muž (otec dítěte) musí pro nárok na PPM, splnit obdobné podmínky, jako žena – účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní, v době zahájení PPM být zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění), nebo v ochranné době (pro muže je ochranná doba jen 7 dní, pro ženy až 180 dní, od skončení zaměstnání).

U muže to funguje tak, že by musel od začátku 7 týdne, v zaměstnání nastoupit na mateřskou dovolenou, a současně si podat žádost o peněžitou pomoc v mateřství (PPM). V souvislosti s tím se podepisuje dohoda o převzetí dítěte do péče.

Během doby, kdy muž čerpá PPM, nesmí vykonávat svoje zaměstnání. Mateřská (PPM) spadá pod nemocenské dávky.

Podobně, jako během neschopenky, kdy dostáváte nemocenské dávky, není ani během čerpání peněžité pomoci v mateřství, možné vykonávat stejné zaměstnání (stejnou pracovní činnost), na jejímž základě je vyplácena PPM.

Je to ale možné případně řešit tak, že by váš partner, na dobu mateřské dovolené (a čerpání PPM) se svým zaměstnavatelem (nebo i s nějakým jiným) uzavřel například smlouvu na DPP nebo DPČ.

Smlouva by ale musela být uzavřena na jinou pracovní činnost (například, pokud by váš partner pracoval jako řidič, tak by danou dohodu musel uzavřít třeba na nějakou administrativní činnost apod., během mateřské nemůže mít u stejného zaměstnavatele dohodu, na stejnou pracovní činnost).

Tj. k vašemu dotazu, partner může čerpat mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) místo vás, pokud splňuje příslušné podmínky. Po dobu mateřské, ale nesmí vykonávat stejné zaměstnání (může vykonávat nějaké jiné, není podmínkou, aby byl doma s dítětem a staral se o něj přímo on).

Pokud by to pro vás nebylo schůdné, a mateřskou tak nečerpal ani jeden z vás, pak vám vzniká nárok na rodičovský příspěvek, už po narození dítěte.

Rodičovský příspěvek (300 000 Kč na jedno dítě, 450 000 Kč na dvojčata), je vyplácen buď po skončení mateřské (PPM), nebo právě od narození dítěte.

Pokud byste neměla nárok na PPM, pak byste mohla mít rodičovskou do 10 000 Kč měsíčně (nebo v případě doložení příjmu vašeho partnera možná i vyšší).

Není to tedy určitě tak, že byste po porodu byla půl roku bez příjmu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď