Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

Dobrý den,

Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já.

Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc nevadí. Nechávám si peníze posílat jinam nebo řeším platby v hotovosti.

Nevím jak to ale udělat s tímhle příspěvkem od státu? Pošle mi to finančák i na cizí účet? To asi bude problém co? Dá se požádat o výplatu těch 25 tisíc v hotovosti? Nevíte o tom něco?

Děkuji za radu, Karolína Ž.

Dotaz poslal/a: Karolína Ž., 20.04.2020 19:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.04.2020 11:20 napsal/a:

Dobrý den,

Kompenzační bonus (podpora 25 tisíc korun) pro OSVČ nemůže být vyplacen v hotovosti. Alespoň tedy podle informací, které k tomu zveřejnila Finanční správa. Výplata kompenzačního bonusu je možná jen na účet v bance.

Pokud máte exekuci na účet v bance, pak jsou zde dvě možnosti:

Tou první možností je, že si peníze necháte poslat na cizí bankovní účet. U kompenzačního bonusu není podmínkou, že by peníze museli jít jenom na váš bankovní účet. Jedinou podmínkou je to, že bankovní účet musí být vedený v českých korunách. Účet ale může být vedený i na jiné jméno.

Pokud tedy máte někoho z rodiny, nebo z okruhu známých, na koho se v tomto můžete spolehnout, pak můžete do žádosti o kompenzační bonus uvést jiné číslo bankovního účtu.

Druhou možností je pak to, že si necháte podporu 25 tisíc korun poslat na svůj účet.

Kompenzační bonus totiž nepodléhá exekuci. Podle informací z Ministerstva financí se na tento příjem nevztahuje exekuce nebo výkon rozhodnutí.

Takže i kdyby vám peníze přišly na účet v bance, který je zablokovaný od exekutora, měla byste možnost tyto peníze dostat.

Musela byste se obrátit na banku, aby vám tuto částku uvolnila. Peníze – kompenzační bonus – jsou odesílány ze speciálních účtů, které byly zřízeny jen pro tento účel. Účet má speciální předčíslí – 10719.

Je pak jasné, že z tohoto účtu mohl přijít právě jen kompenzační bonus, který nepodléhá exekuci. Banka by vám tedy měla peníze vyplatit (podobně jako má banka povinnost vyplatit dvojnásobek životního minima při exekuci na účet.

Další informace se dají najít třeba tady na webu Finanční správy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď

Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

-

Dobrý den, Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje. Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus pro OSVČ – zamítnutí kvůli insolvenci

-

Dobrý den, zajímalo by mě proč OSVČ nemá nárok na kompenzační bonus z důvodu, že je v insolvenci. V březnu to nevadilo, a teď ano – bonus zamítnut. Kdo takto prosím rozhodl? Děkuji

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď