Můžu si o kompenzační bonus za červen požádat už v květnu?

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli nevíte, jak je to přesně s žádostí o druhou podporu pro živnostníky. Aktuálně je možné požádat o 19500 Kč za květen a červen 2020. Nevím ale, jestli mohu o podporu za červen žádat už teď v květnu? Nebo musím čekat až do června? Věci okolo epidemie se sice pořád mění, ale mě je už teď jasné, že i v červnu budu mít tak maximálně 50% zakázek.

Předem děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: David M., 18.05.2020 11:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.05.2020 09:00 napsal/a:

Dobrý den,

Druhá podpora pro živnostníky (OSVČ), je stanovena pro období od 1. května 2020 do 8. června 2020.

Za jeden kalendářní den (v tomto období) můžete dostat 500 Kč. Celkem se tedy jedná o 19 500 Kč za květen a červen 2020.

Předchozí podpora pro OSVČ ve výši 25 tisíc korun byla za období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020.

Podle aktuálně dostupných informací, je možní žádat o vyplacení podpory pro OSVČ (druhý kompenzační bonus 19 500 Kč), již v květnu. A to i za červen.

Původně to mělo být tak, že pokud živnostník (OSVČ) splňoval podmínky pro nárok na kompenzační bonus alespoň v jednom dni v měsíci květnu, tak si mohl požádat o vyplacení podpory za celý měsíc květen. Ale s žádostí o vyplacení podpory za červen, musel počkat na začátek června.

Následně to ale Finanční správa změnila, takže už v květnu, je možné žádat rovnou o vyplacení podpory i za červen. Resp. tedy za období do 8. června 2020.

Jestli bude i nějaká třetí podpora pro OSVČ (třetí kompenzační bonus) za další část měsíce června (nebo i za červenec) zatím není jasné. Zatím žádné podobné informace nejsou k dispozici.

V průběhu měsíce května se postupně ruší všechna omezení. Snad všechna omezení by měla skončit do 25. května 2020. Takže by se mohlo zdát, že v červnu již nebude další důvod pro podporu pro OSVČ.

Na druhou stranu, je u mnoha oborů logické, že rozjezd podnikání po skončení epidemie, bude i v průběhu června dost pomalý.

Přesně tak jak zmiňujete i vy, ve svém dotazu. Dá se očekávat, že minimálně v první části měsíce června, bude ještě řada živnostníků značně postižena následky epidemie koronaviru.

Je tedy možné, že vláda následně schválí i nějakou další podporu pro červen nebo červenec 2020.

Každopádně k vašemu dotazu: Ano, určitě si můžete už v květnu požádat o vyplacení podpory (kompenzačního bonusu) i za červen. Tedy rovnou si podat žádost o vyplacení celé částky 19 500 Kč najednou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď