Můžu si o kompenzační bonus za červen požádat už v květnu?

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli nevíte, jak je to přesně s žádostí o druhou podporu pro živnostníky. Aktuálně je možné požádat o 19500 Kč za květen a červen 2020. Nevím ale, jestli mohu o podporu za červen žádat už teď v květnu? Nebo musím čekat až do června? Věci okolo epidemie se sice pořád mění, ale mě je už teď jasné, že i v červnu budu mít tak maximálně 50% zakázek.

Předem děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: David M., 18.05.2020 11:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.05.2020 09:00 napsal/a:

Dobrý den,

Druhá podpora pro živnostníky (OSVČ), je stanovena pro období od 1. května 2020 do 8. června 2020.

Za jeden kalendářní den (v tomto období) můžete dostat 500 Kč. Celkem se tedy jedná o 19 500 Kč za květen a červen 2020.

Předchozí podpora pro OSVČ ve výši 25 tisíc korun byla za období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020.

Podle aktuálně dostupných informací, je možní žádat o vyplacení podpory pro OSVČ (druhý kompenzační bonus 19 500 Kč), již v květnu. A to i za červen.

Původně to mělo být tak, že pokud živnostník (OSVČ) splňoval podmínky pro nárok na kompenzační bonus alespoň v jednom dni v měsíci květnu, tak si mohl požádat o vyplacení podpory za celý měsíc květen. Ale s žádostí o vyplacení podpory za červen, musel počkat na začátek června.

Následně to ale Finanční správa změnila, takže už v květnu, je možné žádat rovnou o vyplacení podpory i za červen. Resp. tedy za období do 8. června 2020.

Jestli bude i nějaká třetí podpora pro OSVČ (třetí kompenzační bonus) za další část měsíce června (nebo i za červenec) zatím není jasné. Zatím žádné podobné informace nejsou k dispozici.

V průběhu měsíce května se postupně ruší všechna omezení. Snad všechna omezení by měla skončit do 25. května 2020. Takže by se mohlo zdát, že v červnu již nebude další důvod pro podporu pro OSVČ.

Na druhou stranu, je u mnoha oborů logické, že rozjezd podnikání po skončení epidemie, bude i v průběhu června dost pomalý.

Přesně tak jak zmiňujete i vy, ve svém dotazu. Dá se očekávat, že minimálně v první části měsíce června, bude ještě řada živnostníků značně postižena následky epidemie koronaviru.

Je tedy možné, že vláda následně schválí i nějakou další podporu pro červen nebo červenec 2020.

Každopádně k vašemu dotazu: Ano, určitě si můžete už v květnu požádat o vyplacení podpory (kompenzačního bonusu) i za červen. Tedy rovnou si podat žádost o vyplacení celé částky 19 500 Kč najednou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

OSVČ mateřská – budu mít nárok na PPM po přerušení živnosti?

-

Dobrý den, prosím o radu a předem Vám moc děkuji za odpověď. Momentálně jsem OSVČ v paušálním režimu, nemocenské si platím od dubna 2022, takže bych měla mít nárok na mateřskou. Termín porodu mám 25. 3. 2024. Můj dotaz zní, zda budu mít na mateřskou stále nárok v případě, že bych na tři měsíce přerušila […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let a sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, v červenci jsem dosáhla věku 26 let a status studenta na mé univerzitě končí k 31. 8. 2022. Zdravotní pojištění jsem již uhradila za srpen, ale mám nabídku práce na DPP/DPČ od srpna (jinou práci na HPP ani OSVČ nemám). Jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění, pokud dohodu podepíši? Bude […]

Zobrazit odpověď