Nárok na nemocenskou (náhradu mzdy) v den nástupu do zaměstnání

Dobrý den, potřebuji poradit.

Zaměstnanec měl podepsanou pracovní smlouvu od 1. 11. (neděle) a od 2. 11. onemocněl na COVID do 10.11.

Pracovní doba pondělí až pátek 8h. Neodpracoval ani 1 hodinu a tak se ptám, zda má nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jolana T., 21.12.2020 12:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.12.2020 15:03 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na náhradu mzdy za nemoc pro zaměstnance, je určen v Zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 192. Zde se hovoří o tom, že nárok na náhradu mzdy vzniká, pokud zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské – viz:

§ 192

(1) Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náhrada mzdy nebo platu ve dnech podle věty druhé a ve výši podle odstavce 2, pokud ke dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění.

V zákoně o nemocenském pojištění se pak mluví o tom, že účast na nemocenském pojištění vzniká ve chvíli, kdy zaměstnanec začne vykonávat práci pro zaměstnavatele. Viz zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 10 Vznik a zánik pojištění zaměstnanců

(1) Pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání, pokud se nestanoví jinak v odstavcích 2 a 3.

Vzhledem k tomu, že ve vašem případě, zaměstnanec nezačal vykonávat práci, pak mu nevznikla účast na nemocenském pojištění, a tudíž nemá ani nárok na náhradu mzdy.

Když to hodně přeženu, tak pokud by zaměstnanec v pondělí ráno přišel do práce, a zahájil směnu a až na místě se dozvěděl, že je pozitivní na COVID a zase odešel, tak by to už bylo zahájení pracovní směny (byť velmi malé části) a měl by nárok na náhradu mzdy.

Pokud práci ale vůbec nezahájil (tj. na 1. 11. 2020 mu nepřipadla žádná pracovní směna, a 2. 11. 2020 na ni vůbec nenastoupil), tak na náhradu mzdy zatím nárok nemá.

Zaměstnavatel má ale běžnou povinnost zaměstnance omluvit, v době jeho pracovní neschopnosti (pracovně právní vztah vznikl uzavřením smlouvy). Na zaměstnance se vztahuje i zákaz zrušení pracovního poměru ve zkušební době, během prvních 14 dní pracovní neschopnosti atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď