Nárok na nemocenskou (náhradu mzdy) v den nástupu do zaměstnání

Dobrý den, potřebuji poradit.

Zaměstnanec měl podepsanou pracovní smlouvu od 1. 11. (neděle) a od 2. 11. onemocněl na COVID do 10.11.

Pracovní doba pondělí až pátek 8h. Neodpracoval ani 1 hodinu a tak se ptám, zda má nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jolana T., 21.12.2020 12:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.12.2020 15:03 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na náhradu mzdy za nemoc pro zaměstnance, je určen v Zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 192. Zde se hovoří o tom, že nárok na náhradu mzdy vzniká, pokud zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské – viz:

§ 192

(1) Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náhrada mzdy nebo platu ve dnech podle věty druhé a ve výši podle odstavce 2, pokud ke dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění.

V zákoně o nemocenském pojištění se pak mluví o tom, že účast na nemocenském pojištění vzniká ve chvíli, kdy zaměstnanec začne vykonávat práci pro zaměstnavatele. Viz zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 10 Vznik a zánik pojištění zaměstnanců

(1) Pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání, pokud se nestanoví jinak v odstavcích 2 a 3.

Vzhledem k tomu, že ve vašem případě, zaměstnanec nezačal vykonávat práci, pak mu nevznikla účast na nemocenském pojištění, a tudíž nemá ani nárok na náhradu mzdy.

Když to hodně přeženu, tak pokud by zaměstnanec v pondělí ráno přišel do práce, a zahájil směnu a až na místě se dozvěděl, že je pozitivní na COVID a zase odešel, tak by to už bylo zahájení pracovní směny (byť velmi malé části) a měl by nárok na náhradu mzdy.

Pokud práci ale vůbec nezahájil (tj. na 1. 11. 2020 mu nepřipadla žádná pracovní směna, a 2. 11. 2020 na ni vůbec nenastoupil), tak na náhradu mzdy zatím nárok nemá.

Zaměstnavatel má ale běžnou povinnost zaměstnance omluvit, v době jeho pracovní neschopnosti (pracovně právní vztah vznikl uzavřením smlouvy). Na zaměstnance se vztahuje i zákaz zrušení pracovního poměru ve zkušební době, během prvních 14 dní pracovní neschopnosti atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď