Nárok na ošetřovné při péči o nemocného otce

Dobrý den, dne 1. 12. 2020 jsem požádala o krátkodobé ošetřovné ohledně tatínka, kdy se jeho zdravotní stav zhoršil.

Lékař mi vypsal krátkodobé ošetřovné. Druhý den, dne 2. 12. 2020, vzhledem k hospitalizaci tatínka bylo ošetřovné ukončeno.

Dnes volala účetní naši vedoucí, že mi ošetřovné nedají s tím, že mi dávají místo toho dovolenou 2 dny  z důvodu, že jsme nesdíleli společnou domácnost. Tento rok mám vyčerpanou dovolenou, tak mi dají dovolenou z příštího roku.

Paní účetní jsem volala a vysvětlila, že jsem tatínka měla v péči, sdíleli jsme společnou domácnost i před tím, než jsem požádala o ošetřovné. Jen řekla, že to musí být dlouhodobé.

Prosím, mám nárok na ošetřovné? Nevím, jak mám dál postupovat vzhledem k zaměstnavateli v případě nároku na ošetřovné.

Trvalé bydliště s tatínkem jsme neměli stejné (umřel nám).

Paní účetní mi ještě při telefonickém hovoru jako první sdělila, že ji volali ze sociálky, že mi to nedají z důvodu, že nesdílíme společnou domácnost.

Dotaz poslal/a: Dana J., 21.12.2020 18:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.12.2020 13:07 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na ošetřovné se řídí zákonem o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb. Pokud se nebavíme o dětech, tak nárok na ošetřovné je u jiných členů domácnosti, pokud jejich zdravotní stav vyžaduje ošetřování jinou osobou.

Viz paragraf 39:

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu 

a) ošetřování

1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo

2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

V zákoně je pak přímo uvedena podmínka, že s vámi daná osoba musí žít ve společné domácnosti:

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

Takže je to bohužel tak, jak vás informovala vaše účetní. Nestačí jen to, že během doby poskytování péče jste s nemocnou osobou ve stejné domácnosti (nebo, že krátkodobě sdílíte stejný byt).

Předpokladem pro nárok na ošetřovné je to, že je to člen vaší běžné společné domácnosti.

Jako společná domácnost, je v právním slova smyslu chápána situace, kdy spolu fyzické osoby trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.

Případně se dá mluvit o tom, že se jedná o soužití dvou nebo více osob ve spotřebním společenství, v němž jednotliví členové přispívají podle svých schopností a možností k úhradě nákladů i k obstarávání společných potřeb.

Tj. není striktní podmínkou to, že musíte mít shodné trvalé bydliště, ale předpokládá se, že spolu žijete společně (dlouhodobě, trvale) a společně se podílíte na nákladech vedení domácnosti.

Váš zaměstnavatel, je v tom poměrně nevině. Ošetřovné vám neposkytuje on, ale ČSSZ. Podklady pro OČR, zaměstnavatel pouze předává na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení.

Tj. nepředpokládám, že by o nároku na ošetřovné rozhodoval váš zaměstnavatel (účetní), to přísluší ČSSZ.

Můžete se případně obrátit na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ), a zde případně můžete rozporovat zamítnutí ošetřovného.  Proti rozhodnutí OSSZ je možné podat námitku – viz zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď