Nárok na ošetřovné při péči o rodiče

Dobrý den, prosím o radu k nároku na ošetřovné při péči o rodiče, který nemá společné trvalé bydliště, ale bydlí s námi ve společné domácnosti.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michal, 29.09.2020 18:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.09.2020 17:22 napsal/a:

Dobrý den,

Podle zákona o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006), existují dva druhy ošetřovného. Je to „běžné“ („krátkodobé“) ošetřovné, které je možné čerpat jak na dítě, tak i na starší členy společné domácnosti. A dále je zde dlouhodobé ošetřovné.

U běžného ošetřovného je možné dávku čerpat pouze 9 kalendářních dní (nebo 16 dní, pokud se jedná o samoživitele nebo samoživitelku). Výjimkou byla situace letos na jaře, kdy bylo toto ošetřovné možné čerpat po celou dobu uzavření škol/školek.

Toto „krátkodobé“ ošetřovné je možné čerpat jak na zdravé/nemocné děti do 10 roků (na jaře až do 13 roků), tak i na starší členy společné domácnosti (pokud tito vyžadují celodenní péči jiné osoby z důvodu nemoci nebo úrazu).

U tohoto ošetřovného je podmínkou pouze to, aby dotyčná osoba, která vyžaduje ošetřování, sdílela s tím, kdo bude ošetřovné čerpat společnou domácnost. Viz. paragraf 39, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

Jiné je to u dlouhodobého ošetřovného. To je možné čerpat až 90 dní, ale má specifické podmínky. Například to, že daná osoba prodělala hospitalizaci v délce alespoň 7 dní apod.

U dlouhodobého ošetřovného je na něj nárok i u příbuzných v přímé linii (děti, rodiče nebo i sourozenec, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta nebo strýc).

Je zde ale podmínkou, aby daná osoba měla shodné trvalé bydliště. Viz paragraf 41a:

(4) Uplatňuje-li nárok na dlouhodobé ošetřovné druh (družka) podle odstavce 3 písm. c), je další podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné, že tento pojištěnec má s fyzickou osobou uvedenou v odstavci 3 písm. b) shodné místo trvalého pobytu, a jde-li o cizince, shodné místo hlášeného pobytu6) v České republice nebo obdobného pobytu v cizině, a to po dobu alespoň 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku potřeby dlouhodobé péče nebo dni prvního převzetí této péče. Uplatňuje-li nárok na dlouhodobé ošetřovné druh (družka) nebo jiná fyzická osoba žijící s ošetřovanou osobou v domácnosti podle odstavce 3 písm. d), je další podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné, že tento pojištěnec má s ošetřovanou osobou shodné místo trvalého pobytu, a jde-li o cizince, shodné místo hlášeného pobytu v České republice nebo obdobného pobytu v cizině, a to po dobu alespoň 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku potřeby dlouhodobé péče nebo dni prvního převzetí této péče.

Takže v souhrnu – u „krátkodobého“ ošetřovného nehraje trvalé bydliště až tak podstatnou roli. Nárok je u všech členů domácnosti, jejichž zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu, vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou.

U dlouhodobého ošetřovného je ale podmínkou shodné trvalé bydliště.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď