Nárok na ošetřovné při rodičovském příspěvku během epidemie

Dobrý den,

Zajímalo by mě to, jak je to s nárokem na ošetřovné během epidemie. Dočetla jsem se, že na ošetřovné mají nárok během epidemie skoro všichni, kdo se starají o dítě. Já jsem doma s dítětem na rodičovském příspěvku. Malá už chodí do školky, která je teď zavřená. Já chodím 3x týdně na brigádu, kam teď ale nemůžu, protože by malou neměl kdo hlídat. Mohu si teda požádat o ošetřovné? Jak je to s nárokem na ošetřovné během epidemie?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Soňa L., 04.04.2020 7:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.04.2020 12:25 napsal/a:

Dobrý den,

Je sice pravda, že během epidemie se změnily některé podmínky pro ošetřovné. Ty základní ale zůstaly stejné.

Obecně platí, že na dítě, na které je čerpán rodičovský příspěvek, obvykle není možné dostávat ošetřovné. Respektive je to složitější:

Pokud pracujete v zaměstnání (kde za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění), pak když vám onemocní dítě (nebo jako nyní, během epidemie, když jsou zavřené školy), máte nárok na ošetřovné, i když je na dítě ještě vyplácen rodičovský příspěvek.

Pokud nepracujete (jste na rodičovské dovolené), nebo pokud pracujete v zaměstnání malého rozsahu, kde za vás zaměstnavatel neplatí nemocenské pojištění (práce na DPP – dohoda o provedení práce, nebo práce na DPČ – dohoda o pracovní činnosti), pak vám nevzniká nárok na ošetřovné na dítě.

Současně platí, že pokud byste byla na rodičovské a na dítě brala rodičovský příspěvek, tak na dítě nemůže dostat ošetřovné ani manžel (otec dítěte).

Jsou ale i výjimky. Například pokud byste byla těhotná a  porodila druhé dítě (tedy byla nějakou dobu v porodnici), pak by váš muž, který by se po tu dobu staral o první dítě, mohl čerpat ošetřovné, i když je na dítě rodičovský příspěvek.

Nebo je i možnost, pokud byste na nejmladší dítě čerpala rodičovský příspěvek, pak by bylo možné dostat ošetřovné třeba na starší dítě.

Podle toho co píšete v dotazu, ale velmi pravděpodobně na ošetřovné nárok nemáte. Jednak zřejmě nemáte takové zaměstnání, aby vám vznikala účast na nemocenském pojištění. Pokud ano – pak by na ošetřovné nárok byl. Pokud ne, na ošetřovné nárok nemáte. A nemůže ho na vaše dítě dostat ani manžel/otec dítěte, protože na dítě dostáváte rodičovský příspěvek.

Na těchto pravidlech pro souběh ošetřovného a rodičovského příspěvku, se ani během epidemie nic nemění.

Určitě se můžete obrátit i přímo na ČSSZ, kde vám určitě rádi poradí i online.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď