Nárok na ošetřovné při rodičovském příspěvku během epidemie

Dobrý den,

Zajímalo by mě to, jak je to s nárokem na ošetřovné během epidemie. Dočetla jsem se, že na ošetřovné mají nárok během epidemie skoro všichni, kdo se starají o dítě. Já jsem doma s dítětem na rodičovském příspěvku. Malá už chodí do školky, která je teď zavřená. Já chodím 3x týdně na brigádu, kam teď ale nemůžu, protože by malou neměl kdo hlídat. Mohu si teda požádat o ošetřovné? Jak je to s nárokem na ošetřovné během epidemie?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Soňa L., 04.04.2020 7:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.04.2020 12:25 napsal/a:

Dobrý den,

Je sice pravda, že během epidemie se změnily některé podmínky pro ošetřovné. Ty základní ale zůstaly stejné.

Obecně platí, že na dítě, na které je čerpán rodičovský příspěvek, obvykle není možné dostávat ošetřovné. Respektive je to složitější:

Pokud pracujete v zaměstnání (kde za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění), pak když vám onemocní dítě (nebo jako nyní, během epidemie, když jsou zavřené školy), máte nárok na ošetřovné, i když je na dítě ještě vyplácen rodičovský příspěvek.

Pokud nepracujete (jste na rodičovské dovolené), nebo pokud pracujete v zaměstnání malého rozsahu, kde za vás zaměstnavatel neplatí nemocenské pojištění (práce na DPP – dohoda o provedení práce, nebo práce na DPČ – dohoda o pracovní činnosti), pak vám nevzniká nárok na ošetřovné na dítě.

Současně platí, že pokud byste byla na rodičovské a na dítě brala rodičovský příspěvek, tak na dítě nemůže dostat ošetřovné ani manžel (otec dítěte).

Jsou ale i výjimky. Například pokud byste byla těhotná a  porodila druhé dítě (tedy byla nějakou dobu v porodnici), pak by váš muž, který by se po tu dobu staral o první dítě, mohl čerpat ošetřovné, i když je na dítě rodičovský příspěvek.

Nebo je i možnost, pokud byste na nejmladší dítě čerpala rodičovský příspěvek, pak by bylo možné dostat ošetřovné třeba na starší dítě.

Podle toho co píšete v dotazu, ale velmi pravděpodobně na ošetřovné nárok nemáte. Jednak zřejmě nemáte takové zaměstnání, aby vám vznikala účast na nemocenském pojištění. Pokud ano – pak by na ošetřovné nárok byl. Pokud ne, na ošetřovné nárok nemáte. A nemůže ho na vaše dítě dostat ani manžel/otec dítěte, protože na dítě dostáváte rodičovský příspěvek.

Na těchto pravidlech pro souběh ošetřovného a rodičovského příspěvku, se ani během epidemie nic nemění.

Určitě se můžete obrátit i přímo na ČSSZ, kde vám určitě rádi poradí i online.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď