Mám nárok na podporu, když dostanu odstupné?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat.

Zaměstnavatel mi dal výpověď pro nadbytečnost. Dostanu odstupné 3 platy.

Mám nárok na podporu na úřadu práce???

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Luděk, 10.08.2020 17:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.08.2020 12:41 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na podporu je dán tím, zda splňuje podmínku minimální doby účasti na důchodovém pojištění v délce 12 měsíců za poslední dva roky. Pokud jste tedy v posledních 2 letech pracoval v zaměstnání alespoň 12 měsíců, pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Odstupné s tím příliš nesouvisí.

Odstupné, které obdržíte při ukončení zaměstnání, má pouze vliv na to, od kdy vám případně bude podpora v nezaměstnanosti vyplácena.

Pokud dostanete odstupné za 3 měsíce, tak během 1 – 3 měsíce, kdy budete nezaměstnaný, nebudete dostávat podporu v nezaměstnanosti. Ta vám začne být vyplácena až od 4 měsíce.

Nárok na podporu se tím ale nijak nekrátí. Za 4 a 5 měsíc byste dostal podporu ve výši 65% z průměrné čisté mzdy. Za 6 a 7 měsíc pak dostanete podporu ve výši 50% z průměrné čisté mzdy. A za další měsíce (1 až 7 měsíců podle věku), pak dostane podporu ve výši 45%.

Tj. pokud by byl pracovní poměr ukončen například k 31. 8. 2020 a vy byste se šel na úřad práce zaregistrovat od 1. září 2020, pak byste první podporu v nezaměstnanosti dostal v lednu 2021, kdy vám přijde podpora za prosinec 2020. Za září, říjen a listopad by vám podpora nebyla vyplácena.

Na Úřad práce se vám ale i přesto vyplatí zajít (i když nebudete dostávat hned podporu). Pokud totiž nenastoupíte do nového zaměstnání, pak vám bude vznikat povinnost platit si zdravotní pojištění.

Pokud byste nikde nepracoval a nebyl ani vedený jako nezaměstnaný na Úřadu práce, pak máte povinnost platit si zdravotní pojištění (jako osoba bez zdanitelných příjmů) ve výši 1 971 Kč měsíčně.

V době, kdy budete na Úřadu práce vedený jako nezaměstnaný, za vás zdravotní pojištění platí stát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2020:

Ukončení pracovního poměru dohodou ze závažného důvodu

-

Dobrý den, ještě bych poprosila na základě vaší odpovědi na dotaz – Výpověď dohodou po skončení rodičovské a nárok na podporu, o pár odpovědí na informace, které mi nejsou jasné. 1, Jedná se o práci zdravotní sestry, kdy všichni víme, že nás je málo, proto myslím, že paní na UP to bude divné, že v […]

Zobrazit odpověď

Výpověď dohodou po skončení rodičovské a nárok na podporu

-

Dobrý den, do ledna pobírám rodičovský příspěvek na syna (varianta 3let). Syn má nemocné srdce, čekáme na operaci. Zatím to není úplně jisté, ale nyní nám bylo doporučeno, aby nechodil do školky (prevence infekční endokarditidy). Mám pracovní poměr na dobu neurčitou. Pravděpodobně budu muset podat výpověď. Nemůžu ale zůstat bez peněz. Co tedy můžu udělat? […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné

-

Dobrý den, v loňském roce jsem byla od 14.6 vedená na ÚP, podpora mi byla přiznána od 12.6. Jelikož jsem dostala od zaměstnavatele 12-ti měsíční odstupné, podpora mi bude vyplacena až po uplynutí 12 měsíců, tj. ode dne 12. června 2020. 14.4. jsem byla vyřazena z ÚP. Teď, 12. dubna se mi narodila dcera a […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď