Mám nárok na podporu, když dostanu odstupné?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat.

Zaměstnavatel mi dal výpověď pro nadbytečnost. Dostanu odstupné 3 platy.

Mám nárok na podporu na úřadu práce???

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Luděk, 10.08.2020 17:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.08.2020 12:41 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na podporu je dán tím, zda splňuje podmínku minimální doby účasti na důchodovém pojištění v délce 12 měsíců za poslední dva roky. Pokud jste tedy v posledních 2 letech pracoval v zaměstnání alespoň 12 měsíců, pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Odstupné s tím příliš nesouvisí.

Odstupné, které obdržíte při ukončení zaměstnání, má pouze vliv na to, od kdy vám případně bude podpora v nezaměstnanosti vyplácena.

Pokud dostanete odstupné za 3 měsíce, tak během 1 – 3 měsíce, kdy budete nezaměstnaný, nebudete dostávat podporu v nezaměstnanosti. Ta vám začne být vyplácena až od 4 měsíce.

Nárok na podporu se tím ale nijak nekrátí. Za 4 a 5 měsíc byste dostal podporu ve výši 65% z průměrné čisté mzdy. Za 6 a 7 měsíc pak dostanete podporu ve výši 50% z průměrné čisté mzdy. A za další měsíce (1 až 7 měsíců podle věku), pak dostane podporu ve výši 45%.

Tj. pokud by byl pracovní poměr ukončen například k 31. 8. 2020 a vy byste se šel na úřad práce zaregistrovat od 1. září 2020, pak byste první podporu v nezaměstnanosti dostal v lednu 2021, kdy vám přijde podpora za prosinec 2020. Za září, říjen a listopad by vám podpora nebyla vyplácena.

Na Úřad práce se vám ale i přesto vyplatí zajít (i když nebudete dostávat hned podporu). Pokud totiž nenastoupíte do nového zaměstnání, pak vám bude vznikat povinnost platit si zdravotní pojištění.

Pokud byste nikde nepracoval a nebyl ani vedený jako nezaměstnaný na Úřadu práce, pak máte povinnost platit si zdravotní pojištění (jako osoba bez zdanitelných příjmů) ve výši 1 971 Kč měsíčně.

V době, kdy budete na Úřadu práce vedený jako nezaměstnaný, za vás zdravotní pojištění platí stát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2020:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti – ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu na výpočet podpory v nezaměstnanosti, konkrétně mě zajímá, jak je určen průměrný čistý výdělek z posledního zaměstnání (za jaké období je počítán?). Popíši svoji situaci – dal jsem výpověď ze strany zaměstnance, po splnění všech podmínek mám nárok po dobu 5 měsíců na 45 % průměrné čisté mzdy. Moje […]

Zobrazit odpověď

Výpočet průměrného výdělku a čerpání dovolené

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda ovlivní výši průměrného čistého výdělku (PČV) pro Úřad práce, pokud budu v rozhodném období pro výpočet výdělku čerpat dovolenou. Mám podat výpověď tak, aby se PČV počítal z období, kdy nebyla čerpána dovolená nebo z období, kdy byla čerpána nebo je to lhostejné? Jak by to bylo, pokud by […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti OSVČ – pozastavení živnosti

-

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Od května 2018 jsem pracoval u firmy jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Tento pracovní poměr trval do konce roku 2019. Zároveň s tím jsem celý rok 2019 pracoval na živnostenský list, jako vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Za rok 2019 jsem tedy podával vlastní daňové přiznání. Od […]

Zobrazit odpověď

Evidence na Úřadu práce v době, kdy jsem na nemocenské

-

Dobrý den, dne 31. 12. 2020 mi skončí můj pracovní poměr. Pracovní poměr mám na dobu určitou a zaměstnavatel se již jasně vyjádřil, že o prodloužení neuvažuje. Od 24. 11. 2020 jsem na nemocenské, a ještě minimálně jeden měsíc budu (možná i o něco déle). Musím se evidovat do tří pracovních dnů na Úřadu práce, […]

Zobrazit odpověď