Nárok na podzimní kompenzační bonus – soukromá psychologická poradna

Dobrý den, mám soukromou psychologickou poradnu.

Byl stanoven zákaz vycházení kromě cesty do práce, nákupu či zdravotnických zařízení. Proto moji klienti nemohli využít mých služeb.

Mám proto nárok na podzimní kompenzační bonus?

Dotaz poslal/a: Jana G., 07.12.2020 10:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.12.2020 16:31 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pominu zákaz nočního vycházení, tak během epidemie zákaz vycházení jako takový neplatil. Vláda pouze vyhlásila omezení volného pohybu. Pravidla se průběžně měnila, ale po většinu doby platilo, že pro „cesty do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých, a zařízení veterinární péče“ žádné omezení neplatilo.

Osobně se tedy domnívám, že jak samotný provoz vaší ordinace, tak případná možnost cestovat do ní (pro vás i vaše klienty), omezena nebyla. Vycházím zde ze zkušenosti, ze svého okolí, kdy vím, že někteří lidé psychologickou poradnu navštěvovali i během nouzového stavu a ta fungovala bez omezení.

Pokud se na vás žádné přímé omezení nevztahovalo, pak vám nevzniká nárok na podzimní kompenzační bonus.

Ten je, podle příslušného zákona (zákon číslo 461/2020 Sb.), podmíněn mimo jiné tím, že vaše činnost byla přímo zakázána nebo omezena některým vládním opatřením (nebo opatřením jiného státního orgánu). Pokud tomu tak nebylo, tak na kompenzační bonus nárok není.

Viz paragraf 6, zákon 461/2020 Sb.:

§ 6 Předmět kompenzačního bonusu

(1) Předmětem kompenzačního bonusu je výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost bezprostředně zakázána nebo omezena opatřením podle § 1. 

(2) Předmětem kompenzačního bonusu je také výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost alespoň z 80 % vyloučena v důsledku bezprostředního zákazu nebo omezení opatřením podle § 1 vztahujícího se na 

a) odběratele zboží, služeb nebo jiných výstupů subjektu kompenzačního bonusu, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, jejíž výstupy lze bez zásadních obtíží poskytovat jinému odběrateli, nebo

b) osobu, v jejíchž prostorách je činnost subjektu kompenzačního bonusu vykonávána, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, kterou lze bez zásadních obtíží vykonávat jinde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď