Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné.

Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 Kč, jestli budu mít nárok na porodné, zda se do toho počítá, že platí výživné. Děkuji

Dotaz poslal/a: Ana, 18.05.2020 20:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.05.2020 10:05 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné máte při narození prvního nebo druhého dítěte. Vzhledem k tomu, že vy jste již jedno dítě porodila, tak při narození dvojčat budete mít nárok na porodné pouze za jedno z dvojčat. Tedy nárok na porodné za druhé dítě, což je 10 000 Kč.

Za druhé z dvojčat (vaše třetí dítě), již porodné nedostanete, protože porodné na třetí dítě není. To, že má váš aktuální partner dvě jiné děti, je v tomto případě irelevantní. O nároku na porodné rozhoduje pořadí dětí, které porodila žena.

Co se týká výpočtu nároku na porodné, pak je to poměrně jednoduché. Nárok na porodné máte, pokud průměrný měsíční (čistý) příjem rodiny nepřesahuje 2,7 násobek životního minima.

Pro nárok na porodné se sleduje období posledního kalendářního čtvrtletí. Pokud by se vám narodily děti třeba 1. června 2020, pak se bude posuzovat období leden – březen 2020. Pokud by se děti narodily 1. července 2020, pak se bude posuzovat období duben – červen 2020.

Při posuzování nároku na porodné, se počítá celkové životní minimum rodiny (všech osob, které sdílí společnou domácnost).

V době, kdy se vám narodí dvojčata, tedy bude životní minimum zahrnovat vás + vašeho syna + vašeho partnera + obě narozené děti (budete v té době 5-ti členná rodina).

Pak by tedy bylo životní minimum:

  • První dospělá osoba = 3550 Kč
  • Druhá dospělá osoba = 3200 Kč
  • Syn, 10 roků = 2420 Kč
  • 2 narozené děti = 2x 1970 Kč

Po narození dvojčat, u 5-ti členné rodiny, bude vaše životní minimum 13 110 Kč. Nárok na porodné je tedy do příjmu 35 397 Kč čistého měsíčně (což je 2,7 násobek částky 13 110 Kč).

Jinak co se týká vašeho čistého příjmu, tak by se započítávala částka 28 000 Kč. To že část z toho platíte, jako výživné na jiné děti se nezohledňuje. Naopak mezi čisté příjmy vaší rodiny, musíte započítat i oněch zmíněných 1000 Kč, které dostáváte vy, jako výživné na syna.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď