Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

Dobrý den,

jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás.

Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr.

Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od lékaře). Pokud se nemýlím, tak jelikož jsem otěhotněla až po návratu a nebyla již těhotná v době PP v zahraničí, tak už se na mě nebude vztahovat 180 denní ochranná lhůta a na PPM nebudu mít nárok, je to tak?

Další otázka zní, pokud ale nastoupím, řekněme 20. 7. do práce a budu nemocensky pojištěná, nárok na PPM by mi vzniknout měl za předpokladu, že budu v době nástupu na PPM (tedy někdy okolo poloviny ledna 2021) stále zaměstnaná anebo popřípadě v ochranné lhůtě?

Pokud ano, zajímalo by mě, jestli se PPM bude počítat i z platu ze zahraničí anebo jestli bude celý odpracovaný rok v zahraničí z výpočtu vyňat stejně jako registrace na ÚP a zahrne se do výpočtu pouze splněných 270 dní odpracovaných v ČR?

Jestli se zahraničí a ÚP nezahrne, tak budou započítávány všechny odpracované dny v ČR, v mém případě tedy dny + – od poloviny ledna 2019 do 30. 4. 2019 a pak až dny od teoretického nástupu do zaměstnání teď 20. 7. 2020?

Nevím, jestli má vůbec nyní význam práci hledat anebo raději zůstat na ÚP?

Děkuji Soňa

Dotaz poslal/a: Soňa, 07.07.2020 14:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.07.2020 08:26 napsal/a:

Dobrý den,

Základní podmínkou pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je účast na nemocenském pojištění. Nejde tedy fakticky o výkon nějakého zaměstnání, podnikání nebo jiné činnosti, jako právě o to, abyste byla účastníkem nemocenské pojištění (podotýkám zde v ČR).

Přesná podmínka je viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění číslo 187/2006 Sb.:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Tj. je to tak, že v době případného zahájení PPM (tj. někdy v době 6 – 8 týdnů před porodem), musí být splněna tato podmínka účasti na nemocenském pojištění – ode dne nástupu, dva roky zpět, se sečtou všechny dny, kdy jste byla v ČR účastníkem nemocenského pojištění.

U vás tedy, uváděná doba zaměstnání v lednu 2019, plus případné zaměstnání od 20. 7. 2020. Započítává se každý kalendářní den v zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění (tj. nesmí to být například DPP s příjmem pod 10 tisíc Kč).

Pokud je tato podmínka splněna, a vy jste v době zahájení stále zaměstnána, nebo v ochranné době, pak máte nárok na PPM. Ochranná doba vám může plynout jen ze zaměstnání v ČR (resp. z nemocensky pojištění činnosti v ČR).

Pro výpočet výše PPM se pak určuje denní vyměřovací základ na základě příjmů z posledního zaměstnání. Příjem ze zaměstnání v zahraničí nebo podpora v nezaměstnanosti jsou pro výpočet PPM irelevantní.

Tj. ano, pokud nastoupíte do zaměstnání a bude vám to vycházet tak, že splníte 270 kalendářních dní (v součtu s předchozími zaměstnáními v ČR), pak budete mít na PPM nárok.

Pokud zůstanete na ÚP, tak na PPM zcela jistě nárok mít nebudete, a vznikne vám nárok až na rodičovský příspěvek od data narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď