Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

Dobrý den,

v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení?

V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Helena M., 23.06.2020 9:10
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.06.2020 12:17 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávku příspěvek na bydlení je možné získat, jen pokud je splněno několik základních podmínek. Jednou z hlavních podmínek je to, že v daném bytě nebo domě máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu (nebo se jedná o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví).

Druhou, neméně důležitou podmínkou je pak to, že žadatel o příspěvek na bydlení má v daném bytě trvalé bydliště. Pokud v daném bytě nemáte trvalé bydliště (máte ho na Obecním úřadu), pak pro daný byt nemůžete dostat příspěvek na bydlení.

Existuje určitá možnost, získat doplatek na bydlení i na byt kde nemáte trvalé bydliště. Doplatek na bydlení je dávka hmotné nouze (jiná dávka než příspěvek na bydlení), a jsou zde odlišné podmínky. Doplatek na bydlení tak můžete někdy dostat i bez trvalého bydliště v daném bytě, musíte ale být ve hmotné nouzi (což zahrnuje splnění celé řady jiných podmínek).

Co se týká trvalého bydliště, tak podle platných zákonů, vám majitel bytu při pronájmu nemůže zakázat, abyste si v bytě zřídila trvalé bydliště. Příslušné ustanovení v nájemní smlouvě (pokud by nájemní smlouva takové ustanovení obsahovala), je neplatné.

K tomu, abyste si v nějakém bytě vyřídila trvalé bydliště, nepotřebujete souhlas majitele bytu.

Stačí vám jenom zajít na místní obecní/městský úřad, na oddělení evidence obyvatel a nahlásit změnu trvalého pobytu. Budete potřebovat platný občanský průkaz a platnou nájemní smlouvu. Plus zaplatíte menší poplatek za změnu, a následně si budete muset vyřídit nový OP. Nic dalšího není potřeba.  Nepotřebujete souhlas majitele bytu. A ani nic jiného.

Tím, že máte v daném bytě trvalé bydliště, vám nevzniká žádná zvláštní právní ochrana. Majitel bytu tedy nemá důvod nesouhlasit s trvalým pobytem. Na uzavřenou nájemní smlouvu nebo na možnost jejího ukončení, to nemá žádný vliv. Jestli tam máte nebo nemáte trvalé bydliště, nic nemění. Je to čistě jen formální záležitost, kvůli úřadům (nebo právě kvůli příspěvku na bydlení)

Naopak pro majitele bytu může být výhodné, když si vyřídíte trvalé bydliště, protože pak alespoň dostanete příspěvek na bydlení (pokud splníte i ostatní podmínky), a on bude mít jistotu, že dostanete zaplacený nájem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď