Nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené

Dobrý den,

dcera měla 9.6.2020 3 roky. Rodičovskou dovolenou jsem si prodloužila do konce roku 2020. V zaměstnání mám pracovní poměr na dobu neurčitou, nepodepsala jsem v zaměstnání žádný formulář ohledně trvání délky rodičovské dovolené (ale myslím, že ze zákona drží zaměstnavatel místo 3 roky).

Zaměstnavatel se zatím nijak nevyjádřil, jestli mě dále chce? Na koho se v tomto případě obrátit? Měla bych nárok na odstupné při výpovědi od zaměstnavatele?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Šárka, 10.06.2020 21:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.06.2020 10:13 napsal/a:

Dobrý den,

Jsou zde dvě různé věci. Tou první je rodičovský příspěvek a jeho čerpání. Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou vám vyplácí Úřad práce. Na ten můžete mít nárok až do 4 roků dítěte. Podle toho, jak dlouho dobu si zvolíte, se vám pak vyplácí měsíční příspěvek (částka 300 000 Kč se rozpočítává na počet měsíců).

Druhá věc, je rodičovská dovolená. Ta s rodičovským příspěvkem příliš nesouvisí. Je možné čerpat rodičovský příspěvek a při tom dále chodit do zaměstnání. Nebo naopak být na rodičovské dovolené a nedostávat již rodičovský příspěvek.

Rodičovská dovolená je překážka v práci na straně zaměstnance, kterou je zaměstnavatel povinen omluvit (dle zákoníku práce). Na délce rodičovské dovolené se můžete se zaměstnavatelem domluvit. Maximálně ale do dne, kdy dítě dosáhne 3 let.

Posledním dnem, kdy máte nárok na rodičovskou dovolenou je tedy den, kdy má dítě 3 narozeniny. Následující den byste měla nastoupit do zaměstnání. Resp. od tohoto data již není vaše nepřítomnost v zaměstnání ze strany zaměstnavatele omluvena – pokud se v zaměstnání nedomluvíte jinak.

Pokud byste chtěla doma s dítětem zůstat déle, můžete zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna. Na to již ale není automaticky nárok. Záleží to na zaměstnavateli, jestli vám jej poskytne nebo ne.

Po skončení rodičovské dovolené vás zaměstnavatel musí zaměstnat – má povinnost podržet vaše pracovní místo. Resp. může vám nabídnout adekvátní náhradu.

Dále to pak záleží na jednání se zaměstnavatelem. Zaměstnavatel vás může propustit, pak máte nárok na standardní výpovědní dobu 2 měsíce + odstupné podle odpracovaných roků, tj. zřejmě na 3 měsíce.

Nebo můžete dát výpověď vy, pak na odstupné nemáte nárok. Nebo se zaměstnavatelem můžete uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru a pak záleží na tom, co si se zaměstnavatelem dohodnete. Od tohoto je to dohoda.

Pokud měla vaše dcera 9. 6. 2020 narozeniny, pak od 10. 6. 2020 již nejste na rodičovské dovolené (můžete mít i nadále nárok na rodičovský příspěvek, ale rodičovská dovolená skončila).

Měla byste tedy co nejdříve kontaktovat zaměstnavatele a řešit svůj nástup do zaměstnání, nebo si v zaměstnání domluvit čerpání neplaceného volna.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď