Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

Dobrý den,

Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje.

Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jan D., 15.12.2020 8:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.12.2020 16:13 napsal/a:

Dobrý den,

exekuce obvykle probíhá, podle přesně stanovených pravidel. Na začátku podává věřitel vybranému exekutorovi návrh na zahájení exekuce.

Na základě tohoto návrhu se exekutor obrací na soud s žádostí o vydání soudního pověření pro výkon exekuce. Tedy za předpokladu, že věřitel (oprávněný) disponuje pravomocným a vykonavatelným exekučním titulem.

Do té doby, než soud pověří exekutora výkonem exekuce, není exekutor oprávněn vymáhat exekuci. Není ani oprávněn zjišťovat jakékoliv informace, o majetku případného dlužníka.

Pokud si exekutor zjišťuje informace o majetku vaší manželky, pak tak může činit jen na základě nějakého soudního pověření. Měl by tedy existovat nějaký záznam.

Jakmile soud rozhodne o tom, že je exekutor pověřen výkonem exekuce, má již exekutor pravomoc zjistit si různé informace, nebo i vydávat příslušné příkazy.

Exekutor pak má možnost kontaktovat registr bankovních účtů, který spravuje ČNB. Zde si dohledá číslo účtu a finanční ústav. Následně pak může směřovat své dotazy na příslušnou banku. Atd.

Exekutor má současně povinnost, do 15 dní informovat dlužníka o svém pověření k provedení exekuce. A případně jej vyzvat, k dobrovolné úhradě dluhu.

Je tedy možné, že vás exekutor ještě bude kontaktovat.

Informace o zahájených exekucích, jsou také evidovány v centrální evidenci exekucí – viz. www.ceecr.cz.

Nahlížení do registru je ale zpoplatněno. Můžete do něj nahlížet buď přímo přes výše uvedený odkaz, nebo využít nějakého oficiálního prostředníka, jako například zde, případně i na dalších místech na internetu.

Také se můžete zkusit obrátit na soud v místě trvalého bydliště vaší manželky. Tam by případně měl být záznam o nějakém soudním rozhodnutí, kterým byl exekutor pověřen k výkonu exekuce (o exekuci zpravidla rozhoduje okresní soud v místě trvalého bydliště dlužníka (v Praze to bude městský soud)).

Nic moc dalšího, mě nenapadá. Kromě již vámi zmíněného pokusu, o přímou komunikaci s exekutorem.

Pokud má exekutor pověření od soudu, tak se zjišťováním informací o účtu vaší manželky, nedopouští ničeho protiprávního.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance, kvůli dluhu manžela

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Byl mi zablokován účet, kam mi chodí peníze na děti ( rodičovská a příspěvky). Bohužel exekuce není moje ale manžela, který si dluh udělal s jeho bývalou exmanželkou. Jeho exmanželka to neřeší a manžel šel do insolvence, která mu byla schválena. Problém je ale ten, že ani přes to, […]

Zobrazit odpověď

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď