Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

Dobrý den,

Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje.

Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jan D., 15.12.2020 8:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.12.2020 16:13 napsal/a:

Dobrý den,

exekuce obvykle probíhá, podle přesně stanovených pravidel. Na začátku podává věřitel vybranému exekutorovi návrh na zahájení exekuce.

Na základě tohoto návrhu se exekutor obrací na soud s žádostí o vydání soudního pověření pro výkon exekuce. Tedy za předpokladu, že věřitel (oprávněný) disponuje pravomocným a vykonavatelným exekučním titulem.

Do té doby, než soud pověří exekutora výkonem exekuce, není exekutor oprávněn vymáhat exekuci. Není ani oprávněn zjišťovat jakékoliv informace, o majetku případného dlužníka.

Pokud si exekutor zjišťuje informace o majetku vaší manželky, pak tak může činit jen na základě nějakého soudního pověření. Měl by tedy existovat nějaký záznam.

Jakmile soud rozhodne o tom, že je exekutor pověřen výkonem exekuce, má již exekutor pravomoc zjistit si různé informace, nebo i vydávat příslušné příkazy.

Exekutor pak má možnost kontaktovat registr bankovních účtů, který spravuje ČNB. Zde si dohledá číslo účtu a finanční ústav. Následně pak může směřovat své dotazy na příslušnou banku. Atd.

Exekutor má současně povinnost, do 15 dní informovat dlužníka o svém pověření k provedení exekuce. A případně jej vyzvat, k dobrovolné úhradě dluhu.

Je tedy možné, že vás exekutor ještě bude kontaktovat.

Informace o zahájených exekucích, jsou také evidovány v centrální evidenci exekucí – viz. www.ceecr.cz.

Nahlížení do registru je ale zpoplatněno. Můžete do něj nahlížet buď přímo přes výše uvedený odkaz, nebo využít nějakého oficiálního prostředníka, jako například zde, případně i na dalších místech na internetu.

Také se můžete zkusit obrátit na soud v místě trvalého bydliště vaší manželky. Tam by případně měl být záznam o nějakém soudním rozhodnutí, kterým byl exekutor pověřen k výkonu exekuce (o exekuci zpravidla rozhoduje okresní soud v místě trvalého bydliště dlužníka (v Praze to bude městský soud)).

Nic moc dalšího, mě nenapadá. Kromě již vámi zmíněného pokusu, o přímou komunikaci s exekutorem.

Pokud má exekutor pověření od soudu, tak se zjišťováním informací o účtu vaší manželky, nedopouští ničeho protiprávního.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek insolvence z nemocenské. Marodím od 25. 2. 2022, za měsíc březen mi přišla ještě náhrada mzdy od zaměstnavatele za 8 dní. Částka byla 5360 Kč a zbytek mi přišlo s OSSZ za zbytek měsíce. Tedy od 11. 3. do 31. 3. 2022. A částka je pouze 3411 Kč. Insolvenčnímu […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď