Nemocenská DPČ – náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele

Dobrý den, v měsíci září a říjnu jsem pracovala na DPČ, příjem byl vyšší jak 3000 Kč.

Do práce jdu vždy podle daného měsíčního plánu, který se dozvím par dni před daným měsícem.

Od 22. října 2020 mám neschopenku a zaměstnavatel mi nechce zaplatit prvních 14 dni na neschopence.

Prý na to nemám nárok, protože prý nemám naplánované dny předem.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Andrea, 28.12.2020 16:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.12.2020 15:18 napsal/a:

Dobrý den,

Během prvních 14 dní na neschopence máte, při splnění příslušných podmínek, nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Během prvních 14 dní jsou propláceny skutečně neodpracované hodiny (od 15 dne je již nemocenská, za každý kalendářní den).

Podmínky poskytování náhrady mzdy u zaměstnanců, kteří pracují na základě dohody o provedení práce (DPP), nebo na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ), upravuje zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 194:

§ 194

Zaměstnanci, který pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) náhrada odměny z dohody za podmínek stanovených v § 192 a 193. Pro účely poskytování této náhrady platí pro zaměstnance, který pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, zaměstnavatelem stanovené rozvržení týdenní pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel povinen pro tyto účely předem určit.

U těchto dohod (DPP a DPČ), nemusí být ve smlouvě sjednána pevně rozvržená pracovní dohoda. To je ostatně jeden z podstatných účelů těchto dohod.

Na druhou stranu, právě pro účely poskytování náhrady mzdy za nemoc, musí zaměstnavatel předem stanovit rozvržení pracovní doby. Jedná se o fiktivní rozvrh, podle kterého skutečně nepracujete, ale který se použije právě v případě výpočtu náhrady mzdy za nemoc.

Obdobným způsobem by mělo být stanoveno rozvržení pracovní doby i pro zaměstnance, kteří nepracují přímo na pracovišti, ale například z domu, nebo kteří mají volnou pracovní dobu.

Tj. postup vašeho zaměstnavatele, kdy vám odmítá zaplatit náhradu mzdy za nemoc, není v souladu se zákoníkem práce. Měla byste jej tedy upozornit na ustanovení paragrafu 194 ZP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ostatní:

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při DPP

-

Dobrý den, prosím vás, je možné čerpat ošetřovné na dítě, i když jsem zaměstnaná na dohodu o provedení práce? Nebo nemám na ošetřovné nárok, i když dítě marodí a já nemůžu do práce? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky u dětí zdravotnického personálu

-

Dobrý den, prosím o sdělení, zda zaměstnanci lékárny jsou „zdravotníci“. Od 12. 4. 2021 mohou nastoupit do mateřské školky děti zdravotníků?? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus Covid-19 a nezaměstnanost

-

Dobrý den, v době vypuknutí pandemie jsem pracovala na HPP ve vydavatelství a zároveň jako PR manažer jako OSVČ. V dubnu 20201 jsem vlivem začínající krize, která se nepřímo dotkla i mé profese (PR služby jsou zkrátka to první, co škrtnete) musela pozastavit živnostenský list a v listopadu 2020 jsem přišla z organizačních důvodů i […]

Zobrazit odpověď