Nemocenská po ukončení pracovního poměru na dobu určitou

Dobrý den,

zajímá mě, jak se vyplácí, a z čeho se počítá nemocenská? V případě, že člověk onemocní týden před ukončením smlouvy na dobu určitou, tedy v době nemocenské zaměstnanec zjistí, že mu smlouva nebyla prodloužena.

Na jak dlouho může být nemocenská, zda-li se nekrátí po ochranné době a počítá se z platu i dlouhodobě?

Díky za odpověď

Dotaz poslal/a: Luboš, 09.12.2020 8:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.12.2020 19:04 napsal/a:

Dobrý den,

Za prvních 14 dní pracovní neschopnosti, má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (60% z průměrného redukovaného výdělku), kterou dostává jen za skutečně neodpracované hodiny (směny).

Od 15 dne na neschopence je nárok na nemocenské dávky (60 – 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu), platí se za kalendářní dny.

Pokud zahájíte neschopenku týden před ukončením pracovního poměru na dobu určitou, tak to nemá vliv na výpočet, nebo na nárok nemocenské dávky. Ovlivní to jenom nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Během prvního týdne neschopenky, vám bude náležet náhrada mzdy od zaměstnavatele za zameškané hodiny v zaměstnání. Během druhého týdne na neschopence, kdy vám už skončí pracovní poměr na dobu určitou, nebude mít nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Od třetího týdne (od 15 dne na neschopence), budete mít nárok na nemocenské dávky. Nárok máte po celou dobu neschopenky (maximálně 380 dní). Výpočet nemocenské bude vycházet z vašich příjmů v posledním (již ukončeném) zaměstnání. V ničem se nebude lišit od situace, kdy byste byl dále zaměstnancem.

Rozdíl tedy bude pouze v tom, že během druhého týdne na neschopence, kdy již nebudete zaměstnaný, nebudete mít ani nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (ta přísluší jenom zaměstnancům), ani zatím na nemocenské dávky (na ty je nárok až od 15 dne).

Po skončení zaměstnání, by vám tedy měl zaměstnavatel vyplatit poměrnou část výplaty za poslední měsíc + náhradu mzdy za týden na neschopence. V dalším měsíci vám pak začnou být vypláceny nemocenské dávky.

Po skončení neschopenky, pak jako nezaměstnaný můžete jít na Úřad práce, a pokud budete splňovat podmínky, budete mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď