Srážky z nemocenské při insolvenci

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.

Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky.

Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím.

Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku?

Jsem matka samoživitelka, mé náklady na bydlení jsou 11100 i s poplatky a čistý příjem cca 22000kc, z toho je insolvenční částka 6200.

Bojím se, že teď nebude tak velký příjem a mám strach, abych zaplatila nájem a uživila syna i sebe.
Velmi děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza H., 09.11.2020 8:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.11.2020 14:42 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti, máte jako zaměstnanec nárok na dvě různé dávky. Prvních 14 dní vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy. Ta je ve výši 60% z průměrného hodinového výdělku (podléhá redukci). První 2 týdny dostáváte zaplaceny pouze skutečně zameškané směny (neodpracované hodiny).

Od 15 dne pracovní neschopnosti vám vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty vyplácí stát (resp. ČSSZ – Česká správa sociálního zabezpečení). Od 15 dne jsou nemocenské dávky vypláceny za každý kalendářní den, včetně víkendů (sobot a nedělí), nebo i státních svátků.

Nemocenské dávky od 15 dne na neschopence jsou ve výši 60% z denního vyměřovacího základu (to je něco jiného, než z čeho se počítá náhrada mzdy za prvních 14 dní). Nemocenské dávky se postupně zvyšují. Od 15 dne je to 60%, od 30 dne je to 66%, a od 60 dne je to 72%.

Nemocenské dávky (jak náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní na neschopence, tak i nemocenské dávky od 15 dne), patří mezi příjmy, které jsou postižitelné srážkami (exekučními/insolvenčními).

Částka, kterou vám ale případně strhnou z nemocenských dávek, není pevně dána. To, že vám z výplaty strhávají 6200 Kč, neznamená, že vám to samé budou strhávat i z nemocenské. Částka, kterou vám strhávají na insolvenci je dána výpočtem (který se řídí podle příslušného zákona).

Uvedu teoretický příklad:

Řekněme, že máte čistou mzdu 22000 Kč měsíčně a máte dvě děti. V takovém případě se srážka na insolvenci spočítá tak, že se nejprve určí nezabavitelná částka:

  • Za vás je to 7771,50 Kč
  • Za každé dítě je to 2590,50 Kč
  • Dohromady tedy 12 953 Kč = to je základní nezabavitelná částka

To, co zbude do zmíněných 22 000 Kč, se rozdělí na třetiny a insolvenční správce dostane dvě třetiny z toho zbytku. V mém teoretickém příkladu by to bylo 6030 Kč. Vám by pak z výplaty 22 tisíc korun zůstalo 12 953 Kč + 3015 Kč, dohromady tedy 15 970 Kč.

Analogicky se pak postupuje ve chvíli, kdy máte snížený příjem.

Nevím, na kolik přesně vám bude vycházet nemocenská (prvních 14 dní je to náhrada mzdy, která se počítá jinak než nemocenské dávky od 15 dne. Nemocenské dávky se navíc postupně zvyšují, podle délky nemoci).

Opět jen teoretický příklad:

Řekněme, že byste měla nemocenskou 14 000 Kč měsíčně (reálně to možná bude odlišná částka, neznám vaši hrubou mzdu ani další údaje).

V takovém případě by se vám po dobu nemoci vypočítávala srážka na insolvenci z této částky.

Opět by zde byla základní nezabavitelná částka 12 953 Kč (ta se nijak nemění). A z toho, co by zbývalo do těch 14 tisíc korun (nebo do částky, jakou budete ve skutečnosti dostávat), by insolvenční správce dostal opět dvě třetiny – při nemocenské 14 000 Kč by tedy insolvenční správce dostal 698 Kč, a vám by zůstalo 13 302 Kč.

Tedy o něco nižší částka, než jaká vám zůstává z výplaty, ale to je dáno tím, že během neschopenky máte snížený příjem.

Určitě vám nehrozí, že byste z nízké nemocenské musela insolvenčnímu správci dávat stejnou částku, jakou vám strhávají z výplaty.

Srážky při insolvenci se vypočítávají na základě vašeho aktuálního příjmu. Postup výpočtu je daný zákonem. A ten mimo jiné pamatuje na to, aby vám v každém případě zůstávala nezabavitelná částka.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance, kvůli dluhu manžela

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Byl mi zablokován účet, kam mi chodí peníze na děti ( rodičovská a příspěvky). Bohužel exekuce není moje ale manžela, který si dluh udělal s jeho bývalou exmanželkou. Jeho exmanželka to neřeší a manžel šel do insolvence, která mu byla schválena. Problém je ale ten, že ani přes to, […]

Zobrazit odpověď

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď