Nemocenská při skončení PP na dobu určitou bez nároku na PPM?
Dobrý den, ráda bych poprosila o názor a pomoc. Od 1. 2. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30. 6. 2020. Již v únoru jsem zjistila, že jsem těhotná a od března jsem s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti.
Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že už teď vím, že nemám nárok na PPM? Před tímto zaměstnáním jsem byla půl roku na ÚP a před tím jsem byla na rodičovské dovolené 4 roky.
Můj doktor je velmi neochotný a tvrdí mi, že pokud mě má nechat na neschopence, potřebuje potvrzení od ČSSZ, že nemám nárok na PPM, a že mě může na neschopence ponechat i nadále…
A jeho zdravotní sestra mi zas řekla, ze mě může ponechat na neschopence nejdéle do nástupu na PPM a pak by se na mě měla vztahovat nějaká ochranná lhůta? Muže mě tedy nechat doktor jen tak na neschopence? (opravdu nejsem jedna z těch, které by na ní byly jen tak…). Může mě na ni nechat až do porodu? Nebo do konce šestinedělí?
A ještě bych se chtěla zeptat: Když nemám nárok na PPM, má na ni nárok můj manžel místo mě? Bývalá šéfová mi tvrdila, že když na ni nemám nárok já, má na ni nárok můj manžel i v případě, že by chodil normálně do práce a s miminkem doma nebyl.
Velmi děkuji
Dobrý den,
Pokusím se vám odpovědět, ptáte se ale na více různých věcí, tak snad na nic nezapomenu.
Nejprve co se týká případného nároku na PPM (peněžitou pomoc v mateřství): Píšete, že jste zaměstnaná od 1. 2. 2020 do 30. 6. 2020. Pokud se jedná o vaše jediné zaměstnání v posledních dvou letech, pak nárok na PPM mít nebudete.
U peněžité pomoci v mateřství je podmínka, že v posledních dvou letech musíte mít účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní. U zaměstnanců to znamená být nejméně 270 kalendářních dní v pracovním poměru.
Pokud byste před aktuální prací pracovala i někde jinde, pak bystu tuto podmínku mohla splnit. Sčítá se to z různých zaměstnání. V dotazu píšete, že před aktuálním zaměstnání, jste byla půl roku na Úřadu práce a před tím na rodičovské dovolené.
Je otázka, jestli to byla opravdu rodičovská dovolená, nebo jestli jste jenom byla doma a čerpala rodičovský příspěvek. Rodičovská dovolená je situace, kdy jste před porodem zaměstnaná a následně po porodu v zaměstnání čerpáte rodičovskou dovolenou. Tj. váš pracovní poměr po tu dobu neskončil. Pak se to bere tak, že po celou dobu rodičovské dovolené jste zaměstnaná.
Nebo jste před prvním porodem nebyla zaměstnaná, nebo váš pracovní poměr skončil během mateřské nebo rodičovské dovolené. Pak jste tedy nebyla na rodičovské dovolené, ale byla jste doma s dítětem a čerpala rodičovský příspěvek (ale fakticky nezaměstnaná).
Tohle není jen tak nějaké slovíčkaření. V běžném hovoru termíny rodičovská dovolená/rodičovský příspěvek hodně splývají. Z pohledu zákonů je mezi tím ale podstatný rozdíl. Na rodičovské dovolené může být jen ten, kdo je v tu danou chvíli zaměstnaný.
Pokud by to, co zmiňujete, byla rodičovská dovolená, pak byste na PPM nárok mít mohla (doba na rodičovské dovolené se zahrnuje do nároku na PPM).
Druhou podmínkou pro nárok na PPM je to, že v době zahájení mateřské musíte být zaměstnaná, nebo v ochranné době. Délka ochranné doby odpovídá délce posledního zaměstnání, ve kterém bylo zahájeno těhotenství (maximálně 180 dní). U vás, vzhledem k délce současného zaměstnání, by byla ochranná doba 150 dní.
Tj. pokud byste měla splněnu podmínku 270 kalendářních dní za poslední dva roky, a současně spadal začátek mateřské do doby 150 dní od 30. 6. 2020, pak byste na PPM nárok mít mohla. Začátek PPM je 6 -8 týdnů před porodem.
Běžný postup je takový, že až do začátku PPM můžete být na rizikovém těhotenství. V době 6 – 8 týdnů před porodem se neschopenka ukončí a vy začnete čerpat PPM.
To je to, o čem mluvila sestřička – pokud byste splnila obě podmínky pro nárok na PPM, pak budete na neschopence z důvodu rizikového těhotenství jen do začátku 6 – 8 týdne před porodem a pak by byla neschopenka ukončena. A vy byste čerpala PPM.
Pokud nemáte nárok na PPM, pak může být v souvislosti s porodem nárok na nemocenské dávky. A to v době 6 týdnů před porodem, a následně cca 6 týdnů po porodu (resp. o ukončení rozhoduje lékař). Pro tuto nemocenskou je právě potřeba potvrzení od ČSSZ, že nemáte nárok na PPM.
Viz paragraf 57 1f, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):
§ 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti
(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,
Tj. to je to o čem mluví váš doktor. Pokud nemáte nárok na PPM, tak potřebuje potvrzení od ČSSZ, aby vám mohl nechat neschopenku.
K poslednímu dotazu. Na PPM může mát nárok i muž, otec dítěte. Ten musí splňovat obdobné podmínky jako žena. Tj. minimální účast na nemocenském pojištění v délce 270 dní a současně být v době začátku PPM zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné době (u muže jen 7 dní).
Muž může být na mateřské až od začátku 7 týdne po porodu. V takovém případě by si v zaměstnání vyřídil standardní mateřskou dovolenou a podal si žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Součástí žádosti o PPM pro muže je i dohoda s matkou, o převzetí dítěte do péče.
Muž má nárok na 22 týdnů mateřské. Po tuto dobu nesmí vykonávat stejné zaměstnání. Tím, že peněžitá pomoc v mateřství spadá pod nemocenské dávky, tak je to podobné, jako čerpání nemocenských dávek v době pracovní neschopnosti. Nemůžete pracovat a brát výplatu a současně dostávat nemocenské dávky.
Je ale možné, aby muž ve svém zaměstnání čerpal mateřskou dovolenou (a s ní související peněžitou pomoc v mateřství). A současně aby se svým zaměstnavatelem - na dobu mateřské dovolené - uzavřel například dohodu o povedení práce – která by ale musela být na jinou pracovní činnost (než je ta, na základě které čerpá PPM). A tedy i během mateřské, by dál pracoval.
Tj. při splnění určitých podmínek je možné, aby muž dostávat PPM a současně dál pracoval. Nemůže to být ale na základě stejné pracovní smlouvy, na jejímž základě jsou čerpány nemocenské dávky. Takže by musel mít se zaměstnavatelem jinou pracovní smlouvu (DPP nebo DPČ), nebo pracovat pro jiného zaměstnavatele.
Minimálně formálně nesmí po dobu čerpání PPM vykonávat stejnou práci (a dostávat za ni stejnou výplatu). Může ale vykonávat jinou práci (formálně to musí být něco jiného).
Viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění:
§ 16
Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,
Zařazeno v: Dohoda o převzetí dítěte do péče po porodu, Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?, Kolik je PPM pro otce dítěte?, Mateřská a práce na dobu určitou, Mateřská na otce po šetinedělí, Nárok na nemocenskou 6 týdnů před porodem, Nárok na PPM po skončení práce na dobu určitou, Otec na mateřské dovolené, Pracovní neschopnost před porodem, Pracovní poměr na dobu určitou a nemocenská, Převedení PPM z matky na otce, Rizikové těhotenství, Rizikové těhotenství - z čeho se počítá mateřská?, Těhotenství a práce na dobu určitou, Ukončení pracovního poměru na dobu určitou
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?
-Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]
Zobrazit odpověďRodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)
-Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověďVýživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
-Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?
Zobrazit odpověďDruhé těhotenství – mám na něco nárok?
-Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - SMS půjčka do deseti minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka na zaplacení dluhu nebo exekuce. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
14.6.2024
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou? -
13.6.2024
Výpověď ze strany zaměstnance a následná nemocenská -
3.6.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé PN -
2.5.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské -
25.4.2024
Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti -
25.4.2024
Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD -
22.4.2024
Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva? -
20.4.2024
Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek -
16.4.2024
Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství) -
8.4.2024
Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
Poradna 2024
- Osobní bankrot 2024 – výpočet splátek insolvence
- Výpočet příspěvku na bydlení 2024
- Kalkulačka mateřská dovolená 2024
- Výpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě
- Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
- Čestné prohlášení - sleva na manželku
- Termín odchodu na mateřskou
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024?
- Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci 2024
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet