Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze.

Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza, 22.11.2020 10:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.11.2020 19:19 napsal/a:

Dobrý den,

Prvních 14 dní na neschopence vám platí zaměstnavatel náhradu mzdy za nemoc. Tu byste měla dostat vyplacenu společně s řádnou výplatou za předchozí měsíc. Tedy u Vás v listopadu za období od 7. 10. 2020 do 20. 10. 2020.

Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele se platí pouze za skutečně neodpracované hodiny. Pokud máte rovnoměrné rozložení pracovní doby (8 hodin den), pak v daném období máte 10 pracovních dní. Měla byste tedy dostat náhradu mzdy za 80 hodin.

Pro výpočet náhrady mzdy za prvních 14 dní na neschopence, je určující průměrná hodinová mzda (průměrný výdělek), za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Aktuálně se vypočítá za červenec – září 2020. Do průměrného výdělku se započítávají i různé příplatky (práce přes čas apod.). Naopak se tam nezapočítá třeba náhrada mzdy za dovolenou nebo za jinou nemoc.

Náhrada mzdy za nemoc je ve výši 60% z průměrného (redukovaného) hodinového výdělku. Redukční hranice se uplatní spíše u zaměstnanců s vyšší hodinovou mzdou.

U hrubé mzdy do 190,75 Kč za hodinu se započítá 90%, z částky nad 190,75 Kč do 286,13 Kč se započítá 60%, z částky nad 286,13 Kč do 572,25 Kč se započítá 30%.

Od 15 dne na neschopence, máte nárok na nemocenské dávky. Ty už platí stát.

Prvních 15 dní jsou nemocenské dávky ve výši 60% z denního vyměřovacího základu. Tedy za 15 až 30 den na neschopence. Od 31 dne na neschopence jsou nemocenské dávky 66%. A od 61 dne by to bylo 72%, ale to se Vás již netýká.

Výpočet nemocenské od 15 dne, se provádí trochu jinak, než u náhrady mzdy. Nemocenská se už neplatí za hodiny, ale za kalendářní dny (včetně víkendu nebo státního svátku).

Pro výpočet nemocenské se používá denní vyměřovací základ. To je, zjednodušeně řečeno, váš hrubý příjem (hrubá mzda – obvykle za posledních 12 měsíců), vydělená počtem kalendářních dní.

I tento denní vyměřovací základ, se redukuje. Do částky 1090 Kč na den se započítá 90%, do částky 1635 Kč se započítá 60%, do částky 3270 Kč se započítá 30%.

Nemocenskou od 15 dne platí stát (ČSSZ  - Česká správa sociálního zabezpečení, resp. místně příslušná OSSZ).

Nemocenská by měla být vyplacena do 30 dnů, od předání podkladů na ČSSZ, vaším zaměstnavatelem.

V případě delší nemoci se pak nemocenská vyplácí obvykle v pravidelném výplatním termínu v průběhu následujícího kalendářního měsíce.

Tj. nemocenské dávky, jsou podobě jako výplata, vypláceny za předchozí měsíc. V listopadu byste měla dostat peníze za říjen. V prosinci peníze za listopad atd. U kratší nemoci jsou nemocenské dávky vyplaceny naráz za celou dobu PN.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď