Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze.

Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jarda, 23.11.2020 14:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.11.2020 15:40 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výplatu nemocenských dávek obvykle není stanoven nějaký přesný, konkrétní termín. Platí zde jen obecná zákonná povinnost pro nemocenské dávky. A to že peníze, by měly být vyplaceny, do 30 dní, od předání příslušných podkladů pro výplatu dávky. Výplata nemocenské se provádí buď na účet v bance, nebo poštovní poukázkou na poštu.

Viz paragraf 110, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) Dávky se vyplácejí nejpozději ve lhůtě do 1 měsíce následujícího po dni, v němž byl stanovený doklad pro nárok na výplatu dávky doručen okresní správě sociálního zabezpečení, je-li plátcem dávek okresní správa sociálního zabezpečení. Tato lhůta neběží po dobu, po kterou nejsou splněny podmínky pro výplatu dávky podle § 109 odst. 1.

Proč konkrétně u vás došlo ke zpoždění výplaty nemocenské, vám určitě neřeknu. Mohlo dojít k nějakému zpoždění na straně vašeho zaměstnavatele v předání podkladů na ČSSZ. Nebo to může být i nějaké zpoždění na straně ČSSZ.

V případě, že vám nebyly nemocenské dávky vyplaceny déle než 30 dní, ode dne předání žádosti o nemocenskou vašemu zaměstnavateli, nebo ode dne, kdy vám byla vystavena eNeschopenka, pak můžete vyplnit tento formulář: Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění.

Nebo se můžete obrátit přímo na Call centrum ČSSZ na bezplatném telefonním čísle 800 050 248. Případně viz zde na webu ČSSZ, kde je uvedena i provozní doba Call centra.

Důvodů, pro zpoždění výplaty nemocenské může být více a já si opravdu netroufám odhadovat, proč konkrétně, k tomu došlo u vás. Zkuste kontaktovat přímo ČSSZ nebo případně vyplnit uvedený formulář a snad vám poradí více.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce

-

Dobrý den, mám veliký dotaz… Momentně jsem na neschopence. K 30. 6. 2022 mám podepsanou výpověď (dohodou / podána z mé strany). Jelikož lékař usoudil, že bych mohla být uschopněna od 4. 7. 2022, tak nevím jak dál pokračovat (nejsem typ člověka, co marodí). Od nového měsíce  (srpen 2022) mám nastoupit na nové místo, otázka […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky

-

Dobrý den, jak je to s výpovědní lhůtou, kdy zaměstnanec dá ze svého rozhodnutí výpověď, ale před jejím uplynutím onemocní? Má nárok pobírat nemocenské dávky, i když nemoc přesáhne do doby, kdy už by neměl být zaměstnán? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]

Zobrazit odpověď