Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze.

Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jarda, 23.11.2020 14:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.11.2020 15:40 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výplatu nemocenských dávek obvykle není stanoven nějaký přesný, konkrétní termín. Platí zde jen obecná zákonná povinnost pro nemocenské dávky. A to že peníze, by měly být vyplaceny, do 30 dní, od předání příslušných podkladů pro výplatu dávky. Výplata nemocenské se provádí buď na účet v bance, nebo poštovní poukázkou na poštu.

Viz paragraf 110, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) Dávky se vyplácejí nejpozději ve lhůtě do 1 měsíce následujícího po dni, v němž byl stanovený doklad pro nárok na výplatu dávky doručen okresní správě sociálního zabezpečení, je-li plátcem dávek okresní správa sociálního zabezpečení. Tato lhůta neběží po dobu, po kterou nejsou splněny podmínky pro výplatu dávky podle § 109 odst. 1.

Proč konkrétně u vás došlo ke zpoždění výplaty nemocenské, vám určitě neřeknu. Mohlo dojít k nějakému zpoždění na straně vašeho zaměstnavatele v předání podkladů na ČSSZ. Nebo to může být i nějaké zpoždění na straně ČSSZ.

V případě, že vám nebyly nemocenské dávky vyplaceny déle než 30 dní, ode dne předání žádosti o nemocenskou vašemu zaměstnavateli, nebo ode dne, kdy vám byla vystavena eNeschopenka, pak můžete vyplnit tento formulář: Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění.

Nebo se můžete obrátit přímo na Call centrum ČSSZ na bezplatném telefonním čísle 800 050 248. Případně viz zde na webu ČSSZ, kde je uvedena i provozní doba Call centra.

Důvodů, pro zpoždění výplaty nemocenské může být více a já si opravdu netroufám odhadovat, proč konkrétně, k tomu došlo u vás. Zkuste kontaktovat přímo ČSSZ nebo případně vyplnit uvedený formulář a snad vám poradí více.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď