Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze.

Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jarda, 23.11.2020 14:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.11.2020 15:40 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výplatu nemocenských dávek obvykle není stanoven nějaký přesný, konkrétní termín. Platí zde jen obecná zákonná povinnost pro nemocenské dávky. A to že peníze, by měly být vyplaceny, do 30 dní, od předání příslušných podkladů pro výplatu dávky. Výplata nemocenské se provádí buď na účet v bance, nebo poštovní poukázkou na poštu.

Viz paragraf 110, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) Dávky se vyplácejí nejpozději ve lhůtě do 1 měsíce následujícího po dni, v němž byl stanovený doklad pro nárok na výplatu dávky doručen okresní správě sociálního zabezpečení, je-li plátcem dávek okresní správa sociálního zabezpečení. Tato lhůta neběží po dobu, po kterou nejsou splněny podmínky pro výplatu dávky podle § 109 odst. 1.

Proč konkrétně u vás došlo ke zpoždění výplaty nemocenské, vám určitě neřeknu. Mohlo dojít k nějakému zpoždění na straně vašeho zaměstnavatele v předání podkladů na ČSSZ. Nebo to může být i nějaké zpoždění na straně ČSSZ.

V případě, že vám nebyly nemocenské dávky vyplaceny déle než 30 dní, ode dne předání žádosti o nemocenskou vašemu zaměstnavateli, nebo ode dne, kdy vám byla vystavena eNeschopenka, pak můžete vyplnit tento formulář: Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění.

Nebo se můžete obrátit přímo na Call centrum ČSSZ na bezplatném telefonním čísle 800 050 248. Případně viz zde na webu ČSSZ, kde je uvedena i provozní doba Call centra.

Důvodů, pro zpoždění výplaty nemocenské může být více a já si opravdu netroufám odhadovat, proč konkrétně, k tomu došlo u vás. Zkuste kontaktovat přímo ČSSZ nebo případně vyplnit uvedený formulář a snad vám poradí více.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď