Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze.

Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jarda, 23.11.2020 14:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.11.2020 15:40 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výplatu nemocenských dávek obvykle není stanoven nějaký přesný, konkrétní termín. Platí zde jen obecná zákonná povinnost pro nemocenské dávky. A to že peníze, by měly být vyplaceny, do 30 dní, od předání příslušných podkladů pro výplatu dávky. Výplata nemocenské se provádí buď na účet v bance, nebo poštovní poukázkou na poštu.

Viz paragraf 110, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) Dávky se vyplácejí nejpozději ve lhůtě do 1 měsíce následujícího po dni, v němž byl stanovený doklad pro nárok na výplatu dávky doručen okresní správě sociálního zabezpečení, je-li plátcem dávek okresní správa sociálního zabezpečení. Tato lhůta neběží po dobu, po kterou nejsou splněny podmínky pro výplatu dávky podle § 109 odst. 1.

Proč konkrétně u vás došlo ke zpoždění výplaty nemocenské, vám určitě neřeknu. Mohlo dojít k nějakému zpoždění na straně vašeho zaměstnavatele v předání podkladů na ČSSZ. Nebo to může být i nějaké zpoždění na straně ČSSZ.

V případě, že vám nebyly nemocenské dávky vyplaceny déle než 30 dní, ode dne předání žádosti o nemocenskou vašemu zaměstnavateli, nebo ode dne, kdy vám byla vystavena eNeschopenka, pak můžete vyplnit tento formulář: Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění.

Nebo se můžete obrátit přímo na Call centrum ČSSZ na bezplatném telefonním čísle 800 050 248. Případně viz zde na webu ČSSZ, kde je uvedena i provozní doba Call centra.

Důvodů, pro zpoždění výplaty nemocenské může být více a já si opravdu netroufám odhadovat, proč konkrétně, k tomu došlo u vás. Zkuste kontaktovat přímo ČSSZ nebo případně vyplnit uvedený formulář a snad vám poradí více.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď