Neplacené volno, ukončení pobírání rodičovského příspěvku a nástup na mateřskou

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.

Mám zatím jedno dítě, kterému budou v prosinci 4 roky. Po rodičovské dovolené jsem v práci dostala neplacené volno z důvodu péče o dítě do čtyř let. Zároveň pobírám rodičovský příspěvek (do 31. 7. 2020). 27. 8. 2820 mám termín porodu druhého dítěte.

1) Chtěla bych se v první řadě ujistit, že tomu rozumím správně, a mám po neplaceném volnu nárok na mateřskou dovolenou a související PPM.

2) Pokud ano, vychází mi možný nástup na mateřskou dovolenou mezi 2. 7. 2020 a 16. 7. 2020. Je-li tomu tak, ráda bych zkrátila pobírání rodičovského příspěvku, abych nepřišla o nevyčerpanou částku. Podle ÚP je ale možné zkrátit vždy pouze ke konci měsíce. Moje otázka zní, pokud si zkrátím pobírání rodičovského příspěvku do 30. 6., ale na mateřskou mohu nastoupit až 2. 7., nezpůsobí ten jeden „nekrytý“ den mezi tím nějaký problém? V jakém režimu bych byla 1.7.? Nemusela bych to hlásit na úřady a do práce, platit pojištění jako samoplátce atd.? Jde ten jeden den nějak jednoduše vyřešit?

Děkuji moc předem za odpověď.

Dotaz poslal/a: Elena, 21.05.2020 10:06
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.05.2020 09:00 napsal/a:

Dobrý den,

V dotazu uvádíte, že váš pracovní poměr neskončil, a stále trvá, pouze nyní čerpáte v zaměstnání neplacené volno, a současně ještě dostáváte rodičovský příspěvek.

V takovém případě za vás zdravotní pojištění platí stát (během doby čerpání rodičovského). A doba péče o dítě do 4 roků se vám započítává do doby nároku na důchod.

Pokud váš pracovní poměr během rodičovské neskončil, tak byste měla mít nárok na mateřskou i na druhé dítě za standardních podmínek.

Vzhledem k tomu, že druhou mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) budete čerpat do 4 roků prvního dítěte, tak by se mateřská na druhé dítě měla vypočítávat na základě stejného příjmu, jako u prvního dítěte.

Viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21

Vámi zmíněný „nekrytý“ den nemusíte nijak řešit. V zaměstnání máte neplacené volno, takže na Úřad práce ani nastoupit nemohla (nejste/nebudete nezaměstnaná).

Co se týká zdravotního pojištění, tak tam stačí, že za vás zaměstnavatel (nebo ve vašem případě stát) platí zdravotní pojištění, alespoň část měsíce.

Sama byste si musela zdravotní pojištění platit až v případě, že by za vás zdravotní pojištění neplatil ani zaměstnavatel, ani stát, po celý kalendářní měsíc.

Vy ale v průběhu měsíce července zahájíte mateřskou dovolenou, takže máte zdravotní pojištění za červenec 2020 vyřešeno tímto.

Sociální pojištění také řešit nemusíte. U něj jednak není povinnost ho platit (na rozdíl od zdravotního pojištění) a hlavně se vám doba péče o dítě do 4 roků započítává do nároku na důchod. A opět, řeší se to z pohledu celého kalendářního měsíce, kdy budete většinu doby na mateřské dovolené.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď