Neplacené volno, ukončení pobírání rodičovského příspěvku a nástup na mateřskou

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.

Mám zatím jedno dítě, kterému budou v prosinci 4 roky. Po rodičovské dovolené jsem v práci dostala neplacené volno z důvodu péče o dítě do čtyř let. Zároveň pobírám rodičovský příspěvek (do 31. 7. 2020). 27. 8. 2820 mám termín porodu druhého dítěte.

1) Chtěla bych se v první řadě ujistit, že tomu rozumím správně, a mám po neplaceném volnu nárok na mateřskou dovolenou a související PPM.

2) Pokud ano, vychází mi možný nástup na mateřskou dovolenou mezi 2. 7. 2020 a 16. 7. 2020. Je-li tomu tak, ráda bych zkrátila pobírání rodičovského příspěvku, abych nepřišla o nevyčerpanou částku. Podle ÚP je ale možné zkrátit vždy pouze ke konci měsíce. Moje otázka zní, pokud si zkrátím pobírání rodičovského příspěvku do 30. 6., ale na mateřskou mohu nastoupit až 2. 7., nezpůsobí ten jeden „nekrytý“ den mezi tím nějaký problém? V jakém režimu bych byla 1.7.? Nemusela bych to hlásit na úřady a do práce, platit pojištění jako samoplátce atd.? Jde ten jeden den nějak jednoduše vyřešit?

Děkuji moc předem za odpověď.

Dotaz poslal/a: Elena, 21.05.2020 10:06
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.05.2020 09:00 napsal/a:

Dobrý den,

V dotazu uvádíte, že váš pracovní poměr neskončil, a stále trvá, pouze nyní čerpáte v zaměstnání neplacené volno, a současně ještě dostáváte rodičovský příspěvek.

V takovém případě za vás zdravotní pojištění platí stát (během doby čerpání rodičovského). A doba péče o dítě do 4 roků se vám započítává do doby nároku na důchod.

Pokud váš pracovní poměr během rodičovské neskončil, tak byste měla mít nárok na mateřskou i na druhé dítě za standardních podmínek.

Vzhledem k tomu, že druhou mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) budete čerpat do 4 roků prvního dítěte, tak by se mateřská na druhé dítě měla vypočítávat na základě stejného příjmu, jako u prvního dítěte.

Viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21

Vámi zmíněný „nekrytý“ den nemusíte nijak řešit. V zaměstnání máte neplacené volno, takže na Úřad práce ani nastoupit nemohla (nejste/nebudete nezaměstnaná).

Co se týká zdravotního pojištění, tak tam stačí, že za vás zaměstnavatel (nebo ve vašem případě stát) platí zdravotní pojištění, alespoň část měsíce.

Sama byste si musela zdravotní pojištění platit až v případě, že by za vás zdravotní pojištění neplatil ani zaměstnavatel, ani stát, po celý kalendářní měsíc.

Vy ale v průběhu měsíce července zahájíte mateřskou dovolenou, takže máte zdravotní pojištění za červenec 2020 vyřešeno tímto.

Sociální pojištění také řešit nemusíte. U něj jednak není povinnost ho platit (na rozdíl od zdravotního pojištění) a hlavně se vám doba péče o dítě do 4 roků započítává do nároku na důchod. A opět, řeší se to z pohledu celého kalendářního měsíce, kdy budete většinu doby na mateřské dovolené.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní poměr na dobu určitou a proplacení nevyčerpané dovolené

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Pracovní smlouva mi končí 30. 9. 2021. Minulý měsíc – 5. 8. 2021, jsem nastoupila na mateřskou. Mám v práci nevyčerpanou 7 dní dovolené, tudíž jsem se chtěla zeptat, zda mi ji zaměstnavatel proplatí nebo ne? A také, zda mám nějakou ochrannou lhůtu na mateřské a budu dál zaměstnaná, […]

Zobrazit odpověď

Péče o osobu blízkou nebo o dvě děti do 15 let

-

Dobrý den, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem. Mám dvě děti 7 a 3,5 roku, v  současné době jsem doma čtvrtým rokem s druhým dítětem (v zaměstnání jsem požádala o rok neplaceného volna), neboť zároveň pečuji o téměř 90letou babičku a dceru nevzali do MŠ. V současné době již navštěvuje dopoledne MŠ, starší […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

Nástup po rodičovské a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám sjednanou do tří let dítěte, tedy do 6. 9. 2021 Ale rodičovský příspěvek mám rozložený ještě za září a část října. V zaměstnání mám smlouvou na neurčito, ale nyní na RD do práce nechodím. Nedávno se mi stal úraz, pro který nebudu moci v září do práce […]

Zobrazit odpověď