Nezaměstnanost a nemocenská – nárok na sociální dávky

Dobrý den, prosím, mám dotaz:

Od listopadu 2019 jsem nezaměstnaná, je mi vyměřena podpora v nezaměstnanosti (je mi 52 let). V lednu 2020 jsem byla cca 10 dní v nemocnici, jsem tedy od 16. 1. 2020 na nemocenské (bohužel lékař mi zatím nedoporučil nemocenskou ukončit).

V červenci mi byla vyplacena asi poslední dávka v nezaměstnanosti. Nikdo mi nic neoznámil, ani mi žádná informace nepřišla. Kontaktovat pracovní úřad jsem musela sama, abych se alespoň něco dozvěděla.

Mám nyní, když nepobírám žádné peníze, nárok na nějaký příspěvek? Máme 2 děti, 10 a 5 let, manžel pracuje.

Předem velice děkuji za odpověď.
Hezký den a s pozdravem

Dotaz poslal/a: Renáta R., 23.09.2020 12:11
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.09.2020 13:09 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vám skončila podpůrčí doba (doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti), a vy jste stále nezaměstnaná (resp. v pracovní neschopnosti – kdy, jak z dotazu předpokládám, nemáte nárok na nemocenské dávky), můžete mít nárok na „standardní sociální dávky“. U nich pak záleží na různých faktorech.

Je zde dávka pomoci ve hmotné nouzipříspěvek na živobytí. U něj je posuzována vždy celá rodina (osoby sdílející společnou domácnost), jako celek. Tj. záleželo by mimo jiné na výši příjmu vašeho manžela. Sleduje se průměrný (čistý) měsíční příjem celé rodiny (osob ve společné domácnosti).

U příspěvku na živobytí, by se stanovila tzv. „částka na živobytí“, což je zpravidla životní minimum. U rodiny se dvěma dospělými a dvěma dětmi 5 a 10 roků by to mohla být částka 11 140 Kč měsíčně.

V případě, že by příjmy v rodině nedosahovaly této částky, pak by vám vznikal nárok na příspěvek na živobytí (přičemž z výplaty se započítá jako příjem, jen 80% čistého příjmu, tj. pokud by měl manžel čistou výplatu 12 000 Kč měsíčně, nárok by i tak mohl být).

Pokud má váš manžel ale vyšší výplatu (než je částka na živobytí), pak by vám nárok na tento příspěvek nevznikal.

Pro orientační výpočet, zda byste měla nárok na příspěvek na živobytí, můžete použít například tuto kalkulačku pro výpočet příspěvku na živobytí (jde jen o orientační výpočet, příspěvek na živobytí spadá pod dávky hmotné nouze, kde se sleduje celková sociální a majetková situace žadatele, a tak je přesné posouzení nároku komplikovanější).

Další sociální dávkou může být příspěvek na bydlení. U něj záleží na tom, jaké jsou vaše skutečné náklady na bydlení (dokládá se skutečně zaplacený nájem, platby za vodu, elektřinu, plyn apod.).

V závislosti na formě bydlení (byt/dům v osobním vlastnictví, družstevní byt, nájem), a na velikosti města, pak na základě doložených nákladů na bydlení a výši průměrného měsíčního příjmu v rodině, může vznikat nárok na tento příspěvek.

Opět si můžete orientačně spočítat, zda byste měli nárok na příspěvek na bydlení – viz například tato kalkulačka příspěvku na bydlení.

Případně je možné požádat i o sociální dávku přídavek na dítě. Na tyto přídavky je nárok, pokud průměrný (čistý) měsíční příjem rodiny nepřesahuje 2,7 násobek životního minima  - což by u vaší rodiny bylo 30 078 Kč měsíčně.

Pokud je průměrná čistá výplata vašeho manžela nižší než tato částka, pak by byl na 2 děti (5 a 10 roků) nárok na příspěvek ve výši 1710 Kč měsíčně.

Spočítat si to můžete například v této kalkulačce přídavků na dítě.

Jiné sociální dávky, na které byste mohla mít nárok, mě už bohužel nenapadají. Všechny výše zmíněné sociální dávky se vyřizují na Úřadu práce. Takže se zde můžete informovat, resp. podat si žádost o příslušnou sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v nájemním bytě a doplatek na bydlení

-

Dobrý den, prosím chci se zeptat. V současné době jsme společně s dcerou a přítelem přestěhováni do nájemního bytu, který bohužel i s elektřinou stojí měsíčně 11 000 Kč. Já jsem nezaměstnaná a beru podporu jen cca  8 500 Kč. A přítel má plat pouze 10 073 Kč čistého. Samozřejmě si zažádáme o příspěvek na bydlení. Ale […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď