Nezaměstnanost a nemocenská – nárok na sociální dávky

Dobrý den, prosím, mám dotaz:

Od listopadu 2019 jsem nezaměstnaná, je mi vyměřena podpora v nezaměstnanosti (je mi 52 let). V lednu 2020 jsem byla cca 10 dní v nemocnici, jsem tedy od 16. 1. 2020 na nemocenské (bohužel lékař mi zatím nedoporučil nemocenskou ukončit).

V červenci mi byla vyplacena asi poslední dávka v nezaměstnanosti. Nikdo mi nic neoznámil, ani mi žádná informace nepřišla. Kontaktovat pracovní úřad jsem musela sama, abych se alespoň něco dozvěděla.

Mám nyní, když nepobírám žádné peníze, nárok na nějaký příspěvek? Máme 2 děti, 10 a 5 let, manžel pracuje.

Předem velice děkuji za odpověď.
Hezký den a s pozdravem

Dotaz poslal/a: Renáta R., 23.09.2020 12:11
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.09.2020 13:09 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vám skončila podpůrčí doba (doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti), a vy jste stále nezaměstnaná (resp. v pracovní neschopnosti – kdy, jak z dotazu předpokládám, nemáte nárok na nemocenské dávky), můžete mít nárok na „standardní sociální dávky“. U nich pak záleží na různých faktorech.

Je zde dávka pomoci ve hmotné nouzipříspěvek na živobytí. U něj je posuzována vždy celá rodina (osoby sdílející společnou domácnost), jako celek. Tj. záleželo by mimo jiné na výši příjmu vašeho manžela. Sleduje se průměrný (čistý) měsíční příjem celé rodiny (osob ve společné domácnosti).

U příspěvku na živobytí, by se stanovila tzv. „částka na živobytí“, což je zpravidla životní minimum. U rodiny se dvěma dospělými a dvěma dětmi 5 a 10 roků by to mohla být částka 11 140 Kč měsíčně.

V případě, že by příjmy v rodině nedosahovaly této částky, pak by vám vznikal nárok na příspěvek na živobytí (přičemž z výplaty se započítá jako příjem, jen 80% čistého příjmu, tj. pokud by měl manžel čistou výplatu 12 000 Kč měsíčně, nárok by i tak mohl být).

Pokud má váš manžel ale vyšší výplatu (než je částka na živobytí), pak by vám nárok na tento příspěvek nevznikal.

Pro orientační výpočet, zda byste měla nárok na příspěvek na živobytí, můžete použít například tuto kalkulačku pro výpočet příspěvku na živobytí (jde jen o orientační výpočet, příspěvek na živobytí spadá pod dávky hmotné nouze, kde se sleduje celková sociální a majetková situace žadatele, a tak je přesné posouzení nároku komplikovanější).

Další sociální dávkou může být příspěvek na bydlení. U něj záleží na tom, jaké jsou vaše skutečné náklady na bydlení (dokládá se skutečně zaplacený nájem, platby za vodu, elektřinu, plyn apod.).

V závislosti na formě bydlení (byt/dům v osobním vlastnictví, družstevní byt, nájem), a na velikosti města, pak na základě doložených nákladů na bydlení a výši průměrného měsíčního příjmu v rodině, může vznikat nárok na tento příspěvek.

Opět si můžete orientačně spočítat, zda byste měli nárok na příspěvek na bydlení – viz například tato kalkulačka příspěvku na bydlení.

Případně je možné požádat i o sociální dávku přídavek na dítě. Na tyto přídavky je nárok, pokud průměrný (čistý) měsíční příjem rodiny nepřesahuje 2,7 násobek životního minima  - což by u vaší rodiny bylo 30 078 Kč měsíčně.

Pokud je průměrná čistá výplata vašeho manžela nižší než tato částka, pak by byl na 2 děti (5 a 10 roků) nárok na příspěvek ve výši 1710 Kč měsíčně.

Spočítat si to můžete například v této kalkulačce přídavků na dítě.

Jiné sociální dávky, na které byste mohla mít nárok, mě už bohužel nenapadají. Všechny výše zmíněné sociální dávky se vyřizují na Úřadu práce. Takže se zde můžete informovat, resp. podat si žádost o příslušnou sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě)

-

Dobrý den, požádala jsem prvně o příspěvek na bydlení a přídavky ne děti. Já jsem na mateřské dovolené, partner pracuje na klasický pracovní poměr. Partner uplatňuje daňové zvýhodnění na děti každý měsíc (máme 2 děti), což znamená, že měsíčně je součástí mzdy i částka 3 127,00 Kč. Dále je ve výplatě uveden daňový bonus, což […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď