Nárok na ošetřovné u syna 10 roků?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když má syn 10 let tak nemám právo na ošetřované.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie, 22.10.2020 18:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.10.2020 18:46 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na ošetřovné, tak záleží, na co se přesně ptáte.

Pokud bychom se bavili ošetřovném z důvodu zavřené školy (kvůli mimořádným opatřením během epidemie koronaviru), tak je několik možností:

  • U zdravých dětí je nárok pouze v případě, že jsou mladší než 10 roků – konkrétně dítě musí být mladší než 10 roků ke dni 14. 10. 2020 (pokud má narozeniny během doby, kdy jsou zavřené školy, tak tím o nárok na ošetřovné nepřijdete) – tj. nárok je u dětí narozených 15.10.2010 a dále, u dětí narozených 14.10.2010 a dříve už nárok není
  • U starších dětí je nárok na ošetřovné v případě, že se jedná o nezaopatřené dítě (do 26 roků), které nemůže navštěvovat školu a současně jde o osobu v I. stupni (lehká závislost), podle zákona o sociálních službách
  • U dalších osob nad 10 roků, je na ošetřovné během epidemie nárok, pokud je daná osoba umístěná v zařízení typu denní stacionář apod., které bylo z důvodu epidemie uzavřeno

Takže zjednodušeně řešeno, je na ošetřovné z důvodu zavřené školy nárok jen v případě, že se jedná o zdravé dítě mladší 10 roků, nebo že se jedná o starší dítě/jinou osobu s nějakým zdravotním hendikepem.

Na ošetřovné můžete mít nárok i podle běžně platných podmínek – například pokud dítě onemocní nebo má nějaký úraz (pak je nárok podle standardních podmínek po dobu 9 nebo 16 dní). Viz paragraf 39, zákon o nemocenském pojištění – zde není žádné věkové omezení:

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu 

a) ošetřování

2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď