Ošetřovné a škola s výukou 2 dny v týdnu od 8.6.2020

Dobrý den,

prosím o informaci, zda se může pobírat ošetřovné, když dítě od 8. 6. 2020 nastoupí do školy, ale výuku má pouze 2 dny v týdnu. Lze na dny, kdy nebude výuka ve škole a bude tedy opět dítě doma pobírat ošetřovné?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iva, 01.06.2020 13:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.06.2020 10:28 napsal/a:

Dobrý den,

zvláštní režim, ve kterém je poskytováno ošetřovné během epidemie koronaviru platí až do 30. 6. 2020. Do tohoto data platí odlišné podmínky pro ošetřovné (na rozdíl oproti zbytku roku), které byly postupně schváleny v průběhu března, dubna a května 2020.

Během této doby platí, že ošetřovné můžete žádat i jen za některé dny v měsíci. Vždy na konci měsíce pak musíte vyplnit nový formulářVýkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení. V něm pak uvedete, za které dny v předchozím měsíci požadujete ošetřovné. Nový formulář najdete zde.

U vás byste tedy tento formulář vyplnila na začátku července. A byly by uvedeny dny (v červnu), kdy dítě nebylo ve škole, ale bylo doma.

Současně je nově nutné vyplnit důvod, proč v dané dny, dítě nebylo ve škole/školce. To souvisí s postupným otevíráním škol a školek.

V polovině května, byla schválena zatím poslední změna, která se týká nároku na ošetřovné. Nárok na něj je i v době, kdy jsou již částečně nebo i plně otevřeny školy.

Mezi důvody, proč dítě nechodí celý měsíc do školy, patří i tzv. „jiné vážné důvody“ – konkrétně „výrazné omezení provozní doby výchovného zařízení“ – viz příslušný formulář.

Je tedy možné, aby část doby v červnu 2020 dítě chodilo do školy a/nebo vy do zaměstnání, a za zbytek doby, máte ještě nárok na ošetřovné za stejných podmínek, jako tomu bylo v předchozích měsících, během epidemie.

Není tedy ani potřeba nikam hlásit, že dítě bude nyní v červenu chodit některé dny do školy. Vyřešíte to až následně, na konci měsíce, tím že do výše uvedeného formuláře vyplníte, za které dny je žádáno o ošetřovné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď