Ošetřovné a škola s výukou 2 dny v týdnu od 8.6.2020

Dobrý den,

prosím o informaci, zda se může pobírat ošetřovné, když dítě od 8. 6. 2020 nastoupí do školy, ale výuku má pouze 2 dny v týdnu. Lze na dny, kdy nebude výuka ve škole a bude tedy opět dítě doma pobírat ošetřovné?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iva, 01.06.2020 13:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.06.2020 10:28 napsal/a:

Dobrý den,

zvláštní režim, ve kterém je poskytováno ošetřovné během epidemie koronaviru platí až do 30. 6. 2020. Do tohoto data platí odlišné podmínky pro ošetřovné (na rozdíl oproti zbytku roku), které byly postupně schváleny v průběhu března, dubna a května 2020.

Během této doby platí, že ošetřovné můžete žádat i jen za některé dny v měsíci. Vždy na konci měsíce pak musíte vyplnit nový formulářVýkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení. V něm pak uvedete, za které dny v předchozím měsíci požadujete ošetřovné. Nový formulář najdete zde.

U vás byste tedy tento formulář vyplnila na začátku července. A byly by uvedeny dny (v červnu), kdy dítě nebylo ve škole, ale bylo doma.

Současně je nově nutné vyplnit důvod, proč v dané dny, dítě nebylo ve škole/školce. To souvisí s postupným otevíráním škol a školek.

V polovině května, byla schválena zatím poslední změna, která se týká nároku na ošetřovné. Nárok na něj je i v době, kdy jsou již částečně nebo i plně otevřeny školy.

Mezi důvody, proč dítě nechodí celý měsíc do školy, patří i tzv. „jiné vážné důvody“ – konkrétně „výrazné omezení provozní doby výchovného zařízení“ – viz příslušný formulář.

Je tedy možné, aby část doby v červnu 2020 dítě chodilo do školy a/nebo vy do zaměstnání, a za zbytek doby, máte ještě nárok na ošetřovné za stejných podmínek, jako tomu bylo v předchozích měsících, během epidemie.

Není tedy ani potřeba nikam hlásit, že dítě bude nyní v červenu chodit některé dny do školy. Vyřešíte to až následně, na konci měsíce, tím že do výše uvedeného formuláře vyplníte, za které dny je žádáno o ošetřovné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď