Ošetřovné a škola s výukou 2 dny v týdnu od 8.6.2020

Dobrý den,

prosím o informaci, zda se může pobírat ošetřovné, když dítě od 8. 6. 2020 nastoupí do školy, ale výuku má pouze 2 dny v týdnu. Lze na dny, kdy nebude výuka ve škole a bude tedy opět dítě doma pobírat ošetřovné?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iva, 01.06.2020 13:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.06.2020 10:28 napsal/a:

Dobrý den,

zvláštní režim, ve kterém je poskytováno ošetřovné během epidemie koronaviru platí až do 30. 6. 2020. Do tohoto data platí odlišné podmínky pro ošetřovné (na rozdíl oproti zbytku roku), které byly postupně schváleny v průběhu března, dubna a května 2020.

Během této doby platí, že ošetřovné můžete žádat i jen za některé dny v měsíci. Vždy na konci měsíce pak musíte vyplnit nový formulářVýkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení. V něm pak uvedete, za které dny v předchozím měsíci požadujete ošetřovné. Nový formulář najdete zde.

U vás byste tedy tento formulář vyplnila na začátku července. A byly by uvedeny dny (v červnu), kdy dítě nebylo ve škole, ale bylo doma.

Současně je nově nutné vyplnit důvod, proč v dané dny, dítě nebylo ve škole/školce. To souvisí s postupným otevíráním škol a školek.

V polovině května, byla schválena zatím poslední změna, která se týká nároku na ošetřovné. Nárok na něj je i v době, kdy jsou již částečně nebo i plně otevřeny školy.

Mezi důvody, proč dítě nechodí celý měsíc do školy, patří i tzv. „jiné vážné důvody“ – konkrétně „výrazné omezení provozní doby výchovného zařízení“ – viz příslušný formulář.

Je tedy možné, aby část doby v červnu 2020 dítě chodilo do školy a/nebo vy do zaměstnání, a za zbytek doby, máte ještě nárok na ošetřovné za stejných podmínek, jako tomu bylo v předchozích měsících, během epidemie.

Není tedy ani potřeba nikam hlásit, že dítě bude nyní v červenu chodit některé dny do školy. Vyřešíte to až následně, na konci měsíce, tím že do výše uvedeného formuláře vyplníte, za které dny je žádáno o ošetřovné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď