Nárok na ošetřovné po 25.5.2020

Dobrý den, na dceru pobíráme ošetřovné, od 25. 5. 2020, ji ale nechávám doma, protože s ní společně mám doma ještě syna, který má 12 let. Navíc oba dva s manželem pracujeme jako řidiči DPO a celou dobu máme obavy z nákazy. Jsou tyto důvody dostačující pro nadále pobíraní dávek OČR nebo je nutné ošetřovné přepsat na starší dítě.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Darina, 24.05.2020 19:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.05.2020 12:51 napsal/a:

Dobrý den,

Již na konci dubna bylo schváleno prodloužení ošetřovného pro zaměstnance (OČR) během epidemie koronaviru až do 30. 6. 2020 (tj. do konce aktuálního školního roku 2019/2020), a současně zvýšení na 80% z hrubé mzdy (resp. redukovaného vyměřovacího základu).

Pokud dítě do konce školního roku nepůjde do školy – týká se hlavně starších dětí, pro které se v tomto školním roce již školy neotevřou – je na něj nárok na ošetřovné až do 30. 6. 2020 (i když se aktuálně spekuluje o možnosti, že by i starší děti šly ještě do školy od 8. 6. 2020).

Trochu složitější situace je u dětí, pro které se škola otevřela v průběhu května – týká se hlavně dětí, pro které se školy otevírají od 25. 5. 2020 (1 – 5 třída na prvním stupni základní školy).

Zde by po otevření školy již dále nebyl nárok na ošetřovné. Proto vláda přišla se změnou zákona, která umožní, aby si rodiče v některých případech nechali dítě doma, a měli i nadále nárok na ošetřovné. Jedná se hlavně o situace:

  • Docházka do školy by znamenala zdravotní riziko pro dítě, nebo pro osobu se kterou dítě sdílí společnou domácnost
  • Kapacitní důvody – v některých školách není dostatečná kapacita pro všechny žáky prvního stupně, takže dítě nebude chodit do školy, protože pro něj nebude volné místo
  • Provozní důvody – docházku do školy nejde skloubit s pracovní dobou rodičů (v některých školách bude výuka jenom dopoledne, někde se zase budou děti střídat, část dopoledne, část odpoledne apod.).

Návrh zákona již schválil parlament (13. 5. 2020) a minulý týden i senát (20. 5. 2020). Nyní jej ještě musí podepsat prezident, ale to je spíše už jen formalita.

ČSSZ by následně měla připravit formulář (zatím není k dispozici), který budou muset vyplnit rodiče, kteří si nárokují ošetřovné i po otevření školy.

Bude se jednat o upravený formulář „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“. Zde bude nutné uvést důvody, proč dítě od 25. 5. 2020 nechodí do školy. Nebude potřeba potvrzení od lékaře, bude stačit vyjádření rodičů.

Mohu vycházet pouze z toho, jak je formulovaný zákon. Nevím, jak bude vypadat přesná formulace v daném formuláři.

Osobně se tedy domnívám, že pouhé obavy z možné nákazy nebudou dostatečným důvodem pro nárok na ošetřovné, ale že bude požadováno doložení skutečného rizika (tedy dítě nebo osoba, se kterou dítě sdílí společnou domácnost) musí spadat do rizikové skupiny.

Nebo by se museli jednat o zmíněné kapacitní nebo provozní důvody.

V případě, že máte doma další dítě do 13 roků, které nemůže chodit do školy, protože je pro něj uzavřena z důvodu opatření v souvislosti s epidemií, pak je pro vás nejjednodušším způsobem si ošetřovné „přepsat“ na toto druhé dítě a nemusíte řešit, jestli u mladšího dítěte budete po 25. 5. 2020 splňovat požadované podmínky.

Nebo počkat, až bude k dispozici nový formulář – ČSSZ by jej měla zveřejnit v nejbližších dnech.

Podrobnější informace k ošetřovnému od 25. 5. 2020 je možné najít například zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Nárok na ošetřovné při péči o nemocného otce

-

Dobrý den, dne 1. 12. 2020 jsem požádala o krátkodobé ošetřovné ohledně tatínka, kdy se jeho zdravotní stav zhoršil. Lékař mi vypsal krátkodobé ošetřovné. Druhý den, dne 2. 12. 2020, vzhledem k hospitalizaci tatínka bylo ošetřovné ukončeno. Dnes volala účetní naši vedoucí, že mi ošetřovné nedají s tím, že mi dávají místo toho dovolenou 2 […]

Zobrazit odpověď

Paragraf na osobu blízkou

-

Od ledna 2020 byl můj otec zdravotně velmi špatný, a protože byl v nemocnici …JAKO CHODÍCÍ, SOBĚSTAČNÝ PACIENT…a tam před propuštěním z hospitalizace dostal od spolupacienta Corona-vir, musel zůstat do června 2020 v nemocnici. V červnu ho propustili do domácí péče….jako LEŽÁKA…a já jsem se nastěhovala k rodičům, abych POMOHLA MATCE A PEČOVALA O NEMOHOUCÍHO […]

Zobrazit odpověď

OČR při zaměstnaní v souběhu s rodičovským příspěvkem

-

Dobrý den, Manželka je na RD s mladším synem, který bude mít v lednu 2020, 3 roky. A pobírá na něj rodičovský příspěvek, který bude pobírat ještě asi 11 měsíců. Dítě chodí již do školky a manželka v lednu nastupuje zpět do původního zaměstnání. Máme ještě syna ve věku 5 let, který také chodí do školky, ale […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné na dítě po 9 dnech – prodloužení při delší nemoci dítěte

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co dělat v případech, kdy jde malé dítě na plánovanou operaci a bude doma nejméně 14 dní. Tj. klasické ošetřovné na 9 dní, mi nebude stačit. Lze toto ošetřovné nějak prodloužit? Stačilo by jej ukončit třeba v pátek, a od pondělí znovu podat např. další ošetřovné? Nebo něco jiného? Moc […]

Zobrazit odpověď