Nárok na ošetřovné po 25.5.2020

Dobrý den, na dceru pobíráme ošetřovné, od 25. 5. 2020, ji ale nechávám doma, protože s ní společně mám doma ještě syna, který má 12 let. Navíc oba dva s manželem pracujeme jako řidiči DPO a celou dobu máme obavy z nákazy. Jsou tyto důvody dostačující pro nadále pobíraní dávek OČR nebo je nutné ošetřovné přepsat na starší dítě.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Darina, 24.05.2020 19:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.05.2020 12:51 napsal/a:

Dobrý den,

Již na konci dubna bylo schváleno prodloužení ošetřovného pro zaměstnance (OČR) během epidemie koronaviru až do 30. 6. 2020 (tj. do konce aktuálního školního roku 2019/2020), a současně zvýšení na 80% z hrubé mzdy (resp. redukovaného vyměřovacího základu).

Pokud dítě do konce školního roku nepůjde do školy – týká se hlavně starších dětí, pro které se v tomto školním roce již školy neotevřou – je na něj nárok na ošetřovné až do 30. 6. 2020 (i když se aktuálně spekuluje o možnosti, že by i starší děti šly ještě do školy od 8. 6. 2020).

Trochu složitější situace je u dětí, pro které se škola otevřela v průběhu května – týká se hlavně dětí, pro které se školy otevírají od 25. 5. 2020 (1 – 5 třída na prvním stupni základní školy).

Zde by po otevření školy již dále nebyl nárok na ošetřovné. Proto vláda přišla se změnou zákona, která umožní, aby si rodiče v některých případech nechali dítě doma, a měli i nadále nárok na ošetřovné. Jedná se hlavně o situace:

  • Docházka do školy by znamenala zdravotní riziko pro dítě, nebo pro osobu se kterou dítě sdílí společnou domácnost
  • Kapacitní důvody – v některých školách není dostatečná kapacita pro všechny žáky prvního stupně, takže dítě nebude chodit do školy, protože pro něj nebude volné místo
  • Provozní důvody – docházku do školy nejde skloubit s pracovní dobou rodičů (v některých školách bude výuka jenom dopoledne, někde se zase budou děti střídat, část dopoledne, část odpoledne apod.).

Návrh zákona již schválil parlament (13. 5. 2020) a minulý týden i senát (20. 5. 2020). Nyní jej ještě musí podepsat prezident, ale to je spíše už jen formalita.

ČSSZ by následně měla připravit formulář (zatím není k dispozici), který budou muset vyplnit rodiče, kteří si nárokují ošetřovné i po otevření školy.

Bude se jednat o upravený formulář „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“. Zde bude nutné uvést důvody, proč dítě od 25. 5. 2020 nechodí do školy. Nebude potřeba potvrzení od lékaře, bude stačit vyjádření rodičů.

Mohu vycházet pouze z toho, jak je formulovaný zákon. Nevím, jak bude vypadat přesná formulace v daném formuláři.

Osobně se tedy domnívám, že pouhé obavy z možné nákazy nebudou dostatečným důvodem pro nárok na ošetřovné, ale že bude požadováno doložení skutečného rizika (tedy dítě nebo osoba, se kterou dítě sdílí společnou domácnost) musí spadat do rizikové skupiny.

Nebo by se museli jednat o zmíněné kapacitní nebo provozní důvody.

V případě, že máte doma další dítě do 13 roků, které nemůže chodit do školy, protože je pro něj uzavřena z důvodu opatření v souvislosti s epidemií, pak je pro vás nejjednodušším způsobem si ošetřovné „přepsat“ na toto druhé dítě a nemusíte řešit, jestli u mladšího dítěte budete po 25. 5. 2020 splňovat požadované podmínky.

Nebo počkat, až bude k dispozici nový formulář – ČSSZ by jej měla zveřejnit v nejbližších dnech.

Podrobnější informace k ošetřovnému od 25. 5. 2020 je možné najít například zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď