OSVČ a nemocenská v těhotenství (před porodem a po porodu)

Dobrý den,

pracuji jako OSVČ a protože jsem neplatila dostatečně dlouhou dobu nemocenské pojištění, nevznikne mi nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Zajímalo by mne, zda na rodičovskou dovolenou mohu nastoupit stejně tak, jako bych nastoupila na „mateřskou“ nebo se rodičovská vyplácí až po narození dítěte.

Dále mi také na OSSZ sdělili, že mám nárok čerpat alespoň nemocenskou podporu v těhotenství – jde to, i pokud nebudu na rizikovém těhotenství a platí pro mne stejná pravidla jako při pracovní neschopnosti zaměstnance?

Mohu na nemocenskou nastoupit již 8 týdnů před porodem (tak jako na mateřskou) a mohu při nemocenské v těhotenství dále pracovat jako OSVČ?

Moc děkuji za zodpovězení dotazů a přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Petra S., 10.12.2020 9:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.12.2020 19:18 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek je nárok až po narození dítěte. Je to dáno tím, že na rodičovský příspěvek má nárok osoba, která pečuje o nejmladší dítě v rodině, do jeho maximálně 4 roků. Na rozdíl od mateřské, na kterou je nárok už před porodem (6 – 8 týdnů před termínem porodu), je na rodičovský příspěvek nárok, nejdříve po narození dítěte.

Jedním z dokumentů, který je potřeba doložit společně s žádostí o rodičovský příspěvek, je rodný list dítěte, který vám vystaví na matrice až po porodu.

Pokud si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění a splňujete podmínky pro nárok na nemocenské dávky, pak je zde opravdu možnost, že byste před porodem byla v pracovní neschopnosti.

Ta nijak nesouvisí s tím, jestli máte/nemáte rizikové těhotenství. Jedná se o běžnou neschopenku v souvislosti s porodem a následnou poporodní rekonvalescencí.

Na rozdíl od „mateřské“, kterou můžete zahájit 6 – 8 týdnů před porodem, na neschopenku v souvislosti s porodem, je nárok až od 6 týdne před porodem. Celkem se jedná o 12 týdnů (6 týdnů před porodem, 6 týdnů po porodu). Ve specifických případech může být i delší – například, pokud by u vás po porodu nastaly nějaké zdravotní komplikace.

Viz paragraf 57 a 59, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo187/2006 Sb.:

§ 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

§ 59 Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,

Tohle není nic specifického, co by se týkalo jen OSVČ, vztahuje se to i pro zaměstnance.

Pokud nemá těhotná žena nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), třeba proto, že v zaměstnání pracuje jen krátkou dobu (a nesplní tak podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední 2 roky), pak je před porodem a po porodu, nárok na neschopenku (a nemocenské dávky).

Pokud jste jako OSVČ v pracovní neschopnosti, pak nemůžete osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost, na základě které jsou vám vypláceny nemocenské dávky. Je to podobné, jako když je zaměstnanec na neschopence, tak nemůže dál vykonávat své zaměstnání a dostávat za něj výplatu.

Není nutné přerušovat podnikání, můžete i nadále vystavovat faktury apod. Sama byste ale neměla vykonávat podnikání – viz paragraf 16:

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď