Nárok na kompenzace pro OSVČ

Dobrý den,

prosím pracuji jako OSVČ v oboru trenér kynologie.

Jelikož je omezen volnočasový pohyb (do práce a domů), nemohou mně přijít klienti.

Mohu si požádat na kompenzační bonus 500 Kč na den pro OSVČ?
Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Renata U., 23.10.2020 13:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.10.2020 18:52 napsal/a:

Dobrý den,

Vláda sice schválila, že i během podzimu budou opět kompenzace pro OSVČ (3 kompenzační bonus, 500 Kč na den, během nouzového stavu). Vládní návrh ale musí nejprve projít schválením v parlamentu (probíhalo tento týden) a následně i v senátu a u prezidenta (zatím neproběhlo).

V tuto chvíli tedy ještě nebyl kompenzační bonus definitivně schválen. Viz informace z Finanční správy zde.

Není proto možné říci s nějakou 100% jistotu, zda budete nebo nebudete mít nárok na kompenzační bonus pro OSVČ. Je možné, že podmínky se ještě změní.

To se ostatně už i stalo. Minulý týden schválila vláda určitý okruh OSVČ, pro který by byla kompenzace určena. V průběhu tohoto týdne se ale vládní opatření zpřísnila a tím dojde i k rozšíření okruhu osob, které na kompenzaci budou mít nárok. A příští týden to může být zase jinak.

Kompenzační bonus bude vyplácet Finanční správa (podobně jako na jaře). Přesné informace, za jakých podmínek je během podzimu nárok na kompenzační bonus, zveřejní Finanční správa po finálním schválení této podpory. Což bude nejdříve příští týden, dost možná až na začátku listopadu.

Jednou z podmínek, pro nárok na kompenzační bonus je to, že z dané činnosti (podnikání) musí pocházet převažující část vašich příjmů (tj. nárok zpravidla nevznikne, pokud někdo podniká při zaměstnání).

Další podmínkou je to, že z důvodu mimořádných opatření došlo k omezení činnosti alespoň z 80%. Jedná se především o tyto oblasti podnikání:

 • provozování restauračních zařízení a barů;
 • provozování hudebních, tanečních, herních a jiných společenských klubů a diskoték;
 • pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních či filmových představení;
 • pořádání svatebních oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin;
 • provozování cirkusů a varieté;
 • pořádání poutí a podobných tradičních akcí;
 • pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí;
 • pořádání veletrhů;
 • provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť či wellness zařízení;
 • provozování zoologických zahrad;
 • provozování muzeí, galerií, výstav, hradů, zámků a dalších historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií.

Na 3 kompenzační bonus by měl být nárok po dobu platnosti nouzového stavu – tj. za období od 5. října do 4. listopadu 2020, celkem 31 dní (nárok může být třeba ale jen za část doby). Za celé období by se jednalo o částku 15 500 Kč (500 Kč za jeden kalendářní den).

Jak již bylo uvedeno výše – zatím není možné podávat žádost o kompenzační bonus. Přesné podmínky, a možnost podat si žádost, bude zřejmě až v příštím týdnu, nebo pravděpodobně až na začátku listopadu. Do té doby se ještě podmínky mohou změnit/upřesnit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď