Nárok na kompenzace pro OSVČ

Dobrý den,

prosím pracuji jako OSVČ v oboru trenér kynologie.

Jelikož je omezen volnočasový pohyb (do práce a domů), nemohou mně přijít klienti.

Mohu si požádat na kompenzační bonus 500 Kč na den pro OSVČ?
Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Renata U., 23.10.2020 13:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.10.2020 18:52 napsal/a:

Dobrý den,

Vláda sice schválila, že i během podzimu budou opět kompenzace pro OSVČ (3 kompenzační bonus, 500 Kč na den, během nouzového stavu). Vládní návrh ale musí nejprve projít schválením v parlamentu (probíhalo tento týden) a následně i v senátu a u prezidenta (zatím neproběhlo).

V tuto chvíli tedy ještě nebyl kompenzační bonus definitivně schválen. Viz informace z Finanční správy zde.

Není proto možné říci s nějakou 100% jistotu, zda budete nebo nebudete mít nárok na kompenzační bonus pro OSVČ. Je možné, že podmínky se ještě změní.

To se ostatně už i stalo. Minulý týden schválila vláda určitý okruh OSVČ, pro který by byla kompenzace určena. V průběhu tohoto týdne se ale vládní opatření zpřísnila a tím dojde i k rozšíření okruhu osob, které na kompenzaci budou mít nárok. A příští týden to může být zase jinak.

Kompenzační bonus bude vyplácet Finanční správa (podobně jako na jaře). Přesné informace, za jakých podmínek je během podzimu nárok na kompenzační bonus, zveřejní Finanční správa po finálním schválení této podpory. Což bude nejdříve příští týden, dost možná až na začátku listopadu.

Jednou z podmínek, pro nárok na kompenzační bonus je to, že z dané činnosti (podnikání) musí pocházet převažující část vašich příjmů (tj. nárok zpravidla nevznikne, pokud někdo podniká při zaměstnání).

Další podmínkou je to, že z důvodu mimořádných opatření došlo k omezení činnosti alespoň z 80%. Jedná se především o tyto oblasti podnikání:

 • provozování restauračních zařízení a barů;
 • provozování hudebních, tanečních, herních a jiných společenských klubů a diskoték;
 • pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních či filmových představení;
 • pořádání svatebních oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin;
 • provozování cirkusů a varieté;
 • pořádání poutí a podobných tradičních akcí;
 • pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí;
 • pořádání veletrhů;
 • provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť či wellness zařízení;
 • provozování zoologických zahrad;
 • provozování muzeí, galerií, výstav, hradů, zámků a dalších historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií.

Na 3 kompenzační bonus by měl být nárok po dobu platnosti nouzového stavu – tj. za období od 5. října do 4. listopadu 2020, celkem 31 dní (nárok může být třeba ale jen za část doby). Za celé období by se jednalo o částku 15 500 Kč (500 Kč za jeden kalendářní den).

Jak již bylo uvedeno výše – zatím není možné podávat žádost o kompenzační bonus. Přesné podmínky, a možnost podat si žádost, bude zřejmě až v příštím týdnu, nebo pravděpodobně až na začátku listopadu. Do té doby se ještě podmínky mohou změnit/upřesnit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Nárok na kompenzační bonus – řemeslník (zednictví)

-

Dobrý den, provozuji řemeslnou činnost zednictví. Pracuji sám a provádím jen drobné zakázky v bytech – rod. domech. Zákazníci bohužel v současné situaci odkládají tyto zakázky na pozdější období (časově neurčené). Mám nárok na kompenzační bonus? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzace pro OSVČ – březen 2021, omezení pohybu

-

Dobrý den, jsem OSVČ, obchodní zástupce, mým rajónem je půl republiky, návštěvy lékařů. Mám nárok na kompenzační bonus, pokud jsem nyní na měsíc omezena na oblast okresu, kraje. Vím, že ta prací se může, ale není toto zrovna kontraproduktivní, když každý den pojedu do jiného města? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus OSVČ za březen 2021 – sezónní podnikatel

-

Dobrý den! Mám nárok na bonus OSVČ za březen 2021, když jsem měla v letech 2018, 2019, 2020 pozastavenou živnost v měsících leden, únor, březen, duben a v letošním roce 2021 pozastavený měsíc leden a únor. Pokud mám nárok, co je v tomto případě porovnávací období. Děkuji.

Zobrazit odpověď

OSVČ prádelna – nárok na kompenzační bonus

-

Dobrý den, jsem OSVČ – praní prádla pro hotely a penziony, z důvodu  uzavření hotelů a penzionů nemůžeme službu poskytovat, má smysl podávat žádost o KB? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď