Paragraf na osobu blízkou

Od ledna 2020 byl můj otec zdravotně velmi špatný, a protože byl v nemocnici …JAKO CHODÍCÍ, SOBĚSTAČNÝ PACIENT…a tam před propuštěním z hospitalizace dostal od spolupacienta Corona-vir, musel zůstat do června 2020 v nemocnici.

V červnu ho propustili do domácí péče….jako LEŽÁKA…a já jsem se nastěhovala k rodičům, abych POMOHLA MATCE A PEČOVALA O NEMOHOUCÍHO OTCE.

Tam jsem u nich bydlela dva měsíce, s tím že když otce propustili z nemocnice vzala jsem si na 9 dní paragraf…péče o osobu blízkou…a TEN MI BYL SOCIÁLKOU ZAMÍTNUT !!!!

Mám teda dotaz…proč nemám na toto nárok?   Mně to sociálka zamítla s odůvodněním, že tam nemám trvalý pobyt. TAK JSEM MĚLA NECHAT 78 LETOU NEMOCNOU MAMKU SAMOTNOU, ABY SE STARALA JEŠTĚ O LEŽÁKA OTCE?.

Předem děkuji za brzkou odpověď na můj mail.

Dotaz poslal/a: Jitka V., 12.12.2020 22:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.12.2020 16:36 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky, za kterých vám vzniká nárok na ošetřovné, jsou stanoveny příslušným zákonem. I když je vaše situace z lidského pohledu plně pochopitelná, úřad musí postupovat podle toho, co říká zákon.

A ten jasně mluví o tom, že na ošetřovné (klasické) je nárok, jen pokud s danou osobou žijete ve společné domácnosti – viz paragraf 39, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 39 Podmínky nároku na ošetřovné

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

Kromě klasického ošetřovného, o které jste podle všeho žádala vy, existuje ale i další ošetřovné (řídí se stejným zákonem). Jedná se o dlouhodobé ošetřovné.

Na něj je nárok až po dobu 90 dní. I u něj, je ale podmínkou shodné trvalé bydliště – viz paragraf 41a:

(4) Uplatňuje-li nárok na dlouhodobé ošetřovné druh (družka) podle odstavce 3 písm. c), je další podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné, že tento pojištěnec má s fyzickou osobou uvedenou v odstavci 3 písm. b) shodné místo trvalého pobytu, a jde-li o cizince, shodné místo hlášeného pobytu v České republice nebo obdobného pobytu v cizině, a to po dobu alespoň 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku potřeby dlouhodobé péče nebo dni prvního převzetí této péče. Uplatňuje-li nárok na dlouhodobé ošetřovné druh (družka) nebo jiná fyzická osoba žijící s ošetřovanou osobou v domácnosti podle odstavce 3 písm. d), je další podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné, že tento pojištěnec má s ošetřovanou osobou shodné místo trvalého pobytu, a jde-li o cizince, shodné místo hlášeného pobytu v České republice nebo obdobného pobytu v cizině, a to po dobu alespoň 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku potřeby dlouhodobé péče nebo dni prvního převzetí této péče.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď