Nárok na dovolenou za PPM a její proplacení

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně PPM.

Momentálně jsem už na nemocenské. Termín porodu mam 18. 11. 2020. Tzn., že na PPM nastoupím 7. 10. 20 a končit mi bude 21. 4. 21.

Můj dotaz zní, co s mou dovolenou? Z tohoto roku mi zbyde 11,5 dne dovolené. To znamená, že po skončení PPM 21. 4. 21 mi bude ta dovolená z roku 2020 proplacená nebo si ji pak mám vybrat?

A budu mít nárok i na dovolenou z roku 2021? Jestli ano tak kolik dní? Ročně máme 20 dni.

Ale smlouvu mam jen do 31.12 2020.

Děkuji strašně moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Darina, 30.07.2020 22:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.07.2020 10:38 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že nyní jste již v pracovní neschopnosti, tak si nestihnete vyčerpat řádnou dovolenou před začátkem mateřské dovolené.

V tomto případě by se vám za běžných podmínek dovolená převedla do následujícího roku. A ihned po skončení mateřské dovolené (ještě před začátkem rodičovské dovolené), byste si ji mohla vyčerpat i společně s dovolenou, na kterou vám vznikne nárok za dobu, kdy budete na mateřské.

Ve vašem případě, to ale bude jinak.

Tím, že vám pracovní poměr končí na konci tohoto roku, tak už se vám dovolená nemůže převádět do následujícího roku. Stejně tak vám v roce 2021 už nevzniká nárok na dovolenou.

K datu ukončení pracovního poměru, by vám měl zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou. Tj. těch zmíněných 11,5 dne, které vám zbývají z dovolené za rok 2020.

Proplacení nevyčerpané dovolené při ukončení pracovního poměru je stanoveno v zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 222:

§ 222

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. 

(3) Jestliže vznikne zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou nebo její část, tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.

V roce 2021 vám již na žádnou dovolenou nárok nevzniká, protože v té době již nebudete zaměstnaná.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na ošetřovné při pobírání RP

-

Dobrý den, snacha je na rodičovské dovolené (dítě má necelé dva roky). Má ona sama nárok na ošetřovné při uzavření ZŠ v říjnu 2020 na staršího syna, který má 9 let? Anebo manžel, který však je OSVČ? Děkuji za vaši odpověď, s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR a rodičovský příspěvek současně

-

Dobrý den, nastoupila jsem v září do práce a dcera do školky. Školku bohužel teď zavřeli. A musela jsem s ní zůstat doma. Pobírám ještě rodičovský příspěvek. Můžu jít na OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno II.

-

Dobrý den, velmi děkuji za zodpovězení otázky ohledně prodloužení rodičovské a školky. O zdravotním pojištění mam tedy jasno, při pobírání rodičovského příspěvku může dcera navštěvovat školku neomezeně. Teď ještě co sociální? Tam mě nahánět nebudou? Případně bude se tato doba započítávat k té vyloučené době? Nemusí se v tom případě taky splňovat ta podmínka omezeni […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné na druhé dítě

-

Dobrý den, manželka je s ročním dítětem na RD, starší chodí do první třídy, můžu vzít na toho staršího, ošetřovné? Nikde se mi pořádně nepovedlo dohledat, jestli na ošetřovné budu mít nárok.

Zobrazit odpověď