Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

Dobrý den,

s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR.

Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Jelikož přijedeme asi dva a půl měsíce před plánovaným porodem, nemá přítelkyně v plánu hledat práci, protože by ji pravděpodobně nikdo v takovém stavu ani nezaměstnal.

Lze v takovém případě doložit nějaké dokumenty, aby nám peněžitou pomoc v mateřství vypláceli z ČR na základě odvedeného sociálního pojištění v Irsku. Popřípadě zda to lze vyřešit nějak jinak?

Děkuji za odpověď a případné rady.

Dotaz poslal/a: Michal H., 16.06.2020 18:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.06.2020 10:15 napsal/a:

Dobrý den,

Peněžitá pomoc v mateřství spadá mezi nemocenské dávky. Nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) je pouze v případě, že je splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění a současně, že je v době zahájení mateřské účast na nemocenském pojištění (nebo, že je zde ochranná doba).

V případě, že vaše přítelkyně pracovala v Irsku, pak platí, že za peněžité dávky v nemoci, mateřství a otcovství je v rámci EU zodpovědná vždy ta země, kde jste pojištěni. Vzhledem k tomu, že by přítelkyně v ČR nepracovala, pak jí zde nevzniká účast na nemocenském pojištění a tedy ani nárok na nemocenské dávky.

Případný nárok na peněžitou dávku související s mateřstvím jí ale může vznikat v zemi, kde byla účastníkem pojištění. Pak se to řídí právními předpisy dané země. Záleží tedy na tom, jak jsou nastaveny podmínky pro nárok na „mateřskou“ (nebo jinou srovnatelnou dávku) v Irsku.

Doporučuji vám tedy obrátit se nejprve na daný úřad v Irsku a zjistit si podrobnosti o tom, zda vzniká nárok na tyto dávky v Irsku, jaké jsou podmínky atd.

Pokud by Vaše přítelkyně byla po návratu ze zahraničí zaměstnaná v ČR, pak by jí zde před porodem mohl vzniknout nárok alespoň na nemocenské dávky. Na ty je nárok v době 6 týdnů před porodem a následně 6 týdnů po porodu.

Nárok na rodičovský příspěvek by jí už ale měl vznikat. Pokud by měla nárok i na dávky z Irska, pak by nárok na rodičovskou vznikl po ukončení výplaty dávek z Irska.

Jinak je na rodičovský příspěvek nárok po narození dítěte (aktuálně, od 1. 1. 2020 je to 300 000 Kč na jedno dítě, pokud nebyl nárok na PPM, pak je to do 10 000 Kč měsíčně, do 4 roků dítěte nebo do doby, než je vyčerpána celá částka).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď