Platí se víkendy na neschopence?

Dobrý den,

Jsem na neschopence kvůli koronaviru a zajímalo by mě, jak je to s placením nemocenské o víkendech? Platí se nemocenská i o víkendech?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Jana H., 09.10.2020 7:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.10.2020 14:27 napsal/a:

Během pracovní neschopnosti, dostáváte dvě různé dávky, u kterých se liší podmínky.

Prvních 14 dní na neschopence můžete dostávat náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. U této náhrady, dostáváte zaplaceny jenom skutečně neodpracované směny (hodiny).

V tomto případě jsou víkendy „placené“ jenom tehdy, pokud vám naplánované pracovní směny vycházely na víkend (nebo na státní svátek).

Pokud byste měla „klasickou“ pracovní dobu, od pondělí do pátku, 40 hodin týdně, tak víkendy placené nemáte. Za prvních 14 dní byste měla nárok obvykle na proplacení 80 hodin, které jste díky nemoci (neschopence) zameškala.

Od 15 dne na neschopence, vám může vznikat nárok na nemocenské dávky. U nich je to už jinak, než u náhrady mzdy.

Nemocenské dávky, jsou vypláceny za každý kalendářní den trvání pracovní neschopnosti. Tedy i za víkendy (za sobotu a neděli) nebo i za státní svátky.

Náhrada mzdy i nemocenská od 15 dne, se počítají z jiného základu.

U náhrady mzdy je to průměrná redukovaná hrubá hodinová mzda (průměr za poslední kalendářní čtvrtletí). Náhrada je pak 60%.

U nemocenských dávek od 15 dne, je to vypočítáno z redukovaného denního vyměřovacího základu. Za 15 – 30 den dostáváte 60%, za 31 – 60 den je to 66% a od 61 dne je to 72%.

Ve výsledku, i když se nemocenské dávky platí za každý den, je to o něco méně, než u náhrady mzdy, která je za skutečně neodpracované hodiny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď