Platí se víkendy na neschopence?

Dobrý den,

Jsem na neschopence kvůli koronaviru a zajímalo by mě, jak je to s placením nemocenské o víkendech? Platí se nemocenská i o víkendech?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Jana H., 09.10.2020 7:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.10.2020 14:27 napsal/a:

Během pracovní neschopnosti, dostáváte dvě různé dávky, u kterých se liší podmínky.

Prvních 14 dní na neschopence můžete dostávat náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. U této náhrady, dostáváte zaplaceny jenom skutečně neodpracované směny (hodiny).

V tomto případě jsou víkendy „placené“ jenom tehdy, pokud vám naplánované pracovní směny vycházely na víkend (nebo na státní svátek).

Pokud byste měla „klasickou“ pracovní dobu, od pondělí do pátku, 40 hodin týdně, tak víkendy placené nemáte. Za prvních 14 dní byste měla nárok obvykle na proplacení 80 hodin, které jste díky nemoci (neschopence) zameškala.

Od 15 dne na neschopence, vám může vznikat nárok na nemocenské dávky. U nich je to už jinak, než u náhrady mzdy.

Nemocenské dávky, jsou vypláceny za každý kalendářní den trvání pracovní neschopnosti. Tedy i za víkendy (za sobotu a neděli) nebo i za státní svátky.

Náhrada mzdy i nemocenská od 15 dne, se počítají z jiného základu.

U náhrady mzdy je to průměrná redukovaná hrubá hodinová mzda (průměr za poslední kalendářní čtvrtletí). Náhrada je pak 60%.

U nemocenských dávek od 15 dne, je to vypočítáno z redukovaného denního vyměřovacího základu. Za 15 – 30 den dostáváte 60%, za 31 – 60 den je to 66% a od 61 dne je to 72%.

Ve výsledku, i když se nemocenské dávky platí za každý den, je to o něco méně, než u náhrady mzdy, která je za skutečně neodpracované hodiny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce

-

Dobrý den, mám veliký dotaz… Momentně jsem na neschopence. K 30. 6. 2022 mám podepsanou výpověď (dohodou / podána z mé strany). Jelikož lékař usoudil, že bych mohla být uschopněna od 4. 7. 2022, tak nevím jak dál pokračovat (nejsem typ člověka, co marodí). Od nového měsíce  (srpen 2022) mám nastoupit na nové místo, otázka […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky

-

Dobrý den, jak je to s výpovědní lhůtou, kdy zaměstnanec dá ze svého rozhodnutí výpověď, ale před jejím uplynutím onemocní? Má nárok pobírat nemocenské dávky, i když nemoc přesáhne do doby, kdy už by neměl být zaměstnán? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]

Zobrazit odpověď