Platí se víkendy na neschopence?

Dobrý den,

Jsem na neschopence kvůli koronaviru a zajímalo by mě, jak je to s placením nemocenské o víkendech? Platí se nemocenská i o víkendech?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Jana H., 09.10.2020 7:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.10.2020 14:27 napsal/a:

Během pracovní neschopnosti, dostáváte dvě různé dávky, u kterých se liší podmínky.

Prvních 14 dní na neschopence můžete dostávat náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. U této náhrady, dostáváte zaplaceny jenom skutečně neodpracované směny (hodiny).

V tomto případě jsou víkendy „placené“ jenom tehdy, pokud vám naplánované pracovní směny vycházely na víkend (nebo na státní svátek).

Pokud byste měla „klasickou“ pracovní dobu, od pondělí do pátku, 40 hodin týdně, tak víkendy placené nemáte. Za prvních 14 dní byste měla nárok obvykle na proplacení 80 hodin, které jste díky nemoci (neschopence) zameškala.

Od 15 dne na neschopence, vám může vznikat nárok na nemocenské dávky. U nich je to už jinak, než u náhrady mzdy.

Nemocenské dávky, jsou vypláceny za každý kalendářní den trvání pracovní neschopnosti. Tedy i za víkendy (za sobotu a neděli) nebo i za státní svátky.

Náhrada mzdy i nemocenská od 15 dne, se počítají z jiného základu.

U náhrady mzdy je to průměrná redukovaná hrubá hodinová mzda (průměr za poslední kalendářní čtvrtletí). Náhrada je pak 60%.

U nemocenských dávek od 15 dne, je to vypočítáno z redukovaného denního vyměřovacího základu. Za 15 – 30 den dostáváte 60%, za 31 – 60 den je to 66% a od 61 dne je to 72%.

Ve výsledku, i když se nemocenské dávky platí za každý den, je to o něco méně, než u náhrady mzdy, která je za skutečně neodpracované hodiny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď