Platí se víkendy na neschopence?

Dobrý den,

Jsem na neschopence kvůli koronaviru a zajímalo by mě, jak je to s placením nemocenské o víkendech? Platí se nemocenská i o víkendech?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Jana H., 09.10.2020 7:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.10.2020 14:27 napsal/a:

Během pracovní neschopnosti, dostáváte dvě různé dávky, u kterých se liší podmínky.

Prvních 14 dní na neschopence můžete dostávat náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. U této náhrady, dostáváte zaplaceny jenom skutečně neodpracované směny (hodiny).

V tomto případě jsou víkendy „placené“ jenom tehdy, pokud vám naplánované pracovní směny vycházely na víkend (nebo na státní svátek).

Pokud byste měla „klasickou“ pracovní dobu, od pondělí do pátku, 40 hodin týdně, tak víkendy placené nemáte. Za prvních 14 dní byste měla nárok obvykle na proplacení 80 hodin, které jste díky nemoci (neschopence) zameškala.

Od 15 dne na neschopence, vám může vznikat nárok na nemocenské dávky. U nich je to už jinak, než u náhrady mzdy.

Nemocenské dávky, jsou vypláceny za každý kalendářní den trvání pracovní neschopnosti. Tedy i za víkendy (za sobotu a neděli) nebo i za státní svátky.

Náhrada mzdy i nemocenská od 15 dne, se počítají z jiného základu.

U náhrady mzdy je to průměrná redukovaná hrubá hodinová mzda (průměr za poslední kalendářní čtvrtletí). Náhrada je pak 60%.

U nemocenských dávek od 15 dne, je to vypočítáno z redukovaného denního vyměřovacího základu. Za 15 – 30 den dostáváte 60%, za 31 – 60 den je to 66% a od 61 dne je to 72%.

Ve výsledku, i když se nemocenské dávky platí za každý den, je to o něco méně, než u náhrady mzdy, která je za skutečně neodpracované hodiny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď