Platí se víkendy na neschopence?

Dobrý den,

Jsem na neschopence kvůli koronaviru a zajímalo by mě, jak je to s placením nemocenské o víkendech? Platí se nemocenská i o víkendech?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Jana H., 09.10.2020 7:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.10.2020 14:27 napsal/a:

Během pracovní neschopnosti, dostáváte dvě různé dávky, u kterých se liší podmínky.

Prvních 14 dní na neschopence můžete dostávat náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. U této náhrady, dostáváte zaplaceny jenom skutečně neodpracované směny (hodiny).

V tomto případě jsou víkendy „placené“ jenom tehdy, pokud vám naplánované pracovní směny vycházely na víkend (nebo na státní svátek).

Pokud byste měla „klasickou“ pracovní dobu, od pondělí do pátku, 40 hodin týdně, tak víkendy placené nemáte. Za prvních 14 dní byste měla nárok obvykle na proplacení 80 hodin, které jste díky nemoci (neschopence) zameškala.

Od 15 dne na neschopence, vám může vznikat nárok na nemocenské dávky. U nich je to už jinak, než u náhrady mzdy.

Nemocenské dávky, jsou vypláceny za každý kalendářní den trvání pracovní neschopnosti. Tedy i za víkendy (za sobotu a neděli) nebo i za státní svátky.

Náhrada mzdy i nemocenská od 15 dne, se počítají z jiného základu.

U náhrady mzdy je to průměrná redukovaná hrubá hodinová mzda (průměr za poslední kalendářní čtvrtletí). Náhrada je pak 60%.

U nemocenských dávek od 15 dne, je to vypočítáno z redukovaného denního vyměřovacího základu. Za 15 – 30 den dostáváte 60%, za 31 – 60 den je to 66% a od 61 dne je to 72%.

Ve výsledku, i když se nemocenské dávky platí za každý den, je to o něco méně, než u náhrady mzdy, která je za skutečně neodpracované hodiny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď