Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené
Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti.
Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP.
Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či sepíšeme dohodu (na internetu jsem se dočetla, že mám v tomto případě trvat na specifikování organizačních důvodů či nadbytečnosti).
Má pro výpočet výše podpory vliv pouze příjem, který budu pobírat po dobu výpovědní doby (i kdyby byl krácen pro překážky na straně zaměstnavatele) nebo se bude v obou případech (výpověď i dohoda) počítat podpora z průměrné národní mzdy, protože se vracím z RD?
Případně zda má vliv na výpočet podpory i výdělek z DPČ, který po odečtení daní a odvodech je méně než 10000Kč/měsíčně.?
Další dotazy se týkají přihlášení se na ÚP, rodičovský příspěvek budu pobírat i během roku 2021, protože mi byl navýšen o 80000Kč a mám nárok jej čerpat do dovršení 4let věku dítěte.
Kdy bych se měla hlásit na ÚP, je to do 3 dnů od ukončení pracovního poměru, abych měla nárok na dávku?
Může mi být hrazena souběžně s rodičovským příspěvkem nebo ji začnou vyplácet až po ukončení čerpání rodičovského příspěvku?
Či se budu moci přihlásit na ÚP a žádat o podporu v nezaměstnanosti až ukončím RD a bude mi vypočítána z průměrné národní mzdy nehledě na to, zda byl zaměstnanecký poměr ukončen výpovědí či dohodou?
Budu po celou dobu pojištěna státem, ať již bez zaměstnání jen pobírám rodičovský příspěvek či podporu?
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den!
Dobrý den,
Pokud po skončení rodičovské dovolené dostanete standardní výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou a s odstupným, pak by se vám podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské, měla počítat z tohoto příjmu ze zaměstnání. Výši podpory si můžete spočítat například zde.
Pozor ale na to, že se na Úřad práce musíte dostavit nejpozději do 3 pracovních dní od ukončení pracovního poměru. Resp. vzhledem k aktuální epidemii je možné s Úřadem práce komunikovat i elektronicky (viz informace zde a zde).
Pokud byste tam šla později, pak už by se vám podpora v nezaměstnanosti počítala z průměrné mzdy v ČR (což je pak poměrně hodně málo peněz).
Pokud byste šla na Úřad práce později (resp. pokud byste si podala příslušnou žádost později než do 3 pracovních dnů), pak by se to totiž bralo tak, že po skončení rodičovské jste začala pečovat o dítě, a pohlíželo by se na vás jinak, než na zaměstnance, který ukončil zaměstnání.
Další věc je ta vaše pracovní činnost na DPČ. Pokud budete mít aktivní dohodu o pracovní činnosti, i v době, kdy byste šla na Úřad práce, pak vám nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikne. Abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, musela byste tuto dohodu ukončit, ideálně ještě před datem, ke kterému dostanete výpověď ze zaměstnání na HPP.
Během doby, kdy od Úřadu práce dostáváte podporu v nezaměstnanosti, totiž nemůžete mít žádný jiný příjem (bez ohledu na jeho výši).
Příjem z nějaké dohody na DPČ, můžete mít na Úřadu práce až po skončení výplaty podpory v nezaměstnanosti.
A i pak je to omezeno na maximálně jednu polovinu minimální mzdy (aktuálně v roce 2020 je to maximálně 7300 Kč měsíčně, v roce 2021 to možná díky zvýšení minimální mzdy bude o něco více).
Pokud byste po skončení zaměstnání na HPP měla stále aktivní smlouvu na DPČ, tak vás sice na Úřadu práce mohou zaregistrovat jako uchazeče o zaměstnání, ale bez nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Další věc je ta, že pokud při ukončení zaměstnání na HPP dostanete odstupné za 3 měsíce, pak první 3 měsíce, co budete vedená na Úřadu práce, také nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud máte odstupné, tak se výplata podpory „odloží“ o dobu, za kterou vám náleží odstupné.
Pokud byste neměla nárok na odstupné, tak byste podporu dostávala za 1 až 5 měsíc na Úřadu práce. Pokud budete mít odstupné za 3 měsíce, tak budete případně podporu dostávat za 4 až 8 měsíc na Úřadu práce. Odstupným se podpora nekrátí, pouze se díky odstupnému odkládá termín zahájení výplaty podpory.
Souběh podpory v nezaměstnanosti a rodičovského příspěvku je možný. Je to stejné, jako kdybyste po skončení rodičovské nastoupila zpět do zaměstnání a pracovala tam a dostávala výplatu. Na rodičovský příspěvek byste měla nárok i během zaměstnání. Analogicky tedy můžete mít nárok i na podporu, která nahrazuje výplatu během prvních měsíců nezaměstnanosti.
Musíte ale také počítat s tím, že pokud půjdete na Úřad práce žádat o podporu, tak budete vedená jako uchazeč o zaměstnání. Což znamená chodit na pravidelné návštěvy na ÚP, případně reagovat na nabídky práce od Úřadu práce, případně i dokládat, že si aktivně hledáte zaměstnání atd. Jinými slovy, musíte se minimálně „tvářit“, že si opravdu hledáte nové zaměstnání.
Co se týká pojištění, tak pokud byste byla vedená na Úřadu práce, tak za vás zdravotní pojištění platí stát.
Pokud byste nebyla na Úřadu práce, ale zůstala doma, pak za vás zdravotní pojištění také platí stát (po dobu, co budete mít nárok na rodičovský příspěvek, tj. maximálně do 4 roků dítěte). Stejně jako za vás stát platil zdravotní pojištění po celou dobu rodičovské dovolené.
U sociálního pojištění to ale funguje odlišně. Sociální pojištění za vás nikdo neplatí. Ani během rodičovské dovolené, ani během evidence na Úřadu práce, ani pokud byste zůstala doma s dítětem a dále pobírala rodičovský příspěvek. U sociálního pojištění je to ale tak, že doba do 4 roků dítěte, se vám automaticky započítává do nároku na důchod.
Zařazeno v: Jak se vypočítá podpora po rodičovské?, Kolik je podpora po skončení rodičovské 2024?, Kolik je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, Nárok na neplacené volno po skončení rodičovské, Návrat do zaměstnání po skončení rodičovské, Podpora po skončení rodičovské, Podpora v nezaměstnanosti hned po rodičovské, Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, Povinnost zaměstnat ženu po rodičovské, Výpověď po skončení rodičovské, Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, Zaměstnání po skončení rodičovské dovolené
Další dotazy ze sekce Podpora 2020:
Výpočet podpory v nezaměstnanosti – ukončení zaměstnání ve zkušební době
-Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu na výpočet podpory v nezaměstnanosti, konkrétně mě zajímá, jak je určen průměrný čistý výdělek z posledního zaměstnání (za jaké období je počítán?). Popíši svoji situaci – dal jsem výpověď ze strany zaměstnance, po splnění všech podmínek mám nárok po dobu 5 měsíců na 45 % průměrné čisté mzdy. Moje […]
Zobrazit odpověďVýpočet průměrného výdělku a čerpání dovolené
-Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda ovlivní výši průměrného čistého výdělku (PČV) pro Úřad práce, pokud budu v rozhodném období pro výpočet výdělku čerpat dovolenou. Mám podat výpověď tak, aby se PČV počítal z období, kdy nebyla čerpána dovolená nebo z období, kdy byla čerpána nebo je to lhostejné? Jak by to bylo, pokud by […]
Zobrazit odpověďVýpočet podpory v nezaměstnanosti OSVČ – pozastavení živnosti
-Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Od května 2018 jsem pracoval u firmy jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Tento pracovní poměr trval do konce roku 2019. Zároveň s tím jsem celý rok 2019 pracoval na živnostenský list, jako vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Za rok 2019 jsem tedy podával vlastní daňové přiznání. Od […]
Zobrazit odpověďEvidence na Úřadu práce v době, kdy jsem na nemocenské
-Dobrý den, dne 31. 12. 2020 mi skončí můj pracovní poměr. Pracovní poměr mám na dobu určitou a zaměstnavatel se již jasně vyjádřil, že o prodloužení neuvažuje. Od 24. 11. 2020 jsem na nemocenské, a ještě minimálně jeden měsíc budu (možná i o něco déle). Musím se evidovat do tří pracovních dnů na Úřadu práce, […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Nejvýhodnější půjčka do 10000 Kč – peníze do 10 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka bez doložení příjmu a bez ručitele. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
14.6.2024
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou? -
13.6.2024
Výpověď ze strany zaměstnance a následná nemocenská -
3.6.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé PN -
2.5.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské -
25.4.2024
Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti -
25.4.2024
Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD -
22.4.2024
Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva? -
20.4.2024
Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek -
16.4.2024
Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství) -
8.4.2024
Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
Poradna 2024
- Osobní bankrot 2024 – výpočet splátek insolvence
- Výpočet příspěvku na bydlení 2024
- Kalkulačka mateřská dovolená 2024
- Výpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě
- Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
- Čestné prohlášení - sleva na manželku
- Termín odchodu na mateřskou
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024?
- Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci 2024
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet