Podpora v nezaměstnanosti po neplaceném volnu

Dobrý den,
prodloužila jsem si rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte, u zaměstnavatele jsem si vyjednala neplacené volno.

Můj dotaz se týká toho, že: nastoupit zpět do zaměstnání mám 26. 10., ale nemohu z důvodu uzavřené školky. Školka je v karanténě. Mohu tedy čerpat ošetřovné?

A pokud ano, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a v jaké výši, když po skončení ošetřovného budu chtít ukončit pracovní poměr dohodou? Nebo mám radši ukončit pracovní poměr hned k 27. 10. a jít na pracovní úřad?

V zaměstnání déle zůstat nemohu z důvodu vzdálenosti od domova, je to přibližně 70km a mám dvě malé děti.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Zuzana, 19.10.2020 20:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.10.2020 18:51 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste na neplaceném volnu, nemůžete čerpat ošetřovné. Během neplaceného volna za vás zaměstnavatel neplatí nemocenské pojištění. Nevzniká vám tedy nárok na nemocenské dávky, kam spadá i ošetřovné.

Na ošetřovné byste mohla mít nárok až ve chvíli, kdy byste po ukončení neplaceného volna nastoupila zpět do zaměstnání. Pak vám zase začne účast na nemocenském pojištění a měla byste nárok na nemocenské dávky, včetně ošetřovného.

Co se týká podpory v nezaměstnanosti, tak na tu byste měla mít nárok v každém případě. Základní podmínkou, pro nárok na podporu je to, že máte v posledních dvou letech účast na důchodovém pojištění v rozsahu minimálně 12 měsíců.

Jako účast na důchodovém pojištění se pak počítá i tzv. „náhradní doba“. To je například doba, po kterou jste čerpala rodičovský příspěvek (doba péče o dítě do 4 roků). Viz paragraf 41, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:

(2) Není-li splněna podmínka stanovená v § 39 odst. 1 písm. a) předchozím zaměstnáním, lze tuto podmínku splnit i započtením náhradní doby zaměstnání. Do předchozího zaměstnání se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním. Překrývají-li se doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností a náhradní doba zaměstnání, započítává se do předchozího zaměstnání přednostně doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností. 

(3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba

c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

Pokud ukončíte zaměstnání dohodou tak, že v zaměstnání nebudete vůbec pracovat, pak se vám bude podpora v nezaměstnanosti počítat z průměrné mzdy v ČR (doba péče o dítě – náhradní doba zaměstnání – by se považovala za vaše poslední „zaměstnání) – viz paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže 

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

V takovém případě je pak podpora v nezaměstnanosti poměrně nízká – za první dva měsíce je to cca 5015 Kč, za druhé dva měsíce je to 4012 Kč a za zbytek doby je to 3678 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď