Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne.

Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně).

Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. Práci jsem si našla, ale bohužel teď do ní nemohu nastoupit kvůli vládním opatřením. Finanční rezervy bohužel nemám.

Mám prosím nárok na nějakou finanční pomoc v této těžké situaci, když teď bohužel nepracuji???

Pobírám příspěvek na bydlení, ale i tak mi chybí finance – půlka na jeho doplacení – 6000,-měsíčně. Výživné dostávám 2000,- měsíčně.

Můžete mi prosím poradit, jestli mám nárok na nějakou finanční pomoc, popřípadě kam se obrátit?

V této situaci jsem ne svoji vinou:-(

Moc díky za info.
S pozdravem

Dotaz poslal/a: Ivana H., 22.10.2020 9:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.10.2020 18:31 napsal/a:

Dobrý den,

Určitě se můžete obrátit na Úřad práce v místě vašeho bydliště. Pokud jste nyní bez příjmů (nebo máte jen nízké příjmy), může vám vznikat nárok na dávky hmotné nouze. Jedná se především o příspěvek na živobytí.

U něj se posuzuje celková majetková a sociální situace žadatele. V případě, že žijete jen sama s dítětem, a nemáte momentálně jiné příjmy než výživné, mohl by vám vznikat nárok na tuto dávku. Její výše se odvíjí od životního minima (vás a dítěte) a dalších faktorů.

Další dávkou, na kterou by vám případně mohl vznikat nárok je doplatek na bydlení. To je druhá dávka na bydlení. Pokud máte příspěvek na bydlení a budete mít nárok i na příspěvek na živobytí, může vám případně vzniknout nárok i na doplatek na bydlení.

Kromě toho, si můžete na Úřadu práce požádat o mimořádnou okamžitou pomoc ve hmotné nouzi v souvislosti s koronavirem. Mimořádnou pomoc ve hmotné nouzi je možné poskytnout na nákup jídla, nákup ošacení, nákup hygienických potřeb, úhradu nájmu a energií spojených s užíváním bytu, úhradu služby spojené s telefonem či internetem.

Dále mě napadá, že byste zřejmě mohla mít nárok i na přídavky na dítě. Pokud jste samoživitelka s jedním dítětem, a nemáte skoro žádné příjmy, pak byste podle všeho mohla mít nárok i na tuto sociální dávku.

Všechny tyto sociální dávky se vyřizují na Úřadu práce, takže vám doporučím obrátit se sem a požádat si o jednotlivé dávky. To, zda na ně budete mít nárok, vám nyní neřeknu, protože neznám všechny relevantní údaje.

Případně máte i možnost obrátit se o pomoc na některou z neziskových organizací – jako je například Klub svobodných matek (viz zde).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Budu muset vracet příspěvek na bydlení nebo jeho část?

-

Dobrý den, potřebuji se zeptat, zda budu muset vracet Příspěvek na bydlení (nebo jeho část). Za 1Q 2022 jsem byla bez příjmu. Ve 2Q (v květnu 2022) mi byl schválen a obdržela jsem i 1. důchod. V červenci 2022 si budu také žádat o Příspěvek na bydlení a nevím, zda budu muset vracet tento Příspěvek, […]

Zobrazit odpověď