Pracovní doba na dobu určitou – nárok na prodloužení?

Dobrý den, pracuji na částečný úvazek jako pečovatelka v domově důchodců.

Moje první smlouva byla na 2roky, dále mi smlouvu prodloužili na další 3 roky.

Brzy mi bude končit a já se ptám, můžou mi smlouvu neprodloužit, když mám v péči a jsem samoživitelkou dvou dětí 6 a 11let? Existuje nějaká ochrana?

A mám se písemně dopředu vyjádřit, že bych chtěla smlouvu prodloužit?

Děkuji za informaci.

Dotaz poslal/a: Vanda, 15.12.2020 14:58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 16.12.2020 12:46 napsal/a:

Dobrý den,

Pracovní poměr na dobu určitou se sjednává buď na konkrétní dobu (tj. například na 1, 2 nebo 3 roky). Nebo do nějakého konkrétního data (například o 31. 12. 2020).

Pokud se smluvní strany (zaměstnavatel a zaměstnanec) nedohodnou jinak, pak pracovní poměr na dobu určitou končí, po uplynutí sjednané doby, nebo k datu ukončení pracovního poměru, které bylo dohodnuto.

U pracovního poměru na dobu určitou, tedy není nic, jako výpovědní doba nebo třeba nárok na odstupné. Pracovní poměr na dobu určitou má pevně daný začátek a konec.

U pracovního poměru na dobu určitou, je možné jeho prodloužení – pokud jsou dodrženy zákonné podmínky.

Práce na dobu určitou může být sjednána maximálně na 3 roky, a následně může být prodloužena maximálně 2x. Tj. na dobu určitou, je možné pro jednoho zaměstnavatele pracovat maximálně 9 roků (3x3). Pak už by měl zaměstnavatel povinnost dát vám pracovní poměr na dobu neurčitou.

Viz paragraf 39, zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

(2) Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží.

Podle toho co píšete, tak u vás by zaměstnavatel mohl případně navrhnout, ještě jedno prodloužení pracovního poměru na dobu určitou.

Na toto prodloužení ale není žádný nárok. Je to o dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem. To, že jste samoživitelka apod., zde nehraje žádnou roli. Zákon vám nedává žádnou speciální ochranu.

Pokud se váš zaměstnavatel rozhodne neprodloužit pracovní poměr, pak skončí k datu, které bylo sjednáno (resp. po uplynutí sjednané doby). Bude to podle zákona a nemáte jak, se proti tomu bránit. To je bohužel jedna z nevýhod práce na dobu určitou.

Existuje určitá výjimka, kdy se může pracovní poměr na dobu určitou, „automaticky“ změnit na pracovní poměr na dobu neurčitou.

Pokud zaměstnanec pokračuje v práci, i po uplynutí sjednané doby, a děje se tak s vědomím zaměstnavatele, pak platí, že se začne jednat o pracovní poměr na dobu neurčitou. Viz paragraf 65, Zákoník práce, odstavec 2.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Práce na dobu určitou:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Převedení dovolené do dalšího roku – musím vybrat celou dovolenou letos?

-

Mám uzavřenu pracovní smlouvu na dobu určitou od 1. 5. 2023 do 1. 5. 2024, zaměstnavatel požaduje vyčerpání celé dovolené do konce roku 2023. Má na to právo? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Nárok na odstupné při výpovědi dohodou – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji u společnosti již 10,5 roku. Nadřízený za mnou přišel, že z důvodu snižování nákladů se mnou již nepočítají. Ať počítám s výpovědí dohodou k 30. 4. 2022. Mám nárok na odstupné i v případě že smlouvu mám od roku 2011 a stále mě jí prodlužují o rok? Nyní mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky v nezaměstnanosti v roce 2022 – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych nepodepsala další prodloužení smlouvy na dobu určitou, nebo pokud by mi ji naopak nechtěli prodloužit oni. Ve firmě pracuji cca od poloviny roku 2020. Nejdříve jsem měla smlouvu jen na půl roku. Loni v lednu jsme podepsali prodloužení na jeden rok. […]

Zobrazit odpověď