Přivýdělek na UP – mohu si jako nezaměstnaný přivydělat?

Dobrý den, jsem v evidenci UP od 1. 5. 2020, podpora v nezaměstnanosti mě byla přiznána od 1. 8. 2020 z důvodu vyplacení odstupného od posledního zaměstnavatele.

Mohu si v měsících květen-červenec přivydělat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva S., 15.05.2020 13:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.05.2020 10:25 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v době, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nemůžete mít žádný „legální“ příjem. Po celou podpůrčí dobu (5, 8 nebo 11 měsíců), kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nesmíte vykonávat žádné zaměstnání ani brigádu ani podnikat jako OSVČ.

Resp. pokud byste vykonával nějaké zaměstnání, byť by to byla jen nějaká brigáda na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) za minimální příjem, tak se zastaví výplata podpory v nezaměstnanosti.

V době, kdy jste vedený v evidenci Úřadu práce, a nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti (protože již uplynula celá podpůrčí doba, nebo v době, kdy vám nárok na podporu v nezaměstnanosti ještě nevznikl – třeba jako právě u vás, pokud máte odstupné), pak je možnost i během evidence na Úřadu práce mít nějakou brigádu/přivýdělek.

V době, kdy nemáte nárok na podporu, protože jste dostal odstupné, si tedy můžete na Úřadu práce přivydělat.

Je zde ale omezení, že se musí jednat o tzv. „nekolidující zaměstnání“. To mimo jiné znamená, že maximální měsíční výše příjmu, může být maximálně jedna polovina minimální mzdy. Tedy aktuálně v roce 2020 je to 7300 Kč měsíčně.

Zahájení podobné brigády/přivýdělku musíte Úřadu práce ihned oznámit (po zahájení této činnosti) a na konci měsíce budete dokládat, že jste si nevydělal více než jednu polovinu minimální mzdy. Pokud by to bylo více, tak by to bylo důvodem k vyřazení z evidence nezaměstnaných na Úřadu práce.

Jsou zde i další omezení – nesmí se jednat o dohodu o provedení práce (DPP), ale musí to být dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Dohoda o provedení práce je sice z pohledu nezaměstnaného výhodnější v tom, že do příjmu 10 000 Kč měsíčně se neplatí ani sociální a zdravotní pojištění, ale ani daně. Ale není to možné. Práce na DPP není dovolená.

Dohodu o provedení práce, ale zákon již od roku 2017 nepřipouští. Jedinou povolenou formou přivýdělku na Úřadu práce je právě dohoda o pracovní činnosti (DPČ), kde ale současně nesmí být sjednán vyšší příjem, než 7300 Kč hrubého.

Stejně, jako dohoda o provedení práce (DPP), není dovoleno ani podnikání jako samostatně výdělečná osoba (OSVČ).

Takže v souhrnu: Ano, během doby, kdy nemáte na podporu v nezaměstnanosti nárok kvůli odstupnému, si můžete přivydělávat, ale má to omezení. Nestačí jednoduchá dohoda o provedení práce, ale musí to být dohoda o pracovní činnosti. A příjem nesmí přesáhnout 7300 Kč hrubého měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2020:

Podpora v nezaměstnanosti po skončení práce na DPČ

-

Dobrý den, dne 1. 7. 2020 jsem ukončila HPP a hned den na to jsem si našla DPČ, která mi teď končí. Jde teď pobírat podporu v nezaměstnanosti z toho HPP? Děkuji

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti OSVČ při přerušení činnosti

-

Dobrý den, od května jsem se stala OSVČ, předtím jsem pracovala na smlouvu na HPP sedm měsíců. Můj dotaz zní, kdybych chtěla pozastavit činnost, zda si mohu požádat o podporu v nezaměstnanosti? Zda se započítává i doba kdy jsem nemusela platit do srpna zdravotní a sociální pojištění? A popřípadě z čeho se to vypočítá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu, když mě propustí ve zkušební době

-

Dobrý den, mám dotaz: ke dni 31. 5.2 020 jsem dostal v práci výpověď dohodou (po 10 letech)z důvodu krachu podniku. Od října začínám brát podporu v nezaměstnanosti. Zajímá mne, když si najdu práci a začnu pracovat a dojde k tomu, že mne třeba propustí ve zkušební lhůtě nebo jakkoli o práci přijdu. Mám nárok zpět […]

Zobrazit odpověď

Úřad práce výpočet nemocenské

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, z čeho se na Úřadu práce vypočítá nemocenská? Z podpory v nezaměstnanosti nebo z výplaty, kterou jsem měla před tím v zaměstnání? Děkuji za radu!

Zobrazit odpověď