Přivýdělek na UP – mohu si jako nezaměstnaný přivydělat?

Dobrý den, jsem v evidenci UP od 1. 5. 2020, podpora v nezaměstnanosti mě byla přiznána od 1. 8. 2020 z důvodu vyplacení odstupného od posledního zaměstnavatele.

Mohu si v měsících květen-červenec přivydělat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva S., 15.05.2020 13:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.05.2020 10:25 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v době, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nemůžete mít žádný „legální“ příjem. Po celou podpůrčí dobu (5, 8 nebo 11 měsíců), kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nesmíte vykonávat žádné zaměstnání ani brigádu ani podnikat jako OSVČ.

Resp. pokud byste vykonával nějaké zaměstnání, byť by to byla jen nějaká brigáda na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) za minimální příjem, tak se zastaví výplata podpory v nezaměstnanosti.

V době, kdy jste vedený v evidenci Úřadu práce, a nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti (protože již uplynula celá podpůrčí doba, nebo v době, kdy vám nárok na podporu v nezaměstnanosti ještě nevznikl – třeba jako právě u vás, pokud máte odstupné), pak je možnost i během evidence na Úřadu práce mít nějakou brigádu/přivýdělek.

V době, kdy nemáte nárok na podporu, protože jste dostal odstupné, si tedy můžete na Úřadu práce přivydělat.

Je zde ale omezení, že se musí jednat o tzv. „nekolidující zaměstnání“. To mimo jiné znamená, že maximální měsíční výše příjmu, může být maximálně jedna polovina minimální mzdy. Tedy aktuálně v roce 2020 je to 7300 Kč měsíčně.

Zahájení podobné brigády/přivýdělku musíte Úřadu práce ihned oznámit (po zahájení této činnosti) a na konci měsíce budete dokládat, že jste si nevydělal více než jednu polovinu minimální mzdy. Pokud by to bylo více, tak by to bylo důvodem k vyřazení z evidence nezaměstnaných na Úřadu práce.

Jsou zde i další omezení – nesmí se jednat o dohodu o provedení práce (DPP), ale musí to být dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Dohoda o provedení práce je sice z pohledu nezaměstnaného výhodnější v tom, že do příjmu 10 000 Kč měsíčně se neplatí ani sociální a zdravotní pojištění, ale ani daně. Ale není to možné. Práce na DPP není dovolená.

Dohodu o provedení práce, ale zákon již od roku 2017 nepřipouští. Jedinou povolenou formou přivýdělku na Úřadu práce je právě dohoda o pracovní činnosti (DPČ), kde ale současně nesmí být sjednán vyšší příjem, než 7300 Kč hrubého.

Stejně, jako dohoda o provedení práce (DPP), není dovoleno ani podnikání jako samostatně výdělečná osoba (OSVČ).

Takže v souhrnu: Ano, během doby, kdy nemáte na podporu v nezaměstnanosti nárok kvůli odstupnému, si můžete přivydělávat, ale má to omezení. Nestačí jednoduchá dohoda o provedení práce, ale musí to být dohoda o pracovní činnosti. A příjem nesmí přesáhnout 7300 Kč hrubého měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2020:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti – ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu na výpočet podpory v nezaměstnanosti, konkrétně mě zajímá, jak je určen průměrný čistý výdělek z posledního zaměstnání (za jaké období je počítán?). Popíši svoji situaci – dal jsem výpověď ze strany zaměstnance, po splnění všech podmínek mám nárok po dobu 5 měsíců na 45 % průměrné čisté mzdy. Moje […]

Zobrazit odpověď

Výpočet průměrného výdělku a čerpání dovolené

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda ovlivní výši průměrného čistého výdělku (PČV) pro Úřad práce, pokud budu v rozhodném období pro výpočet výdělku čerpat dovolenou. Mám podat výpověď tak, aby se PČV počítal z období, kdy nebyla čerpána dovolená nebo z období, kdy byla čerpána nebo je to lhostejné? Jak by to bylo, pokud by […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti OSVČ – pozastavení živnosti

-

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Od května 2018 jsem pracoval u firmy jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Tento pracovní poměr trval do konce roku 2019. Zároveň s tím jsem celý rok 2019 pracoval na živnostenský list, jako vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Za rok 2019 jsem tedy podával vlastní daňové přiznání. Od […]

Zobrazit odpověď

Evidence na Úřadu práce v době, kdy jsem na nemocenské

-

Dobrý den, dne 31. 12. 2020 mi skončí můj pracovní poměr. Pracovní poměr mám na dobu určitou a zaměstnavatel se již jasně vyjádřil, že o prodloužení neuvažuje. Od 24. 11. 2020 jsem na nemocenské, a ještě minimálně jeden měsíc budu (možná i o něco déle). Musím se evidovat do tří pracovních dnů na Úřadu práce, […]

Zobrazit odpověď