Přivýdělek na nemocenské během rizikového těhotenství

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli si při nemocenské (na které jsem z důvodu rizikového těhotenství), mohu přivydělávat?

Můj hlavní pracovní poměr, je učitelka cizích jazyků na SŠ. A přivýdělek, by bylo provádění překladů technické dokumentace, pro jednu firmu.

Většinu bych dělala z domu, jen občas bych potřebovala být i ve firmě. Má to nějaký vliv na nemocenskou a hlavně pak na mateřskou?

Děkuji Vám za odpověď.

Dotaz poslal/a: Barbora K., 20.12.2020 8:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.12.2020 13:47 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti (jakékoliv, nejenom té, z důvodu rizikového těhotenství), máte možnost pracovat nebo i podnikat.

Není sice možné, abyste vykonávala stejné zaměstnání, pro stejného zaměstnavatele, na základě kterého jsou vám vypláceny nemocenské dávky.

Máte ale možnost pracovat v jiném pracovním poměru, na dohodu (DPP nebo DPČ) pro jiného (nebo i stejného) zaměstnavatele. Nebo třeba podnikat.

Jediné co nesmíte, je vykonávat stejné zaměstnání (a dostávat za něj výplatu). Dále je také potřeba, aby výkon nějaké práce, během pracovní neschopnosti, nebyl v rozporu s podmínkami vaši neschopenky.

To mimo jiné znamená, že pokud budete muset být osobně přítomna na pracovišti vašeho druhého zaměstnavatele, pak je to možné jen v době, kdy máte povoleny vycházky. Což bývá maximálně 6 hodin denně, v době od 7:00 do 19:00.

Povaha druhé práce, během neschopenky, by také měla být v souladu s léčebným režimem.

Například, pokud z důvodu rizikového těhotenství, máte zakázánu práci ve stresovém nebo jinak rizikovém prostředí, tak byste to měla respektovat i při výkonu nějaké brigády nebo přivýdělku.

Během pracovní neschopnosti, můžete pracovat v pracovním nebo služebním poměru, nebo uzavřít nějakou dohodu o provedení práce (DPP) nebo o pracovní činnosti (DPČ).

Na nárok, na nemocenské dávky a jejich výpočet, nebude mít příjem z tohoto přivýdělku žádný vliv. Tam se vychází z vašeho příjmu z hlavního zaměstnání, ještě před začátkem nemocenské.

Podobné to bude i s mateřskou (peněžitou pomocí v mateřství). Tam také nějaká brigáda/přivýdělek, nehraje žádnou roli. Výpočet PPM bude vycházet z vašich příjmů, ještě před neschopenkou.

Takže jediné, co si musíte pohlídat, jsou vycházky, a to, aby vykonávaná práce byla v souladu s vaším rizikovým těhotenstvím

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď