Přivýdělek na nemocenské během rizikového těhotenství

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli si při nemocenské (na které jsem z důvodu rizikového těhotenství), mohu přivydělávat?

Můj hlavní pracovní poměr, je učitelka cizích jazyků na SŠ. A přivýdělek, by bylo provádění překladů technické dokumentace, pro jednu firmu.

Většinu bych dělala z domu, jen občas bych potřebovala být i ve firmě. Má to nějaký vliv na nemocenskou a hlavně pak na mateřskou?

Děkuji Vám za odpověď.

Dotaz poslal/a: Barbora K., 20.12.2020 8:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.12.2020 13:47 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti (jakékoliv, nejenom té, z důvodu rizikového těhotenství), máte možnost pracovat nebo i podnikat.

Není sice možné, abyste vykonávala stejné zaměstnání, pro stejného zaměstnavatele, na základě kterého jsou vám vypláceny nemocenské dávky.

Máte ale možnost pracovat v jiném pracovním poměru, na dohodu (DPP nebo DPČ) pro jiného (nebo i stejného) zaměstnavatele. Nebo třeba podnikat.

Jediné co nesmíte, je vykonávat stejné zaměstnání (a dostávat za něj výplatu). Dále je také potřeba, aby výkon nějaké práce, během pracovní neschopnosti, nebyl v rozporu s podmínkami vaši neschopenky.

To mimo jiné znamená, že pokud budete muset být osobně přítomna na pracovišti vašeho druhého zaměstnavatele, pak je to možné jen v době, kdy máte povoleny vycházky. Což bývá maximálně 6 hodin denně, v době od 7:00 do 19:00.

Povaha druhé práce, během neschopenky, by také měla být v souladu s léčebným režimem.

Například, pokud z důvodu rizikového těhotenství, máte zakázánu práci ve stresovém nebo jinak rizikovém prostředí, tak byste to měla respektovat i při výkonu nějaké brigády nebo přivýdělku.

Během pracovní neschopnosti, můžete pracovat v pracovním nebo služebním poměru, nebo uzavřít nějakou dohodu o provedení práce (DPP) nebo o pracovní činnosti (DPČ).

Na nárok, na nemocenské dávky a jejich výpočet, nebude mít příjem z tohoto přivýdělku žádný vliv. Tam se vychází z vašeho příjmu z hlavního zaměstnání, ještě před začátkem nemocenské.

Podobné to bude i s mateřskou (peněžitou pomocí v mateřství). Tam také nějaká brigáda/přivýdělek, nehraje žádnou roli. Výpočet PPM bude vycházet z vašich příjmů, ještě před neschopenkou.

Takže jediné, co si musíte pohlídat, jsou vycházky, a to, aby vykonávaná práce byla v souladu s vaším rizikovým těhotenstvím

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď