Přivýdělek na nemocenské během rizikového těhotenství

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli si při nemocenské (na které jsem z důvodu rizikového těhotenství), mohu přivydělávat?

Můj hlavní pracovní poměr, je učitelka cizích jazyků na SŠ. A přivýdělek, by bylo provádění překladů technické dokumentace, pro jednu firmu.

Většinu bych dělala z domu, jen občas bych potřebovala být i ve firmě. Má to nějaký vliv na nemocenskou a hlavně pak na mateřskou?

Děkuji Vám za odpověď.

Dotaz poslal/a: Barbora K., 20.12.2020 8:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.12.2020 13:47 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti (jakékoliv, nejenom té, z důvodu rizikového těhotenství), máte možnost pracovat nebo i podnikat.

Není sice možné, abyste vykonávala stejné zaměstnání, pro stejného zaměstnavatele, na základě kterého jsou vám vypláceny nemocenské dávky.

Máte ale možnost pracovat v jiném pracovním poměru, na dohodu (DPP nebo DPČ) pro jiného (nebo i stejného) zaměstnavatele. Nebo třeba podnikat.

Jediné co nesmíte, je vykonávat stejné zaměstnání (a dostávat za něj výplatu). Dále je také potřeba, aby výkon nějaké práce, během pracovní neschopnosti, nebyl v rozporu s podmínkami vaši neschopenky.

To mimo jiné znamená, že pokud budete muset být osobně přítomna na pracovišti vašeho druhého zaměstnavatele, pak je to možné jen v době, kdy máte povoleny vycházky. Což bývá maximálně 6 hodin denně, v době od 7:00 do 19:00.

Povaha druhé práce, během neschopenky, by také měla být v souladu s léčebným režimem.

Například, pokud z důvodu rizikového těhotenství, máte zakázánu práci ve stresovém nebo jinak rizikovém prostředí, tak byste to měla respektovat i při výkonu nějaké brigády nebo přivýdělku.

Během pracovní neschopnosti, můžete pracovat v pracovním nebo služebním poměru, nebo uzavřít nějakou dohodu o provedení práce (DPP) nebo o pracovní činnosti (DPČ).

Na nárok, na nemocenské dávky a jejich výpočet, nebude mít příjem z tohoto přivýdělku žádný vliv. Tam se vychází z vašeho příjmu z hlavního zaměstnání, ještě před začátkem nemocenské.

Podobné to bude i s mateřskou (peněžitou pomocí v mateřství). Tam také nějaká brigáda/přivýdělek, nehraje žádnou roli. Výpočet PPM bude vycházet z vašich příjmů, ještě před neschopenkou.

Takže jediné, co si musíte pohlídat, jsou vycházky, a to, aby vykonávaná práce byla v souladu s vaším rizikovým těhotenstvím

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď