Přivýdělek na nemocenské během rizikového těhotenství

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli si při nemocenské (na které jsem z důvodu rizikového těhotenství), mohu přivydělávat?

Můj hlavní pracovní poměr, je učitelka cizích jazyků na SŠ. A přivýdělek, by bylo provádění překladů technické dokumentace, pro jednu firmu.

Většinu bych dělala z domu, jen občas bych potřebovala být i ve firmě. Má to nějaký vliv na nemocenskou a hlavně pak na mateřskou?

Děkuji Vám za odpověď.

Dotaz poslal/a: Barbora K., 20.12.2020 8:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.12.2020 13:47 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti (jakékoliv, nejenom té, z důvodu rizikového těhotenství), máte možnost pracovat nebo i podnikat.

Není sice možné, abyste vykonávala stejné zaměstnání, pro stejného zaměstnavatele, na základě kterého jsou vám vypláceny nemocenské dávky.

Máte ale možnost pracovat v jiném pracovním poměru, na dohodu (DPP nebo DPČ) pro jiného (nebo i stejného) zaměstnavatele. Nebo třeba podnikat.

Jediné co nesmíte, je vykonávat stejné zaměstnání (a dostávat za něj výplatu). Dále je také potřeba, aby výkon nějaké práce, během pracovní neschopnosti, nebyl v rozporu s podmínkami vaši neschopenky.

To mimo jiné znamená, že pokud budete muset být osobně přítomna na pracovišti vašeho druhého zaměstnavatele, pak je to možné jen v době, kdy máte povoleny vycházky. Což bývá maximálně 6 hodin denně, v době od 7:00 do 19:00.

Povaha druhé práce, během neschopenky, by také měla být v souladu s léčebným režimem.

Například, pokud z důvodu rizikového těhotenství, máte zakázánu práci ve stresovém nebo jinak rizikovém prostředí, tak byste to měla respektovat i při výkonu nějaké brigády nebo přivýdělku.

Během pracovní neschopnosti, můžete pracovat v pracovním nebo služebním poměru, nebo uzavřít nějakou dohodu o provedení práce (DPP) nebo o pracovní činnosti (DPČ).

Na nárok, na nemocenské dávky a jejich výpočet, nebude mít příjem z tohoto přivýdělku žádný vliv. Tam se vychází z vašeho příjmu z hlavního zaměstnání, ještě před začátkem nemocenské.

Podobné to bude i s mateřskou (peněžitou pomocí v mateřství). Tam také nějaká brigáda/přivýdělek, nehraje žádnou roli. Výpočet PPM bude vycházet z vašich příjmů, ještě před neschopenkou.

Takže jediné, co si musíte pohlídat, jsou vycházky, a to, aby vykonávaná práce byla v souladu s vaším rizikovým těhotenstvím

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Karanténa po dlouhodobé pracovní neschopnosti (380 dní)

-

Dobrý den, moje manželka se po dlouhé nemoci vrací 3 května do zaměstnání, ale ke stejnému datu má vyčerpanou podpůrčí dobu v délce 380 dní. Jelikož u nich ve firmě je spoustu COVID pozitivních lidí, tak bych chtěl vědět, jestli by při nařízené karanténě měla nárok na nemocenskou. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na konci pracovního poměru

-

Dobrý den, pracovní poměr jsem ukončila výpovědí a měl skončit 31. 1. 2021. Dne 28. 1. 2021 mi byla vystavena neschopenka z důvodu onemocnění COVID. Po ukončení neschopenky k 21. 2. jsem se následující den dostavila k zaměstnavateli pro ukončení pracovního poměru. Předložili mi zápočtový list, kde byl pracovní poměr ukončen k 31. 1. 2021. […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na nějakou kompenzaci za karanténu jako OSVČ?

-

Dobrý večer, chtěla bych poradit. Jsem OSVČ a jsem nucena byt v karanténě, protože manžel je pozitivní. Platím si od nového roku paušální daň a tak nevím, jestli mam nárok na nějakou kompenzaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den. Jsem na nemocenské od prosince dosud. Naše firma končí kvůli COVID a výpovědní lhůta je k 31. 3. 2021. Ale dnes mi volali z práce, že mám přijít podepsat výpověď už k 28. 2. 2021. Že dostanu odstupné, i když zůstanu na nemocenské. Je to možné, když podepíšu výpověď v nemocenské?? Děkuji za […]

Zobrazit odpověď