Prodloužení pracovní neschopnosti pokud jsem na ÚP

Dobrý den, chci se zeptat, kde a jak lze požádat o prodloužení pracovní neschopnosti , pokud jsem vedena jako uchazeč o zaměstnání na ÚP?

Prosím o odpověď na můj email?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Dagmar P., 14.12.2020 16:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.12.2020 15:34 napsal/a:

Dobrý den,

O případném ukončení, nebo dalším pokračování neschopenky (pracovní neschopnosti), rozhoduje váš ošetřující lékař, na základě vašeho zdravotního stavu.

Tj. v zásadě se nedá mluvit o tom, že by se nějak dalo „žádat“ o prodloužení pracovní neschopnosti (neschopenky). To je plně v kompetenci lékaře.

Nárok na nemocenské dávky můžete mít po dobu až 380 dní (od začátku pracovní neschopnosti). V některých případech je pak možné požádat o prodloužení podpůrčí doby nemocenské. Případně až o 350 dní.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26 a 27:

§ 26

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

§ 27

Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.

Takže pokud jste v pracovní neschopnosti již delší dobu a hrozí vám, že vám skončí nárok na nemocenské dávky, pak ano, je možné požádat o prodloužení doby, po kterou vám budou vypláceny nemocenské dávky (to je něco jiného než prodloužení pracovní neschopnosti). Viz příslušný paragraf.

Není to ale příliš běžné, že by ČSSZ povolovala prodloužení podpůrčí doby, a musel by pro to být relevantní důvod.

Příslušnou žádost o prodloužení podpůrčí doby (nad 380 dní), je možné najít na webu ČSSZ zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Výpočet nemocenské v novém zaměstnání – z čeho se počítá?

-

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výpočtu nemocenské: Od ledna jsem nastoupila do nového zaměstnání. Před tím jsem byla na rodičovské. Moje zaměstnání hned po rodičovské skončilo. Nechtěla jsem se tam vracet, takže jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru ke konci rodičovské. A já následně nastoupila do nové práce. V novém zaměstnání mě ale trápí […]

Zobrazit odpověď

Je lepší podpora od Úřadu práce nebo neschopenka

-

Dobrý den, měla bych dotaz: Bude mi teď v únoru 2021, končit mateřská dovolená, kterou jsem měla na 3 roky. A zjistila jsem, že jsem otěhotněla. Tak se chci zeptat, jestli je lepší jít na neschopenku (marodit) anebo se nahlásit na Úřad práce a brát podporu? A kdybych byla na ÚP, jestli pak po další mateřské […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti

-

Dobrý den, 25. srpna 2020 jsem nastoupila na pracovní neschopnost kvůli těhotenství, na mateřskou nastupuji 4. února 2021, ale dne 30. listopadu 2020 mi skončila smlouva na dobu určitou. Stále mi trvá pracovní neschopnost, mám i přesto nárok na vyplacení nemocenské nebo mi dnem ukončení pracovní smlouvy skončil i nárok na vyplácení nemocenské?

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru a následná nemocenská (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru na dobu určitou v těhotenství. Smlouva na dobu určitou mi končí 31. 1. 2021. Jsem ve 4. měsíci těhotenství a má lékařka mi chce vypsat nemocenskou. Nevím, zda si ji nechat napsat ještě před skončením pracovního poměru nebo první den nezaměstnanosti. Musím se hlásit na pracovní úřad, […]

Zobrazit odpověď