Pronájem bytu – jakou povinnost má nájemník (investice do oprav bytu)?

Dobrý den,

Pronajímám byty a chtěl jsem se zeptat, jestli nájemnici mají povinnost ročně do bytu investovat nějakou částku na opravy v bytě, atd.

Vím, že já, jako pronajímatel ano, ale jestli nájemnici taky a do jaké částky, a jestli je to někde napsané v nějakém zákoně?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Štefan, 17.11.2020 11:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.11.2020 12:43 napsal/a:

Dobrý den,

Povinnost nájemníka investovat do běžné údržby bytu a drobných oprav, je stanovena v paragrafu 2257, v Novém občanském zákoníku (zákon číslo 89/2012 Sb.).

Viz konkrétně:

§ 2257

(1) Pronajímatel udržuje po dobu nájmu byt a dům ve stavu způsobilém k užívání. 

(2) Nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu.

To znamená, že nájemník, by měl udržovat byt v tom stavu, v jakém ho převzal – zajistit úklid bytu a čištění vybavení. Dále má povinnost zajistit drobné opravy a údržbu bytu.

Jaké drobné opravy by měl zajistit sám nájemník (buď svépomocí, nebo tím, že je sám zaplatí), definuje nařízení vlády číslo 308/2015 Sb.

V tomto nařízení vlády (viz například zde), je přesný výčet toho, co by měl zajistit nájemník.

Drobné opravy jsou vymezeny buď výčtem konkrétních věcí (je přesně vyjmenováno, co spadá do „kompetence“ nájemníka, nebo jsou definovány výší nákladů).

Za finanční limit pro drobnou opravu (to, co by měl zaplatit nájemník), je považována částka 1000 Kč. To se vztahuje na opravu jedné konkrétní věci (řešení jedné konkrétní události).

Současně je stanoven celkový roční limit nákladů na údržbu/opravu bytu, kterou by měl zaplatit nájemník. To pro případ, že by se v jednom roce sešlo více podobných drobných oprav.

Celkový roční limit pro částku, kterou by měl nájemník případně investovat do údržby bytu či různých oprav, je 100 Kč na 1 metr čtvereční (podlahové plochy). Například u bytu o ploše 75 metrů čtverečních, je tak maximální roční limit 7500 Kč.

Do této částky by drobné opravy a údržbu měl zaplatit nájemník (pokud náklad na jednotlivou opravu nepřesáhne 1000 Kč).

Nad tento limit, by už měl i drobné opravy a údržbu hradit pronajímatel (i když by se jednalo jen o drobné částky pod 1000 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď