Pronájem bytu – jakou povinnost má nájemník (investice do oprav bytu)?

Dobrý den,

Pronajímám byty a chtěl jsem se zeptat, jestli nájemnici mají povinnost ročně do bytu investovat nějakou částku na opravy v bytě, atd.

Vím, že já, jako pronajímatel ano, ale jestli nájemnici taky a do jaké částky, a jestli je to někde napsané v nějakém zákoně?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Štefan, 17.11.2020 11:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.11.2020 12:43 napsal/a:

Dobrý den,

Povinnost nájemníka investovat do běžné údržby bytu a drobných oprav, je stanovena v paragrafu 2257, v Novém občanském zákoníku (zákon číslo 89/2012 Sb.).

Viz konkrétně:

§ 2257

(1) Pronajímatel udržuje po dobu nájmu byt a dům ve stavu způsobilém k užívání. 

(2) Nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu.

To znamená, že nájemník, by měl udržovat byt v tom stavu, v jakém ho převzal – zajistit úklid bytu a čištění vybavení. Dále má povinnost zajistit drobné opravy a údržbu bytu.

Jaké drobné opravy by měl zajistit sám nájemník (buď svépomocí, nebo tím, že je sám zaplatí), definuje nařízení vlády číslo 308/2015 Sb.

V tomto nařízení vlády (viz například zde), je přesný výčet toho, co by měl zajistit nájemník.

Drobné opravy jsou vymezeny buď výčtem konkrétních věcí (je přesně vyjmenováno, co spadá do „kompetence“ nájemníka, nebo jsou definovány výší nákladů).

Za finanční limit pro drobnou opravu (to, co by měl zaplatit nájemník), je považována částka 1000 Kč. To se vztahuje na opravu jedné konkrétní věci (řešení jedné konkrétní události).

Současně je stanoven celkový roční limit nákladů na údržbu/opravu bytu, kterou by měl zaplatit nájemník. To pro případ, že by se v jednom roce sešlo více podobných drobných oprav.

Celkový roční limit pro částku, kterou by měl nájemník případně investovat do údržby bytu či různých oprav, je 100 Kč na 1 metr čtvereční (podlahové plochy). Například u bytu o ploše 75 metrů čtverečních, je tak maximální roční limit 7500 Kč.

Do této částky by drobné opravy a údržbu měl zaplatit nájemník (pokud náklad na jednotlivou opravu nepřesáhne 1000 Kč).

Nad tento limit, by už měl i drobné opravy a údržbu hradit pronajímatel (i když by se jednalo jen o drobné částky pod 1000 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy

-

Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]

Zobrazit odpověď

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď