Rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí

Dobrý den.

Chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze země EU. A pokud ano, jaké dokumenty budu potřebovat k vyřízení. Mám dvou a půl letého syna, který se narodil v zahraničí ale již od narození má i české občanství a rodný list. V zahraničí nepobírám žádné příspěvky na dítě. Nyní pro nás vyřizuji návrat a pojištění v CZ. Otec dítěte zůstává v zahraničí, nyní je bez práce a na malého také nic nepobírá.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Beata, 24.05.2020 11:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.05.2020 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pro rodičovský příspěvek obecně platí, že nárok na tuto sociální dávku má každý, kdo pečuje o nejmladší dítě v rodině, maximálně do 4 roků dítěte.

U rodičovského příspěvku nejsou žádné zvláštní podmínky nebo omezení. Nárok byste tedy podle všeho mít měla.

To, co je podstatné, že u rodičovského příspěvku, podobně jako i u jiných dávek, se posuzuje vaše faktické bydliště.

U sociálních dávek je to tak, že nestačí mít v ČR trvalé bydliště, ale posuzuje se i tzv. „faktické bydliště“. Tedy to, kde skutečně žijete (mimo jiné se zohledňuje například to, kde platíte pojištění, jestli máte v ČR nějaké bydlení, bankovní účet apod.).

Po návratu do ČR se můžete obrátit na Úřad práce, kde se rodičovský příspěvek vyřizuje. Pro rodičovský příspěvek potřebujete příslušnou žádost.

Jsou potřeba osobní doklady (vaše a případně otce dítěte) a také rodný list dítěte. Bude také potřeba vyplnit formulář „Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU“.

Abyste si u rodičovského příspěvku případně mohla volit výši měsíční částky, pak je požadováno potvrzení o denním vyměřovacím základu v době narození dítěte.

  • Pokud není doložen denní vyměřovací základ, pak je maximální možná výše rodičovského příspěvku do 10 000 Kč měsíčně.
  • Pokud je doložen vyměřovací základ (příjem) v době narození dítěte, pak je možné zvolit i vyšší částku.

Aktuálně je celková výše rodičovského příspěvku 300 000 Kč (od 1. 1. 2020). A je na něj nárok maximálně do 4 roků dítěte.

Na této stránce můžete najít doplňující informace a také vzory, jak vyplnit jednotlivé formuláře.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď