Rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí

Dobrý den.

Chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze země EU. A pokud ano, jaké dokumenty budu potřebovat k vyřízení. Mám dvou a půl letého syna, který se narodil v zahraničí ale již od narození má i české občanství a rodný list. V zahraničí nepobírám žádné příspěvky na dítě. Nyní pro nás vyřizuji návrat a pojištění v CZ. Otec dítěte zůstává v zahraničí, nyní je bez práce a na malého také nic nepobírá.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Beata, 24.05.2020 11:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.05.2020 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pro rodičovský příspěvek obecně platí, že nárok na tuto sociální dávku má každý, kdo pečuje o nejmladší dítě v rodině, maximálně do 4 roků dítěte.

U rodičovského příspěvku nejsou žádné zvláštní podmínky nebo omezení. Nárok byste tedy podle všeho mít měla.

To, co je podstatné, že u rodičovského příspěvku, podobně jako i u jiných dávek, se posuzuje vaše faktické bydliště.

U sociálních dávek je to tak, že nestačí mít v ČR trvalé bydliště, ale posuzuje se i tzv. „faktické bydliště“. Tedy to, kde skutečně žijete (mimo jiné se zohledňuje například to, kde platíte pojištění, jestli máte v ČR nějaké bydlení, bankovní účet apod.).

Po návratu do ČR se můžete obrátit na Úřad práce, kde se rodičovský příspěvek vyřizuje. Pro rodičovský příspěvek potřebujete příslušnou žádost.

Jsou potřeba osobní doklady (vaše a případně otce dítěte) a také rodný list dítěte. Bude také potřeba vyplnit formulář „Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU“.

Abyste si u rodičovského příspěvku případně mohla volit výši měsíční částky, pak je požadováno potvrzení o denním vyměřovacím základu v době narození dítěte.

  • Pokud není doložen denní vyměřovací základ, pak je maximální možná výše rodičovského příspěvku do 10 000 Kč měsíčně.
  • Pokud je doložen vyměřovací základ (příjem) v době narození dítěte, pak je možné zvolit i vyšší částku.

Aktuálně je celková výše rodičovského příspěvku 300 000 Kč (od 1. 1. 2020). A je na něj nárok maximálně do 4 roků dítěte.

Na této stránce můžete najít doplňující informace a také vzory, jak vyplnit jednotlivé formuláře.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď