RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

Dobrý den,

Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner.

Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě?

Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na starší dítě a nahlásit se dnem porodu po dobu co bude partner pobírat PPM na Úřadu práce?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana, 27.06.2020 21:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.06.2020 08:19 napsal/a:

Dobrý den,

Ne, není to možné. Není možné čerpat současně rodičovský příspěvek a PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Nárok na rodičovský příspěvek zaniká ke konci kalendářního měsíce, který předchází měsíci, ve kterém se vám narodí druhé dítě. Viz příslušný zákon, zákon číslo 117/1995 Sb., zákon o státní sociální podpoře, paragraf 30a:

§ 30a

(1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

Pokud by se vám dítě narodilo například v průběhu července, tak nárok na rodičovský příspěvek ztrácíte na konci června (za červenec by již nebyl vyplacen).

Partner si může o PPM požádat až od 7 týdne po porodu (do té doby může případně ještě čerpat otcovskou dovolenou, která je na 1 týden).

Na podporu v nezaměstnanosti byste měla mít nárok, nebude ale příliš vysoká. Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské, se počítá z průměrné mzdy.  Průměrná mzda, která se v roce 2020 používá pro výpočet, je stanovena na 33 429 Kč.

Za první dva měsíce tak máte nárok na 15% z této částky, což je 5015 Kč. Za další dva měsíce je to 12%, tedy 4012 Kč. A zbytek doby pak dostáváte 11%, tedy 3678 Kč.

Viz paragrafu51, zákona o zaměstnanosti – zákon číslo 435/2004 Sb.:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže 

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď