Školka při prodloužení rodičovské

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku.

V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let.

Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude stále platit pojistné stát.

V práci po mně chtějí čestné prohlášení, že budu osobou pečující o dítě do čtyř let, přičemž zde platí podmínka, že dítě chodí do školky jen čtyři hodiny denně.

Když jsem jim na personálním oponovala, že budu dále pobírat rodičovský příspěvek a že jim to napíšu do daného dokumentu, aby mě na pojišťovně zařadili pod správný kód, nezdálo se jim to a budou to prý ještě prověřovat.

Dále mi paní personální tvrdí, že by delší školková docházka ovlivnila můj rodičovský příspěvek, ale podle mého (a vlastně i Vaší odpovědi a internetu)to tak není. A když jsem vyvracela i tento argument, řekla, že aby mi to prodloužili oni jako zaměstnavatel, musím tu podmínku splňovat.

Ale mně se to moc nezdá, že by si mohli klást podmínky, aby mi volno dali. Jediné, co by vadilo tomu, aby dcerka chodila i odpoledne do školky, by tedy bránil zaměstnavatel?

Máte zkušenost? Děkuji velmi za radu a přeji krásný den!

Dotaz poslal/a: Veronika, 12.11.2020 15:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2020 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

Podle informací, které píšete se domnívám, že Vaše paní personální prostě pouze nezná aktuálně platné právní předpisy.

V zákoně o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995), je ve vztahu k rodičovskému příspěvku jasně napsáno, že u dětí starších dvou let se docházka do zařízení typu školka, jesle apod. nesleduje.

U dětí nad 2 roky nemá délka pobytu ve školce na rodičovský příspěvek žádný vliv.

Viz paragraf 31, zákona číslo 117/1995 Sb.:

§ 31

(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže

a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci,

docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.

Viz zde je odkaz na konkrétní část aktuálně platného zákona: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117#p31

V zákoně o veřejném zdravotním pojištění (zákon číslo 48/1997) je stejně jasně uvedeno, že za příjemce rodičovského příspěvku je plátcem zdravotního pojištění stát:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce: 

c) příjemce rodičovského příspěvku;

Opět viz odkaz na znění aktuálně platného zákona: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1997-48#p7

V zásadě nevím, co bych vám jiného mohla poradit. Není mi moc jasné, co a proč s vámi vaše personální řeší.

Zákony jsou v tomto jednoznačné a není v nich nic složitého, co by se nedalo jednoduše pochopit.  Jestli je to jen její neznalost nebo nějaký jiný důvod. Netuším.

Omezení docházky do školky se týká pouze těch rodičů, kteří jsou u zdravotní pojišťovny vedeni jako osoba pečující o dítě do 7 roků. Pak ano, je omezen pobyt dítěte ve školce.

Taková situace by nastala jen v případě, že byste zůstávala doma s dítětem, ale již neměla nárok na rodičovský příspěvek. Ale to prostě není váš případ. Přijde mi, že to váš zaměstnavatel má nějaké „pomíchané“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď