Daňová sleva na dítě jen v některých měsících

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, když jsem veden na Úřadu práce cca 3 měsíc, aby manželka uplatnila slevu daně na dítě, kterou sem do doby mého zaměstnání uplatňoval já.

A muže tuto slevu na dítě uplatnit i na měsíce, když jsem byl na dlouhodobém ošetřovném, jako ještě zaměstnanec a bylo mi 90 dní vyplaceno OSSZ 60 procent platu.

Díky za odpověď

Dotaz poslal/a: Vladimír P., 29.09.2020 13:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.09.2020 17:31 napsal/a:

Dobrý den,

Daňovou slevu na dítě může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. Je ale možné, aby v některých měsících v roce, uplatňoval slevu jeden rodič, a v dalších měsících ji uplatnil druhý rodič.

To může být příklad například situace, kdy mají rozvedení rodiče dítě ve střídavé péči. Nebo právě situace, jako u vás, kdy jste část roku nezaměstnaný apod.

Daňová sleva na dítě se pak uplatňuje ve výši 1/12 za konkrétní měsíc, ve kterém byly splněny příslušné podmínky.

Aktuálně je daňová sleva za první dítě 15 204 Kč za rok, tj. za jeden měsíc je to 1267 Kč. Daňová sleva za druhé dítě je 19 404 Kč za rok, tj. 1617 Kč za rok. Daňová sleva za třetí a každé další dítě je 24 204 Kč za rok, tj. 2017 Kč za měsíc.

V případě dětí se ZTP je to dvojnásobek.

Vaše žena si tedy může uplatnit daňovou slevu za dítě/děti, za měsíce, kdy jste daňové zvýhodnění neuplatňoval vy.

Pokud je zaměstnaná, pak si daňovou slevu ale u zaměstnavatele nemůže uplatnit zpětně. Může mu nyní jen nahlásit aktuální stav – s tím, že od následujícího měsíce by se sleva uplatnila (rozhoduje stav nahlášený/platný k 1 dni v měsíci.

Za předchozí měsíce je pak možné daňovou slevu uplatnit až v daňovém přiznání za rok 2020, které se bude podávat v roce 2021 (do 1.4.2021).

V daňovém přiznání je pak možné uplatnit daňové přiznání za všechny měsíce, u kterých byly splněny příslušné podmínky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

-

Dobrý den, momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné. Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď