Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala.

Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže.

U matky nemohu zůstat má malý byt a bydlí tam s přítelem a s bratrem. A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli mi sociálka nějak pomůže sehnat byt nebo si ho musím sehnat sama. Na kauci nemám, nemám ani na zařízení bytu nic.

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Michaela, 03.06.2020 13:46
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.06.2020 10:13 napsal/a:

Dobrý den,

Na úvod je asi nutné říci, že nejsou žádné speciální sociální dávky nebo podpora, které by byly určeny konkrétně pro samoživitelky. Jsou zde pouze „běžné“ sociální dávky, na které má nárok každý, kdo splní příslušné podmínky.

Píšete, že jste vedená na Úřadu práce – takže je možné, že nyní máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud ano, tak z pohledu nároku na sociální dávky, se podpora v nezaměstnanosti počítá mezi vaše příjmy. Pokud nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak jste tedy zřejmě bez příjmu.

Jako matka dítěte, můžete mít nárok na přídavky na dítě. Jejich výše závisí na tom, jaký je věk dítěte. A dále na tom, jestli a jaké máte příjmy. Pokud byste v rozhodném období (poslední tři měsíce) neměla žádné příjmy typu výplata ze zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovská apod., pak dostáváte pouze základní přídavek na dítě. To je pro dítě do 6 roků 500 Kč na měsíc. Pokud máte některý z výše uvedených příjmů pak je případně nárok na zvýšený příspěvek na dítě, u dítěte do 6 roků, je to 800 korun. Pro starší děti jsou pak přídavky na dítě o něco vyšší.

Dále jsou zde přídavky na bydlení. U nich ale nejprve musíte mít vyřešeno bydlení. O přídavky na bydlení je možné žádat, pouze pokud máte uzavřenu nájemní smlouvu na byt, nebo pokud máte byt v osobním vlastnictví. Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od počtu osob, které budou mít v bytě trvalý pobyt, nákladů na bydlení a vašem příjmu. Rozhoduje také velikost bytu a místo kde byt máte.

Příspěvek na bydlení vám ve výsledku může pokrýt i podstatnou část nájmu. Jeho „problém“ je ale v tom, že se vyplácí zpětně. Žádáte si o něj až poté, co bydlíte v bytě, a můžete doložit výši nákladů za tento byt. Z přídavku na bydlení vám nezaplatí kauci, ani nájemné, které se někdy musí zaplatit předem.

Co se týká bydlení a vašeho dotazu. Určitě se můžete zkusit obrátit na Městský Úřad. Ten mívá k dispozici sociální byty. Záleží ale na místě, kde máte trvalé bydliště. Obvykle je na tyto byty pořadník, a není příliš pravděpodobné, že by vám Městský Úřad byl schopen zajistit bydlení ihned.

Určitým řešením mohou být i azylové domy nebo jiné formy bydlení, které poskytují různé neziskové organizace.

Z dalších sociálních dávek, jsou zde ještě dávky pomoci ve hmotné nouzi. Sem spadá například mimořádná okamžitá pomoc ve hmotné nouzi. Nebo příspěvek na živobytí.

Pokud jste zcela bez příjmů, může vám vzniknout nárok i na tuto pravidelnou měsíční dávku. Její výše se odvíjí od toho, zda máte nějaký příjem, a také od toho jestli jste pro účely této dávky posuzována sama, nebo společně s dalšími osobami.

V souvislosti s bydlením je ještě dávka pomoci ve hmotné nouzi – doplatek na bydlení. Ten má na rozdíl od příspěvku na bydlení trochu jiné podmínky.

Všechny sociální dávky, které zde byly uvedeny, se vyřizují na Úřadu práce, takže budete mít nejlepší se informovat přímo tam, zda splňujete podmínky nároku na některou z těchto dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď