Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP?

Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3

„Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 5.“

Manžel je OSVČ a jeho výše PPM by byla cca 7000Kč. Mohu pobírat rozdíl mezi RP a PPM? Budeme oba pojištěni?

Dotaz poslal/a: Hana, 07.10.2020 10:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.10.2020 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

v zákoně o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., se o možnosti souběhu rodičovského příspěvku a mateřské hovoří poměrně jasně.

Souběh těchto dvou dávek (mateřská a rodičovská) je možný jen v případě, že je PPM, na kterou máte nárok nižší, než rodičovský příspěvek, na který byste měla nárok.

To může nastat v situacích, kdy máte na PPM nárok jen část měsíce. Např. když zahajujete čerpání PPM na druhé dítě na konci měsíce, tak se vám mateřská vyplatí jen za konkrétní dny. V takovém případě pak dostanete i část rodičovského příspěvku (rozdíl mezi PPM a původní výší RP na první dítě).

Druhým případem, kdy je možný souběh rodičovského příspěvku a PPM, je právě situace, kdy máte nárok na nízkou mateřskou.

Vzhledem k tomu, že i bez nároku na mateřskou, si aktuálně můžete zvolit rodičovský příspěvek až do 10 000 Kč měsíčně, tak by mělo být možné požádat o vyplácení rodičovského příspěvku ve výši rozdílu mezi PPM, kterou by čerpal otec dítěte a touto výší RP (tedy cca 3000 Kč měsíčně).

Co se týká pojištění - pokud byste čerpala rodičovský příspěvek, pak za vás stát platí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás neplatí, ale doba péče o dítě do 4 roků se vám zahrnuje do doby nároku na důchod.

S pojištěním u OSVČ na mateřské, je to trochu složitější. Při zahájení čerpání PPM, je to nutné oznámit na zdravotní pojišťovnu. Tím by mělo dojít je snížení nastavených záloh o částku, kterou bude platit stát. Případný zbytek záloh na zdravotní pojištění (pokud by měl otec dítěte vysoké zálohy) je ale nutné doplácet.

U sociálního pojištění je to u OSVČ jinak. To se po dobu čerpání PPM platit nemusí.

Pozor ale také na to, že OSVČ nesmí po dobu čerpání PPM osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. To v praxi znamená, že sice není nutné přerušit podnikání, ale současně OSVČ nemusí sám vykonávat podnikatelskou činnost.

Pokud má OSVČ nějaké zaměstnance nebo spolupracující osoby, které za něj dál vykonávají dané činnosti, tak může i během čerpání PPM vystavovat faktury apod. Sám osobně ale nesmí tyto činnosti vykonávat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď