Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP?

Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3

„Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 5.“

Manžel je OSVČ a jeho výše PPM by byla cca 7000Kč. Mohu pobírat rozdíl mezi RP a PPM? Budeme oba pojištěni?

Dotaz poslal/a: Hana, 07.10.2020 10:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.10.2020 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

v zákoně o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., se o možnosti souběhu rodičovského příspěvku a mateřské hovoří poměrně jasně.

Souběh těchto dvou dávek (mateřská a rodičovská) je možný jen v případě, že je PPM, na kterou máte nárok nižší, než rodičovský příspěvek, na který byste měla nárok.

To může nastat v situacích, kdy máte na PPM nárok jen část měsíce. Např. když zahajujete čerpání PPM na druhé dítě na konci měsíce, tak se vám mateřská vyplatí jen za konkrétní dny. V takovém případě pak dostanete i část rodičovského příspěvku (rozdíl mezi PPM a původní výší RP na první dítě).

Druhým případem, kdy je možný souběh rodičovského příspěvku a PPM, je právě situace, kdy máte nárok na nízkou mateřskou.

Vzhledem k tomu, že i bez nároku na mateřskou, si aktuálně můžete zvolit rodičovský příspěvek až do 10 000 Kč měsíčně, tak by mělo být možné požádat o vyplácení rodičovského příspěvku ve výši rozdílu mezi PPM, kterou by čerpal otec dítěte a touto výší RP (tedy cca 3000 Kč měsíčně).

Co se týká pojištění - pokud byste čerpala rodičovský příspěvek, pak za vás stát platí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás neplatí, ale doba péče o dítě do 4 roků se vám zahrnuje do doby nároku na důchod.

S pojištěním u OSVČ na mateřské, je to trochu složitější. Při zahájení čerpání PPM, je to nutné oznámit na zdravotní pojišťovnu. Tím by mělo dojít je snížení nastavených záloh o částku, kterou bude platit stát. Případný zbytek záloh na zdravotní pojištění (pokud by měl otec dítěte vysoké zálohy) je ale nutné doplácet.

U sociálního pojištění je to u OSVČ jinak. To se po dobu čerpání PPM platit nemusí.

Pozor ale také na to, že OSVČ nesmí po dobu čerpání PPM osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. To v praxi znamená, že sice není nutné přerušit podnikání, ale současně OSVČ nemusí sám vykonávat podnikatelskou činnost.

Pokud má OSVČ nějaké zaměstnance nebo spolupracující osoby, které za něj dál vykonávají dané činnosti, tak může i během čerpání PPM vystavovat faktury apod. Sám osobně ale nesmí tyto činnosti vykonávat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď