Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP?

Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3

„Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 5.“

Manžel je OSVČ a jeho výše PPM by byla cca 7000Kč. Mohu pobírat rozdíl mezi RP a PPM? Budeme oba pojištěni?

Dotaz poslal/a: Hana, 07.10.2020 10:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.10.2020 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

v zákoně o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., se o možnosti souběhu rodičovského příspěvku a mateřské hovoří poměrně jasně.

Souběh těchto dvou dávek (mateřská a rodičovská) je možný jen v případě, že je PPM, na kterou máte nárok nižší, než rodičovský příspěvek, na který byste měla nárok.

To může nastat v situacích, kdy máte na PPM nárok jen část měsíce. Např. když zahajujete čerpání PPM na druhé dítě na konci měsíce, tak se vám mateřská vyplatí jen za konkrétní dny. V takovém případě pak dostanete i část rodičovského příspěvku (rozdíl mezi PPM a původní výší RP na první dítě).

Druhým případem, kdy je možný souběh rodičovského příspěvku a PPM, je právě situace, kdy máte nárok na nízkou mateřskou.

Vzhledem k tomu, že i bez nároku na mateřskou, si aktuálně můžete zvolit rodičovský příspěvek až do 10 000 Kč měsíčně, tak by mělo být možné požádat o vyplácení rodičovského příspěvku ve výši rozdílu mezi PPM, kterou by čerpal otec dítěte a touto výší RP (tedy cca 3000 Kč měsíčně).

Co se týká pojištění - pokud byste čerpala rodičovský příspěvek, pak za vás stát platí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás neplatí, ale doba péče o dítě do 4 roků se vám zahrnuje do doby nároku na důchod.

S pojištěním u OSVČ na mateřské, je to trochu složitější. Při zahájení čerpání PPM, je to nutné oznámit na zdravotní pojišťovnu. Tím by mělo dojít je snížení nastavených záloh o částku, kterou bude platit stát. Případný zbytek záloh na zdravotní pojištění (pokud by měl otec dítěte vysoké zálohy) je ale nutné doplácet.

U sociálního pojištění je to u OSVČ jinak. To se po dobu čerpání PPM platit nemusí.

Pozor ale také na to, že OSVČ nesmí po dobu čerpání PPM osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. To v praxi znamená, že sice není nutné přerušit podnikání, ale současně OSVČ nemusí sám vykonávat podnikatelskou činnost.

Pokud má OSVČ nějaké zaměstnance nebo spolupracující osoby, které za něj dál vykonávají dané činnosti, tak může i během čerpání PPM vystavovat faktury apod. Sám osobně ale nesmí tyto činnosti vykonávat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď