Souběh rodičovského příspěvku (RP) a peněžité pomoci v mateřství (PPM)

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mám nárok na vyplacení poměrné části rodičovského příspěvku v případě, že mám v jednom měsíci souběh RP a PPM.

Pobírám RP na první dítě ve výši 29.000,- a zároveň mi 26.5. začal nárok na PPM kvůli narození druhého dítěte. Za měsíc květen mi byla vyplacena poměrná část PPM za 6 dní tj. 6400 Kč, ale již nepřišel žádný RP. Dle zákona bych měla mít nárok na rozdíl v těchto dávkách, je to tak?

Předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Alice, 09.06.2020 11:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.06.2020 10:35 napsal/a:

Dobrý den,

Podle zákona o státní sociální podpoře, je možné, abyste měla mít nárok na rodičovský příspěvek i v měsíci, ve kterém vám již vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pouze ale za předpokladu, že je rodičovský příspěvek vyšší, než peněžitá pomoc v mateřství. Pak by vám případně vznikal nárok na rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a mateřskou.

Viz zákon číslo 117/1995 Sb., Zákon o státní sociální podpoře, paragraf 30b:

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 53.

Píšete, že dostáváte rodičovský příspěvek 29 000 Kč. To je poměrně hodně. Je zde i otázka, zda vám aktuálně z celkové sumy rodičovského příspěvku, ještě zbývala dostatečná částka k vyplacení platby za květen?

Osobně se domnívám, že pokud vám u rodičovského příspěvku ještě zůstávala dostatečná suma k čerpání této dávky i za květen, pak byste měla mít nárok na poměrnou část rodičovského příspěvku, od které by se měla odečíst vyplacená PPM.

Vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek za květen se vyplácí až v průběhu června, je tedy možné, že vám teprve bude vyplacen. Nevím, od kterého Úřadu práce dostáváte rodičovský příspěvek (v různých částech ČR jsou nastaveny odlišné výplatní termíny).

Pokud by vám rodičovský příspěvek za květen v průběhu června nedorazil, pak vám doporučím obrátit se na Úřad práce a řešit to přímo s nimi.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní poměr na dobu určitou a proplacení nevyčerpané dovolené

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Pracovní smlouva mi končí 30. 9. 2021. Minulý měsíc – 5. 8. 2021, jsem nastoupila na mateřskou. Mám v práci nevyčerpanou 7 dní dovolené, tudíž jsem se chtěla zeptat, zda mi ji zaměstnavatel proplatí nebo ne? A také, zda mám nějakou ochrannou lhůtu na mateřské a budu dál zaměstnaná, […]

Zobrazit odpověď

Péče o osobu blízkou nebo o dvě děti do 15 let

-

Dobrý den, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem. Mám dvě děti 7 a 3,5 roku, v  současné době jsem doma čtvrtým rokem s druhým dítětem (v zaměstnání jsem požádala o rok neplaceného volna), neboť zároveň pečuji o téměř 90letou babičku a dceru nevzali do MŠ. V současné době již navštěvuje dopoledne MŠ, starší […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

Nástup po rodičovské a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám sjednanou do tří let dítěte, tedy do 6. 9. 2021 Ale rodičovský příspěvek mám rozložený ještě za září a část října. V zaměstnání mám smlouvou na neurčito, ale nyní na RD do práce nechodím. Nedávno se mi stal úraz, pro který nebudu moci v září do práce […]

Zobrazit odpověď