Ukončení rodičovské dovolené a ukončení pracovního poměru

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem.

Čerpám rodičovskou dovolenou při dvojčatech, která mi končí 31. 12. 2020 (děti dovrší věku 3 let v březnu 2021).

Zaměstnavatel mne informoval, že k 1. 1. 2021 není možné nastoupit zpět na původní pozici, ale nabídl možnost nastoupit na obdobnou pozici u jiné firmy, se kterou je v jednání o převzetí aktivit současné společnosti (bližší informace bohužel nevím).

Náhradní společnost, kde by údajně bylo místo, obchoduje s jiným sortimentem a náplň práce by tak nebyla zcela totožná.

Na tuto nabídku nehodlám přistoupit, ale zajímalo by mne, na co mám nárok v případě, kdy budu požadovat ukončení pracovního poměru k 31. 12. 2020.

Předem moc děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Lucie O., 09.10.2020 2:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.10.2020 14:19 napsal/a:

Dobrý den,

Zaměstnavatel má povinnost vám po dobu čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené „podržet“ místo. Nemusí se jednat o stejně striktně stejné pracovní místo, ale musí se jednat o pracovní pozici na stejném pracovišti se stejnou náplní práce, jako v uzavřené pracovní smlouvě.

Dále má zaměstnavatel možnost vám nabídnout jiné místo se změnou obsahu pracovní smlouvy, zde je už ale nutný souhlas zaměstnance s takovou změnou.

Postup vašeho zaměstnavatele je tedy v pořádku, vy ale s navrženou změnou nemusíte souhlasit. Tento nesouhlas s navrhovanou změnou byste měla svému zaměstnavateli jasně sdělit (nejlépe písmě).

Pozor na to, jak budete formulovat svůj požadavek „na ukončení pracovního poměru“. Aby to nemohlo být vykládáno tak, že podáváte výpověď.

V tuto chvíli je to jednoznačně na straně vašeho zaměstnavatele. Pokud vám nemůže dát „původní“ místo a vy nesouhlasíte s navrhovanou změnou, pak vám může dát zaměstnavatel výpověď. Například pro nadbytečnost (z organizačních důvodů). Nemůže vám ale například dát výpověď pro nadbytečnost, pokud na vaše místo během rodičovské přijal někoho jiného (to by byla výpověď pro nadbytečnost nepřípustná).

V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele, máte nárok na standardní 2 měsíční výpovědní dobu a odstupné ve výši 3 měsíčních platů.

Pokud byste ale dala výpověď vy, pak na odstupné nárok nemáte.

Je pochopitelně možné se zaměstnavatelem uzavřít dohodou o ukončení pracovního poměru – pak by záleželo na konkrétním obsahu dohody.

Součástí dohody může být i odstupné, nebo může být dohoda uzavřena s poukazem na paragraf 52, písmeno a-c (zákoník práce). Pak je to stejné jako u výpovědi od zaměstnavatele a vy byste také měla nárok na odstupné. Nebo může být dohoda formulována jinak, a odstupné její součástí být nemusí.

Po skončení zaměstnání pak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Doba na rodičovské dovolené se vám z pohledu nároku na podporu započítává jako „odpracovaná“ doba. Pokud by vám vznikl nárok na odstupné, tak za první 3 měsíce ne ÚP podporu nedostáváte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď