Úřad práce výpočet nemocenské

Dobrý den,

Zajímalo by mě, z čeho se na Úřadu práce vypočítá nemocenská? Z podpory v nezaměstnanosti nebo z výplaty, kterou jsem měla před tím v zaměstnání?

Děkuji za radu!

Dotaz poslal/a: Lada B., 11.10.2020 7:15
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.10.2020 11:34 napsal/a:

Dobrý den,

Když onemocníte na Úřadu práce (nebo se vám stane nějaký úraz nebo musíte do karantény), tak vám obvykle nevzniká nárok na „placenou“ neschopenku. Což tedy znamená, že na Úřadu práce se obvykle podpora v nezaměstnanosti nevypočítává z ničeho. Ani z podpory, ani z předchozí výplaty.

To je dáno tím, že když jste nezaměstnaná, tak za vás nikdo neplatí nemocenské pojištění. Za nezaměstnané platí stát pouze zdravotní pojištění, ale to je něco jiného. Nemocenské pojištění za vás obvykle platí zaměstnavatel (výjimkou jsou některé práce na DPP nebo DPČ), nebo si jej platíte sami (pokud podnikáte jako OSVČ).

Pokud za vás nikdo neplatí nemocenské pojištění, tak pak následně ani nemáte nárok na nemocenské dávky.

Výjimkou je situace, kdy jste sice nezaměstnaná (na Úřadu práce), ale od skončení vašeho posledního zaměstnání uběhla jen krátká doba.

Po skončení zaměstnání (které vám zakládalo účast na nemocenském pojištění) je zde totiž tzv. „ochranná doba“. Ta má délku 7 kalendářních dní (v případě peněžité pomoci v mateřství, která také spadá pod nemocenské dávky, je to až 180 dní).

Pokud onemocníte (zahájíte neschopenku) do 7 dní od skončení pracovního poměru, pak vám vznikne nárok na nemocenské dávky.

Ty by se pak odvíjely od výše příjmu (vyměřovacího základu), v posledním ukončeném zaměstnání.

Byl by zde oproti „klasické“ neschopence ale jeden rozdíl. U běžné neschopenky během zaměstnání, dostáváte prvních 14 dní náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele a od 15 dne vám vzniká nárok na nemocenské dávky.

Pokud onemocníte v době, kdy už jste nezaměstnaná (do 7 dní), tak vám nevzniká nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (protože už nejste zaměstnaná). Prvních 14 dní tedy nic nedostáváte a máte nárok až na nemocenské dávky od 15 dne.

Výpočet nemocenských dávek od 15 dne na neschopence, by se provedl identickým způsobem, jako v době, kdy jste byla ještě zaměstnaná. Vycházelo by se z vašeho příjmu (hrubá mzda) za posledních 12 měsíců v ukončeném zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď