Uzavření ordinace kvůli karanténě a nárok na kompenzační bonus pro OSVČ

Po pozitivním testu na COVID jsem musel uzavřít svoji ordinaci na 10 dnů.

Mám jako OSVČ nárok na nějakou kompenzaci a pokud ano, kde najdu nějaký on-line formulář.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Zdeněk T., 15.11.2020 10:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 16.11.2020 13:45 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro podzimní kompenzační bonus pro OSVČ (za říjen nebo listopad 2020) jsou poměrně přísné (na rozdíl od značně benevolentních podmínek, které platily na jaře).

Jednou z hlavních podmínek, aby měl OSVČ nárok na nějakou kompenzaci v souvislosti s epidemií koronaviru (COVID) je to, že jeho činnost byla přímo zakázána nebo omezena některým z mimořádných opatření, přijatých orgány státní správy k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19.

Nárok na kompenzační bonus během podzimu 2020, mají tedy v podstatě pouze ti OSVČ, kterým vláda (nebo jiný státní orgán) přímo nařídil omezit podnikatelskou činnost.

Podle toho, jak je koncipován zákon, který řeší kompenzační bonus pro OSVČ během podzimní části epidemie koronaviru (viz zákon číslo 461/2020 Sb., viz například zde), jsou těmito omezeními myšlena především plošná opatření, zakazující nebo omezující výkon podnikatelské činnosti v daném oboru (typickým příkladem může být třeba plošné uzavření kadeřnictví, některých obchodů nebo třeba fitness center atd.).

V případě, že u Vás došlo „pouze“ k tomu, že Vy sám osobně jste byl pozitivní na COVID a byla Vám osobně nařízena karanténa, pak se to určitě nedá chápat, jako mimořádné opatření omezující výkon podnikatelské činnosti OSVČ, ve smyslu výše uvedeného zákona.

Platí tedy, že jestliže Vaše podnikatelská činnost, byla zasažena situací související s výskytem koronaviru z jiných důvodů, než jsou zákonem o kompenzačním bonusu stanovené důvody, nemůže Vám na kompenzační bonus vzniknout nárok

Podrobnější informace o nároku na kompenzační bonus a i příslušnou žádost, můžete najít na webu Finanční správy – viz zde.

Osobně se ale domnívám, že na základě Vámi uvedených informací, na tuto podporu nárok mít nebudete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď